Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Budowa okna energetycznego na świat

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 kwietnia 2013 14:26

Nowy Terminal Naftowy do 2018 roku ma zostać wybudowany w porcie gdańskim. Docelowo ma on być pierwszym w Polsce hubem morskim o całkowitej pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku 400 tys. ton ropy naftowej, i produktów naftowych oraz 300 tys. ton chemikaliów i pozostałych produktów. Całkowity koszt budowy, to około miliard złotych.


W pierwszym etapie budowy, pod koniec 2015 roku ma zostać oddana do użytku nowoczesna infrastruktura oraz cztery dwu płaszczowe zbiorniki na ropę.


altUmowę w tej sprawie na pierwszy etap budowy, z udziałem licznych gości, 8 kwietnia w siedzibie Amber Expo w Gdańsku (zdjęcie powyżej) podpisali przedstawiciele inwestora i wykonawcy. Za inwestycję odpowiedzialne będzie międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud SA z siedzibą w Warszawie. Konsorcjum zatrudniające łącznie 4,1 tys. osób, na swoim koncie ma realizację dużych i skomplikowanych inwestycji jak: gazociągi, mosty, obiekty przemysłowe, ropociągi, stadiony, terminale pasażerskie, zbiorniki paliwowe itp.


altUczestniczący w uroczystości podpisania umowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział m.in: - Terminal naftowy w Gdańsku, którego proces budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwszy etap zostanie ukończony w 2015 r., po raz pierwszy w historii wprowadzi Polskę do grupy krajów, które zajmują się handlem międzynarodowym ropy naftowej, paliw oraz produktów chemicznych. To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia naszego państwa, która pokazuje, że spółka Skarbu Państwa potrafi tego typu ambitne i trudne projekty realizować samodzielnie i nie potrzebuje do tego zewnętrznych partnerów. Chociaż mieliśmy liczne propozycje z Zachodu. Nowy terminal będzie połączony z gdańskim Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury. Co równie istotne, że wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gdańsk, dzięki tej inwestycji i kolejnym planowanym, stanie się oknem energetycznym na cały świat.


altMinister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, jako gdańszczanin wyraził swoje osobiste zadowolenie, że ta inwestycja powstaje właśnie na gdańskim Pomorzu. Kiedyś Gdańsk był spichlerzem zbożowym, teraz czasy się zmieniły i Gdańsk może zostać hubem energetycznym – powiedział minister Nowak.


alt


Podobne zadowolenie wyraził również Tadeusz Aziewicz, poseł PO, gdyński liberał, szef sejmowej komisji Skarbu Państwa, wyrażając jednocześnie nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana zgodnie z określonym terminem.


alt- Po wielu latach dyskusji o budowie terminala, my zaczynamy ten terminal budować - powiedział Marcin Moskalewicz, prezes PERN Przyjaźń S.A. Inwestycja ta niebawem wchodzi w etap budowy. Cztery zbiorniki dla PERN służące do uszlachetniania ropy wybudują Słowacy. Przy realizacji tej inwestycji mówimy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym kraju, nie tylko o dywersyfikacji działalności PERN, ale mówimy także o dodatkowych podatkach dla budżetu państwa.

Wła-49  amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież