Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIWŚ

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 lutego 2021 20:31

Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało wydarzenia poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia: wydarzenie muzyczne "Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”" (27 lutego br., godz. 17:00) oraz „Grypsy z celi śmierci” - koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego (1 marca br., godz. 18:00).


Od 26 lutego br. w ramach kolejnej odsłony akcji „Wejście w historię”, w nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na poziomie -1 Muzeum prezentowane będą szczególne eksponaty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. Jachna (ur. 07.02.1926 roku) – sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK.


- To właśnie pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, jest jednym z istotnych elementów budujących naszą tożsamość narodową. Pomimo, że komunistyczny reżim chciał wymazać niezłomnych z kart historii, my dziś w wolnej Polsce, w państwowej instytucji kultury głośno i wyraźnie dziękujemy im za poświęcenie i determinację w walce o niepodległość naszej ojczyzny - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ.

1 marca delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku weźmie także udział w organizowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku kameralnych uroczystościach, składając kwiaty przy grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, a także pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Po raz kolejny, będą także w tym szczególnym dniu wspólnie składane kwiaty i znicze przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, znajdującym się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”
Termin: 27 lutego 2021 r., godz. 17.00
Miejsce: Zapis koncertu zostanie udostępniony bezpłatnie w mediach społecznościowych (FB, YT) MIIWŚ (https://fb.me/e/16pdZvwCE)

Koncert piosenek partyzanckich został osnuty wokół szczególnego eksponatu – notesu Olgierda Christy, pseud. Leszek, prezentowanego na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy – żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu. Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942–1944. Notes, będący ważną pamiątką związaną z walką wileńskich partyzantów z okupacją sowiecką na terenie północnej Polski w 1946 r., zawiera wiele cennych informacji. Zapiski utworów świadczą o tym, że partyzanci znali i śpiewali piosenki, które powstały w różnych regionach okupowanej Polski, dostosowywali teksty do ówczesnej rzeczywistości i błyskawicznie przyswajali utwory, między innymi takie jak sławiące żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa „Czerwone maki na Monte Cassino”. Z kolei w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko „Lufy” (dowódcy w 5 Brygadzie Wileńskiej AK) czytamy o tym, że pod koniec maja 1946 r. partyzanci uczyli się nowego utworu „Więc naprzód” (mowa o wierszu K. K. Baczyńskiego Pocałunek, który stał się żołnierską piosenką).

Na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wykonane zostaną m.in. piosenki takie jak: „Poszedł w bój krwawy hufiec żołnierzy”, „Marsz UBK” (Wymarsz Uderzenia), „Po partyzancie dziewczyna płacze”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Monte Cassino”, „W sierpniowy skwar”, a także zamykający koncert utwór „Więc naprzód”, o którym w swoim Dzienniku napisał Henryk Wieliczko „Lufa”.

W wydarzeniu Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy” wezmą udział: Jakub Kornacki, gdański aktor i wokalista oraz Mateusz Otczyk, gitarzysta związany z trójmiejską sceną muzyczną. Śpiew i muzykę dopełni scenografia powstała w oparciu o rekwizyty i artystyczną wizualizację, opracowaną w nawiązaniu do działalności 5 Brygady Wileńskiej AK oraz postaci ppor. „Lufy” i „Leszka”.

„Grypsy z celi śmierci”. Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego
Termin: 1 marca 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Zapis koncertu zostanie udostępniony w mediach społecznościowych (FB, YT) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (https://www.facebook.com/events/832329234016087)

Na warstwę słowną koncertu złożą się zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował ppłk. Łukasz Ciepliński „Pług” – dowódca IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, żołnierz niezłomny. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, komu bliskie są wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna.

W wydarzeniu wezmą udział aktor Marcin Kwaśny (znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”), saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski – pianista, ceniony kompozytor, aranżer.
Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński – niezłomny dowódca Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem. Więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Stał się symbolem nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii – ważnym jest nauczanie i przypominane o tych zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.

Wydarzenia "Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”" oraz „Grypsy z celi śmierci” będą bezpłatnie dostępne na profilach społecznościowych MIIWŚ także po premierze.

źródło muzeum1939.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież