Program wydarzeń z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych » Patriotyzm, odwaga, niezłomność, tymi cechami odznaczali się żołnierze polskiego powojennego podziem... Robyg triumfuje – Gedania przegrywa » Po płomiennym wystąpieniu mecenas Sylwii Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państw... Radio Gdańsk: 7 osób z zarzutami w sprawie finału WOŚP, podczas któreg... » 7 osób usłyszało zarzuty w związku z nieprawidłowościami podczas organizacji finału Wielkiej Orkiest... Stanowisko Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa P... » Stanowisko Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Pomorskim odnośnie wydarzeń podczas 100-nej... Kazimierz Koralewski wspomina Dawida Krupeja: Był nad wiek dojrzały » W piątek nagle zmarł Dawid Krupej, radny Rady Miasta Gdańska, współpracownik ministra Jarosława Sell... „Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom” budują nowoczesną polską gospodarkę » Finaliści konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to zakłady, które święcą sukcesy na rynku, są ... Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe...
Reklama
Robyg triumfuje – Gedania przegrywa
środa, 26 lutego 2020 12:42
Robyg triumfuje – Gedania przegrywa
Po płomiennym wystąpieniu mecenas Sylwii Hajnrych, pełnomocnik Prok ...
LOTOS PKH wygrał hokejową bitwę i nadal liczy się w walce o półfinał play off
wtorek, 25 lutego 2020 22:10
LOTOS PKH wygrał hokejową bitwę i nadal liczy się w walce o półfinał play off
Hokeiści LOTOS-u PKH wykorzystali atut własnego lodu i w trzecim mec ...
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
poniedziałek, 24 lutego 2020 13:34
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
Lechia Gdańsk wydała komunikat odnośnie wydarzeń, do których dosz ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarstwo z ekfrazą
środa, 19 lutego 2020 19:40
Malarstwo z ekfrazą
Kolejne spotkanie malarstwa z poezją organizowane przy współpracy z ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
poniedziałek, 24 lutego 2020 09:27
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
Garou nie trzeba chyba nikomu przestawiać! Mocny i pełen emocji gło ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zbrodnia Wołyńska - spotkanie w gdańskim IPN

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 października 2019 12:29

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zachęca do udziału w spotkaniu na temat „Zbrodnia Wołyńsko-Małopolska – ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939-1947”.


W programie jest pokaz filmu IPN Gdańsk pt. „Zmarłych pogrzebać” oraz prezentacja zbioru opowiadań „Sprawiedliwi”.
Spotkanie odbędzie się w Gdańsku we wtorek 29 października br. w siedzibie IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) o godz. 17.00.


Wśród dyskutantów będzie Maryla Ścibor-Marchocka, poetka i prozaik, która zaprezentuje swój zbiór opowiadań „Sprawiedliwi”. Książka porusza tematykę stosunków polsko-ukraińskich w czasie krwawych wołyńskich nocy ze szczególnym uwzględnieniem pomocy niesionej przez Ukraińców polskim sąsiadom mordowanym przez nacjonalistów z OUN-UPA i okoliczną ludność.
Podczas spotkania autorka przeczyta fragmenty swoich opowiadań.


Kolejnym punktem spotkania będzie rozmowa z pracownikiem IPN Gdańsk Katarzyną Underwood, reżyserką filmu „Zmarłych pogrzebać” z muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego, którego rodzina była świadkiem masakry w województwie wołyńskim i uratowała się (niestety nie wszyscy) przed wybiciem chroniąc się w bronionym przed atakiem tłuszczy kościele w Kisielinie. Jego dziadek Leopold, lekarz, który leczył biednych Ukraińców za darmo i babcia zostali zamordowany przez bojówkarzy UPA. Pozostałych ukryli przez kilka dni zaprzyjaźnieni Ukraińcy.


Dokument filmowy swoją premierę miał w Gdyni 21 września br., jest wstrząsającą opowieścią świadków zbrodni na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.
Naszym obowiązkiem jest odnalezienie szczątków zamordowanych, ich godne pochowanie, postawienie krzyży, upamiętnienie, przypomnienie imion i nazwisk.


Tymczasem ostatnio książka „Wołyń zdradzony" autorstwa Piotra Zychowicza została wycofana z konkursu „Historyczna książka roku", który współorganizuje Telewizja Polska, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury.
- Wszyscy zostaliśmy oszukani. Posunięto się do obrzydliwych metod. To zamach na zwykłą ludzką przyzwoitość, nie tylko na mnie i na moją książkę, ale przede wszystkim na wolność słowa w Polsce i wolność debaty publicznej, to jest działalność rodem z PRL - skomentował autor.


W obronie książki Piotra Zychowicza stanął m.in. prof. Sławomir Cenckiewicz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, publicyści Łukasz Warzecha i Rafał Ziemkiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i gen. Roman Polko.


"Wołyń zdradzony" opowiada historię rzezi wołyńskiej. Zychowicz pisze o "zdradzie" i postawie dowództwa Armii Krajowej, które nie podjęło działań by obronić polską ludność przed hordami morderców.


Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w. Książka Piotra Zychowicza prawdopodobnie zdobyłaby nagrodę.

ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież