Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Żużel nieatrakacyjny promocyjnie dla Gdańska?

Od kilku miesięcy głównym tematem w gdańskim żużlu są pieniądze, a konkretnie ich brak. Żużlowcy mimo, że mają drugą widownię w Gdańsku nie są atrakcyjni promocyjnie dla miasta.


Do sezonu 2014 gdański klub przystąpił z poważnymi długami. Próby znalezienia sponsora nie przyniosły powodzenia.

Propozycję sponsorską wysłano m.in. do LPP. "Jesteśmy sąsiadami. Państwa spółka, LPP SA, osiągnęła wielki sukces gospodarczy, wyruszając z odwagą w świat gospodarczych wyzwań z Dolnego Miasta, z miejsca,w którym marzenia i wizja muszą być pierwszorzędną inspiracją. Zapraszamy na nasz pełny stadion. Spotkacie ludzi odważnych, których marzenia i wizje, ale także konkretne projekty, współbrzmią z wyzwaniami, z którymi mierzycie się w swojej działalności. Spotkacie wiele tysięcy Gdańszczan, Elblążan, Słupszczan, dumnych ze swojego klubu i jego ciągłości. To jest nasze wspólne środowisko - środowisko dobrych emocji i przyjaznego biznesu." - zachęcał klub do współpracy.


Po kilku tygodniach udało się na uzyskać odpowiedź LPP.
"Bardzo dziękujemy za propozycję.
W związku z dynamicznym rozwojem na polskim i międzynarodowych rynkach, LPP SA przechodzi obecnie proces kompleksowych zmian, obejmujących wiele obszarów funkcjonowania Spółki. Do czasu opracowania nowej, całościowej polityki działań sponsoringowych i CSR firma nie angażuje się w nowe przedsięwzięcia. Dlatego też, mimo że Państwa projekt wydaje się bardzo potrzebny i interesujący, nie będziemy mogli go wesprzeć.
Życzymy powodzenia w realizacji przedsięwzięcia oraz wielu sukcesów w przyszłości." - czytamy w mailu od Magdaleny Stefańskiej-Lotkowskiej, Rzecznika Prasowego LPP.


alt

Emocje na torze...


W sezonie 2012 gdańszczanie mieli budżet na poziomie około 7-8 milionów złotych. Dziś taka kwota pozwoliłaby gdańskiej drużynie na spokojne odjechanie sezonu w mocniejszym niż obecnie składzie. To był ostatni sezon gdy Wybrzeże miało solidne wsparcie sponsora i miasta. To środki od Grupy Lotos i miasta, w różnej formie, składały się na zdecydowaną większość budżetu klubu.


W 2012 jeszcze w trakcie rozgrywek Grupa Lotos poinformowała, że przestaje wspierać pierwszą drużynę.


Od sezonu 2013 żużel przestał być "atrakcyjny" promocyjnie dla Gdańska. Takie można odnieść wrażenie obserwując ogłoszenia na "Promocję Miasta Gdańska przez następujące dyscypliny sportowe:piłkę nożną, piłkę siatkową, piłkę ręczną,żużel i rugby." na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Do sezonu 2012 środki na promocję Gdańska przez żużel wzrastały, a w 2012 roku nieznacznie ustępowały kwocie jaką przeznaczono na promocję przez piłkę nożną. Mniejsze środki na żużel w 2013 roku można jeszcze jakoś zrozumieć i wytłumaczyć spadkiem i jazdą w niższej klasie rozgrywkowej. Trudno jednak zrozumieć wysokość kwoty jaka w tym roku ma zostać przeznaczona na żużel.

Pierwszy przetarg został unieważniony, bo Wybrzeże złożyło zbyt wysoką ofertę. Według odpowiedzi otrzymanej od MOSiR na promocję miasta przez żużel w 2014 roku przeznaczonych jest 375.000,00 zł. To mniej niż połowa kwoty sprzed roku i zaledwie 10 % kwoty przeznaczonej w tym roku na promocję przez piłkę nożną! Wydawać by się mogło, że po awansie żużlowcy powinni dostać więcej pieniędzy za promocję miasta. Tak jednak nie jest. Poprzednio gdy gdańszczanie awansowali do żużlowej elity dostali na promocję miasta prawie 2 miliony złotych.


alt

i tłumy na trybunach nie przekładają się na wsparcie od Miasta


Nie tylko żużlowcy dostają mnie na promocję miasta. Co roku mniejsze środki otrzymują rugbyści, którzy jako jedyni w Gdańsku regularnie zdobywają medale.


Środki na promocję miasta są w tym roku mniejsze niż w ubiegłym, ale dwie dyscypliny dostają od kilku lat praktycznie tyle samo na promocję. Na piłkę nożną zostało przeznaczone w tym roku 3,9 miliona czyli o 220 tysięcy mniej niż w 2013, a na siatkówkę 1,05 miliona czyli o 50 tysięcy więcej niż rok temu. Lechia mimo problemów zakwalifikowała się do grupy mistrzowskiej i ma szansę na grę w europejskich pucharach więc tu środki na promocję nie budzą aż takich zastrzeżeń. Dziwić może tak duże wsparcie dla siatkarzy, którzy mieli bardzo słaby sezon i zajęli najgorsze miejsce w historii występów w PlusLidze.

Kwoty przeznaczone na promocję Gdańska przez poszczególne dyscypliny sportowe w latach 2010-2014.

2010 (kwoty netto)
piłka nożna Lechia Gdańsk S.A. 1.403.555,25
piłka siatkowa TREFL Gdańsk S.A. 534.262,50
żużel Wybrzeże 932.989,50
rugby Rugby Club Lechia Gdańsk -
piłka ręczna Wybrzeże -

2011 (kwoty netto)
piłka nożna Lechia Gdańsk S.A. 2.117.550
piłka siatkowa TREFL Gdańsk S.A. 1.061.850
żużel Wybrzeże 1.231.500
rugby Rugby Club Lechia Gdańsk 1.037.250
piłka ręczna Wybrzeże -

2012 (kwoty netto)
piłka nożna Lechia Gdańsk S.A. 2.281.500
piłka siatkowa TREFL Gdańsk S.A. 1.241.850
żużel Wybrzeże 1.951.219,50
rugby Rugby Club Lechia Gdańsk 706.500
piłka ręczna Wybrzeże 318 000

2013 (kwoty brutto)
piłka nożna Lechia Gdańsk S.A. 4.120.000
piłka siatkowa TREFL Gdańsk S.A. 1.000.000
żużel Wybrzeże 820.000
rugby Rugby Club Lechia Gdańsk 600.000
piłka ręczna Wybrzeże 500.000

2014 (kwoty brutto)
piłka nożna Lechia Gdańsk S.A. 3.900.000,00 zł brutto
piłka siatkowa TREFL Gdańsk S.A. 1.050.000,00 zł
rugby Rugby Club Lechia Gdańsk 250.000,00 zł
żużel Wybrzeże 375.000 - zakładana kwota, przetarg jeszcze nie rozstrzygnięty

Tomasz Łunkiewicz

fot. Sławomir Żylak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #3 ekswirażowy 2014-05-23 07:40
Jak prezes Dyrka rzadzil rafineria i chodzil na mecze to żużel miał sponsora od serca i z przekonania,jak nastal Olechnowiczw Lotosie to ważna była tylko polityka - dawał jak musiał i po uważaniu,malo go sport obchodził a jak Tarnów spuszczał GKS to uciekł jak kot cichaczem ze stadionu,w głebokim powazaniu mial tez piłke reczną,reszta to juz hisrie zapisane w tabelkach
Cytować
 
 
0 #2 stefek 2014-05-22 20:42
Niech na prezia Wybrzeża wraca Marek Formela, zobaczymy ile własnych pieniędzy zaangażuje. Chyba, że podobno coś jeszcze można byłoby sprzedać.
Cytować
 
 
+1 #1 Maria 2014-05-21 13:25
To się w głowie nie mieści, że żużel, który jest na tak wysokim poziomie w Polsce i osiągnięcia w tej dziedzinie są ciągle i wciąż, nie interesuje włodarzy naszego miasta.
Weszliśmy do ekstraligii i co ................ zniszczyć to co udało się osiągnąć, zaorać stadion? Dlaczego zawsze "kopana" jest na pierwszym miejscu? Czym my możemy się pochwalić? Porażką goniącą porażkę? Nie rozumiem władz Gdańska, czemu środki nie są dzielone "sprawiedliwie", zwłaszcza, że koszty uprawiania różnych dyscyplin są zróżnicowane? Widać, że komuś bardzo zależy na tym, aby żużel zniknął z naszego miasta, smutne to. Może czas na zmiany w zarządzaniu Miasta.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież