Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XI Przegląd Małych Form Teatralnych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 października 2019 19:10

XI Przegląd Małych Form Teatralnych Dzieci i Młodzieży z Trudnościami w Porozumiewaniu się tradycyjnie był finałowym punktem obchodów międzynarodowego miesiąca komunikacji alternatywnej i wspomagającej (ACC). Na scenie klubu Żak wystąpiło 7 grup uczniów mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się oraz gościnnie Grupa Teatralna "A może...".


Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). W tym roku wszystkie wydarzenia odbywały się pod hasłem "Komunikacja bez barier. Dostępność komunikacyjna dla wszystkich". AAC to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. AAC pomaga osobom z zaburzeniami mowy wyrażać swoje myśli, uczucia oraz podejmować samodzielne decyzje wykorzystując systemy znaków i gestów pozwalających na porozumiewanie się osób niemówiących.

alt

Grupa teatralna "A może..." - "Jedziemy na teatry"


Jak co roku przez cały październik wiele akcji podnoszących świadomość społeczną dotyczącą użytkowników AAC zorganizowało Przedszkole Specjalne Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. 6 października w przedszkolu świętowano Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W Bibliotece Manhattan po raz kolejny odbyło się spotkanie z książką. Dzieci z Przedszkola nr 77 wspólnie z dziećmi z Przedszkola nr 81 wzięły udział w zajęciach z czytania uczestniczącego.

alt

Przedszkole o Profilu Terapeutycznym nr 72 w Gdańsku - "Cztery pory roku"


Finałem październikowych akcji był już po raz jedenasty Przegląd Małych Form Teatralnych Dzieci i Młodzieży z Trudnościami w Porozumiewaniu się. Patronem przeglądu jest Wanda Chotomska, której twórczość inspirowała małe formy teatralne wystawiane podczas poprzednich edycji przeglądu. W trakcie swoich występów mali artyści wykorzystywali różne techniki komunikacji wspomagającej. W tym roku uczestnikom przeglądu towarzyszył Miś, bohater książki napisanej przez Katarzynę Sadowską, który był motywem przewodnim XI Przeglądu. Przeglądowi towarzyszyła Biblioteka AAC, w której znajdują się książki dla dzieci, które mają trudności w werbalnym porozumiewaniu się.

alt

Przedszkole nr 78 przy SOSW nr 2 w Gdańsku - "Piękna i Bestia"


- Impreza na dobre wpisała się do kalendarza październikowych imprez, bo już po raz jedenasty spotkaliśmy się na Przeglądzie Małych Form Teatralnych - powiedziała Katarzyna Sadowska, oligofrenopeda, wychowawca grupy Przedszkolu Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej. - Mamy to zapisane w spuściźnie pani Wandy Chotomskiej, z którą razem to zaczynałyśmy. I ku Jej Pamięci będziemy to kontynuować. Występy dzieci robią duże wrażenie. Dzieciaki nawet jeśli nie potrafią mówić i wyrazić słowami tego co czują, tego co myślą, to przecież doskonale potrafią to zrobić muzyką, ciałem, tańcem, rękoma, obrazkami, na wszelkie możliwe sposoby. A my im pomagamy. W tym roku mieliśmy okazję gościć Teatr "A może...", w którym występują dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, który wystąpił jako nasz support. Myślę, że się wszystkim podobało, bo na mnie zrobiło ogromne wrażenie. Teatr jest magiczny. Tutaj można być każdym. Można być każdym i jeśli robi się to z przekonaniem to człowiek staje się wiarygodny. Nie wiem jak w innych placówkach, ale nasz dzieci bardzo to przeżywają. To jest nobilitacja móc wystąpić w przeglądzie. Jest oczywiście stres, ale jest też radość. Niektórym dzieciom trudno jest utrzymać emocje z radości, że mogą wystąpić na prawdziwej scenie. To jest prawdziwy teatr.

Na scenie zaprezentowały się
Grupa teatralna "A może..." - "Jedziemy na teatry"

altSpecjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem - "Zróbmy skok"

altPrzedszkole o Profilu Terapeutycznym nr 72 w Gdańsku - "Cztery pory roku"

altSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Gdyni - "Czerwony Kapturek"

altPrzedszkole nr 78 przy SOSW nr 2 w Gdańsku - "Piękna i Bestia"

altPrzedszkole dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi nr 40 w Gdańsku - "Kolorowe podwórko"

altPrzedszkole nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku - "Miś i szal"

altSzkoła Podstawowa nr 37 w Gdańsku - "Miś idzie do szkoły"

altTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież