Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Budowa okna energetycznego na świat

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 kwietnia 2013 14:26

Nowy Terminal Naftowy do 2018 roku ma zostać wybudowany w porcie gdańskim. Docelowo ma on być pierwszym w Polsce hubem morskim o całkowitej pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku 400 tys. ton ropy naftowej, i produktów naftowych oraz 300 tys. ton chemikaliów i pozostałych produktów. Całkowity koszt budowy, to około miliard złotych.


W pierwszym etapie budowy, pod koniec 2015 roku ma zostać oddana do użytku nowoczesna infrastruktura oraz cztery dwu płaszczowe zbiorniki na ropę.


altUmowę w tej sprawie na pierwszy etap budowy, z udziałem licznych gości, 8 kwietnia w siedzibie Amber Expo w Gdańsku (zdjęcie powyżej) podpisali przedstawiciele inwestora i wykonawcy. Za inwestycję odpowiedzialne będzie międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud SA z siedzibą w Warszawie. Konsorcjum zatrudniające łącznie 4,1 tys. osób, na swoim koncie ma realizację dużych i skomplikowanych inwestycji jak: gazociągi, mosty, obiekty przemysłowe, ropociągi, stadiony, terminale pasażerskie, zbiorniki paliwowe itp.


altUczestniczący w uroczystości podpisania umowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział m.in: - Terminal naftowy w Gdańsku, którego proces budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwszy etap zostanie ukończony w 2015 r., po raz pierwszy w historii wprowadzi Polskę do grupy krajów, które zajmują się handlem międzynarodowym ropy naftowej, paliw oraz produktów chemicznych. To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia naszego państwa, która pokazuje, że spółka Skarbu Państwa potrafi tego typu ambitne i trudne projekty realizować samodzielnie i nie potrzebuje do tego zewnętrznych partnerów. Chociaż mieliśmy liczne propozycje z Zachodu. Nowy terminal będzie połączony z gdańskim Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury. Co równie istotne, że wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gdańsk, dzięki tej inwestycji i kolejnym planowanym, stanie się oknem energetycznym na cały świat.


altMinister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, jako gdańszczanin wyraził swoje osobiste zadowolenie, że ta inwestycja powstaje właśnie na gdańskim Pomorzu. Kiedyś Gdańsk był spichlerzem zbożowym, teraz czasy się zmieniły i Gdańsk może zostać hubem energetycznym – powiedział minister Nowak.


alt


Podobne zadowolenie wyraził również Tadeusz Aziewicz, poseł PO, gdyński liberał, szef sejmowej komisji Skarbu Państwa, wyrażając jednocześnie nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana zgodnie z określonym terminem.


alt- Po wielu latach dyskusji o budowie terminala, my zaczynamy ten terminal budować - powiedział Marcin Moskalewicz, prezes PERN Przyjaźń S.A. Inwestycja ta niebawem wchodzi w etap budowy. Cztery zbiorniki dla PERN służące do uszlachetniania ropy wybudują Słowacy. Przy realizacji tej inwestycji mówimy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym kraju, nie tylko o dywersyfikacji działalności PERN, ale mówimy także o dodatkowych podatkach dla budżetu państwa.

Wła-49  [email protected]
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież