Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zbrodnia Wołyńska - spotkanie w gdańskim IPN

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 października 2019 12:29

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zachęca do udziału w spotkaniu na temat „Zbrodnia Wołyńsko-Małopolska – ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939-1947”.


W programie jest pokaz filmu IPN Gdańsk pt. „Zmarłych pogrzebać” oraz prezentacja zbioru opowiadań „Sprawiedliwi”.
Spotkanie odbędzie się w Gdańsku we wtorek 29 października br. w siedzibie IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) o godz. 17.00.


Wśród dyskutantów będzie Maryla Ścibor-Marchocka, poetka i prozaik, która zaprezentuje swój zbiór opowiadań „Sprawiedliwi”. Książka porusza tematykę stosunków polsko-ukraińskich w czasie krwawych wołyńskich nocy ze szczególnym uwzględnieniem pomocy niesionej przez Ukraińców polskim sąsiadom mordowanym przez nacjonalistów z OUN-UPA i okoliczną ludność.
Podczas spotkania autorka przeczyta fragmenty swoich opowiadań.


Kolejnym punktem spotkania będzie rozmowa z pracownikiem IPN Gdańsk Katarzyną Underwood, reżyserką filmu „Zmarłych pogrzebać” z muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego, którego rodzina była świadkiem masakry w województwie wołyńskim i uratowała się (niestety nie wszyscy) przed wybiciem chroniąc się w bronionym przed atakiem tłuszczy kościele w Kisielinie. Jego dziadek Leopold, lekarz, który leczył biednych Ukraińców za darmo i babcia zostali zamordowany przez bojówkarzy UPA. Pozostałych ukryli przez kilka dni zaprzyjaźnieni Ukraińcy.


Dokument filmowy swoją premierę miał w Gdyni 21 września br., jest wstrząsającą opowieścią świadków zbrodni na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.
Naszym obowiązkiem jest odnalezienie szczątków zamordowanych, ich godne pochowanie, postawienie krzyży, upamiętnienie, przypomnienie imion i nazwisk.


Tymczasem ostatnio książka „Wołyń zdradzony" autorstwa Piotra Zychowicza została wycofana z konkursu „Historyczna książka roku", który współorganizuje Telewizja Polska, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury.
- Wszyscy zostaliśmy oszukani. Posunięto się do obrzydliwych metod. To zamach na zwykłą ludzką przyzwoitość, nie tylko na mnie i na moją książkę, ale przede wszystkim na wolność słowa w Polsce i wolność debaty publicznej, to jest działalność rodem z PRL - skomentował autor.


W obronie książki Piotra Zychowicza stanął m.in. prof. Sławomir Cenckiewicz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, publicyści Łukasz Warzecha i Rafał Ziemkiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i gen. Roman Polko.


"Wołyń zdradzony" opowiada historię rzezi wołyńskiej. Zychowicz pisze o "zdradzie" i postawie dowództwa Armii Krajowej, które nie podjęło działań by obronić polską ludność przed hordami morderców.


Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w. Książka Piotra Zychowicza prawdopodobnie zdobyłaby nagrodę.

ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież