Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wykaż się emPATIą - zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 30 września 2016 23:04

W sobotę, 1 października, rusza akcja pod hasłem „Podaruj życie Patrycji i innym” zainicjowana przez spółkę LPP, właściciela marek odzieżowych m.in. Cropp i Reserved. Podczas akcji, która odbędzie w trzy kolejny weekendy w pięciu miastach, można będzie zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.Na początku czerwca tego roku Patrycja Mogulska, projektantka marek Cropp i Reserved, poinformowała, że zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. LPP zaangażowała się w poszukiwania dla Patrycji niespokrewnionego dawcy szpiku. - Liczyliśmy, że jak mamy 500 pracowników to powinno udać się znaleźć dawcę, ale okazało się, że to nie takie proste - powiedziała Marta Chlewicka, rzeczniczka prasowa LPP. - We współpracy z Fundacją DKMS postanowiliśmy zorganizować akcję EMPATIA, w ramach której szukaliśmy bliźniaka genetycznego dla Pati i promujemy dawstwo wśród naszych klientów.


W czerwcu w centrali LPP zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, w której udział wzięło niemal 100 pracowników firmy, chcących pomóc koleżance. Niestety nikt nie był zgodny genetycznie z Patrycją Mogulską i nie mógł zostać dawcą. Na szczęście w ostatnich tygodniach znalazł się dawca i Patrycja Mogulska wkrótce przejdzie zabieg.  


- Przeszczep ostatnia deska ratunku dla chorych, którym nie pomoże chemia czy radioterapia - mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik DKMS. - W ich przypadku chemioterapia może przynieść efekty tylko na kilka miesięcy i to jest właśnie czas na znalezienie dawcy. A bliźniak genetyczny zdarza się bardzo rzadko, raz na 20 tysięcy osób. Bardzo ważne jest, żeby świadomie się rejestrować. To powinna być dobrze przemyślana decyzja.


Dzięki dawcy szpiku szanse pacjentów na przeżycie, a nawet na powrót do pełnego zdrowia, wzrastają do 70%. Firma LPP zaangażowała się w pomoc swojej pracownicy, ale na jej prośbę zdecydowała się rozszerzyć akcję i pomóc innym osobom czekającym na przeszczep. Przez trzy weekendy w 5 aglomeracjach w wybranych centrach handlowych sprzedawcy salonów marek należących do grupy LPP będą zachęcali kupujących do zainteresowania się ideą dawstwa szpiku i do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.


Jak wygląda rejestracja i bycie dawcą?

Zarejestrować może się każda osoba w wieku 18-60 lat.


Podczas rejestracji specjalną pałeczką pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka oraz składa się dobrowolną deklarację zgody na pobranie szpiku.

Po rejestracje dane wprowadzane są do systemu, który sprawdza zgodność tkankową biorcy i dawcy. Rejestracja nie oznacza, że osoba zarejestrowana zostanie dawcą. Biorca, któremu mogłaby pomóc może się nigdy nie znaleźć. W każdej chwili można również wycofać swoją zgodę. Najlepiej zrobić to gdy system nie znalazł jeszcze potencjalnego biorcy.


Po znalezieniu pasujących do siebie biorcy i dawcy koordynator przeszczepu dzwoni do potencjalnego dawcy z pytaniem czy podtrzymuje swoją decyzję. W tym momencie również można się wycofać. Po potwierdzeniu zgody dawca zapraszany jest na badania, aby potwierdzić, że jest zdolny do bycia dawca. Badania mogą również zadecydować, że dana osoba, ze względów zdrowotnych nie może być dawcą. Po przejściu badań i ich pozytywnym wyniku od dawca pobierany jest szpik jednej lub obu kości talerza biodrowego lub dokonywana separacja komórek jednojądrowych z krwi obwodowej. Podczas pierwszej metody dawca poddawany jest narkozie. Druga metoda zajmuje około 3-5 godzin i przypomina przetaczanie krwi.


Po zabiegu dawca na 2 lata jest rezerwowany dla biorcy na wypadek problemów z terapią. Każda osoba może być maksymalnie 4 razy dawcą. Po dwa razy może mieć pobrany szpik i komórki z krwi obwodowej.


- Zarejestrowałem się przypadkowo - mówi Piotr Kiedrowski, który uratował życie Kanadyjczykowi ze stanu Alberta. - W naszej szkole był przedstawiciel Fundacji DKMS, który mówił o byciu dawcą szpiku. Cała klasa poszła się rejestrować. Kiedy po dwóch latach zadzwonił telefon z fundacji, byłem zaskoczony, ale podtrzymałem swoją deklarację i pojechałem na badania do Warszawy. To nie boli, nie zabiera też zbyt dużo czasu.


Gdy potencjalny dawca otrzymuje telefon, że jest jego bliźniak genetyczny, który może być biorcą dowiaduje się tylko, że jest taka osoba. Przed operacją dawca dowiaduje się skąd pochodzi biorca, jakiej jest płci i ile ma lat. Po dwóch latach jeśli zarówno dawca jak i biorca wyrażą tak wolę mogą poznać swoje dane. Jeśli jedna z osób nie jest zainteresowana pozostają dla siebie anonimowi.
- Nawiązałem kontakt z biorcą przez facebooka - powiedział Piotr Kiedrowski. - Dzieli nas spora odległość, ale planujemy się kiedyś spotkać.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących miastach:
Trójmiasto 01-02.10.2016: Madison, Galeria Bałtycka i Centrum Riviera
Warszawa 01-02.10.2016
Łódź 08-09.10.2016
Wrocław 15-16.10.2016
Kraków  15-16.10.2016

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież