Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XI "Piknik na zdrowie"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 czerwca 2016 12:44

W sobotę 11 czerwca Gdański Uniwersytet Medyczny po raz jedenasty zorganizował "Piknik na Zdrowie". Na ponad sześćdziesięciu stoiska wykonano kilka tysięcy wykonanych badań i udzielono kilkaset porad.Bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na gości pikniku. Nie zabrakło cieszących się co roku dużym powodzeniem pokazów ratownictwa medycznego. Gościem Pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych. Około południa, zorganizowano posiłek – mercimek corbasi, czyli... zupę soczewicową. Przyrządza się ją z czerwonej soczewicy namoczonej wcześniej z dodatkiem marchewki, koncentratu pomidorowego oraz bulionu rosołowego.


altaltalt- "Piknik na Zdrowie" to pewna tradycja, która ugruntowała się ze względu na zapotrzebowanie społeczeństwa - powiedział prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - Podczas pikniku można dokonać pomiaru i badań ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, cholesterolu, stanu uzębienia, krzywizny kręgosłupa - takich rzeczy typowych, z którymi możemy sobie poradzić w warunkach polowych. Dla mieszkańców jest to taki "sprint" przez badania i możliwość uzyskania porady bez kolejek, może z niewielkimi kolejkami. Niektóre stoiska cieszą się dużym powodzeniem: ultrasonografia, okulistyka. Istotne jest to, że podczas pikniku jest inna atmosfera. To nie jest atmosfera gabinetu lekarskiego. Nie ma takiego strachu jaki towarzyszy każdemu z nas podczas wizyty u lekarza gdy boimy się, że znajdzie się coś nietypowego. Bardzo nam zależy żeby pokazać studentom, że nie tylko działalność za pieniądze jest ważna, że misją pracownika służby zdrowia czy ochrony zdrowia jest pomaganie drugiemu człowiekowi. To jest dla nas bardzo ważna rzecz bo większość osób na stoiskach to są studenci pod opieką nauczycieli. Dla studentów jest to okazja do trochę innego kontaktu z pacjentem. W szpitalu mamy do czynienia raczej z bardzo chorymi ludźmi. Na pikniku większość odwiedzających ma raczej drobne problemy zdrowotne, chce sprawdzić swój stan zdrowia. Wierzę, że uda się części studentów wpoić zasadę, że takie działanie prospołeczne, działanie wychodzące w stronę potrzeb społecznych jest bardzo ważne.


altaltalt


- Nasza stoisko jest głównie dla dzieci - powiedziała Joanna Marzeion, edukator z Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. - Chcemy dzieciom pokazać między innymi jak długie jest nasze jelito, bo wiele osób, nawet dorosłych, nie zdaje sobie sprawy, że jelito cienkie ma nawet 7 metrów. Robimy różne eksperymenty związane z ph - badamy, która z substancji ma ph kwaśne, która obojętne. Przeprowadzamy eksperymenty z płynem lugola.


altalt- Na naszym stoisku prowadzimy kampanię dotyczącą profilaktyki otępienie i choroby Alzheimera - powiedziała Amanda Sobolewska, Studenckie Koło Naukowe Geriatrii, Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii. - Informujemy pacjentów jak zapobiegać tym chorobom wieku podeszłego. Mierzymy również podstawowe parametry życiowe jak poziom glukozy, ciśnienia czy tętno. Informujemy również na temat osteoporozy, na temat odpowiedniej diety, zajmowania się osobami starszymi, pielęgnacją osób starszych.


altalt- Jestem stałym gościem "Pikniku na zdrowie" - przyznała pani Elżbieta. - To mój piąty piknik. Przychodzę zrobić badania. Jestem ciekawa nowości. Biorę ulotki odnośnie moich dolegliwości. Smakuję niektóre rzeczy, bo są tu do smakowania. Warto odwiedzić ten piknik.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież