Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 lutego 2021 20:39

alt

W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces europosłanki PO, Magdaleny Adamowicz oskarżonej przez prokuraturę o nieujawnienie w zeznaniach podatkowych 400 tys. złotych i uszczuplenia podatkowe z tytułu wynajmu licznych mieszkań na kwotę ok. 120 tys. zł. "Gazeta Gdańska" dotarła do niektórych danych klientów europosłanki i jej męża. Z ustaleń wynika, że część mieszkań wynajmowano firmom, które były interesariuszami i beneficjentami gdańskiego budżetu, za którego wykonanie odpowiadał prezydent Gdańska.


Według umowy, którą M. Adamowicz zawarła w grudniu 2011 roku z firmą Metrohouse i Partnerzy, do dyspozycji pośrednika przedstawiono łącznie 10 lokali, w tym także należące do członków rodziny, a 14 miesięcy później w lutym 2013, kolejny pośrednik, firma, DJ Renoma Nieruchomości, miał już w portfelu ofert 11 adresów.


Z wcześniej zawartych umów zwraca uwagę kontrakt podpisany w sierpniu 2008 roku z indyjską spółką ZenSar Technologies Ltd. reprezentowaną przez prokurenta, na wynajem mieszkania dla przedstawiciela spółki przy ul. Piastowskiej w Oliwie za 5 tys. złotych za miesiąc. Firma z Pune była oczkiem w głowie władz Gdańska, bo obiecywała budowę centrum komputerowego zatrudniającego do 500 programistów. Prezydent Gdańska ufundował z miejskiego budżetu stypendia dla 23 gdańskich studentów, by mogli przygotować się w Pune do pracy na rzecz zagranicznego kontrahenta w Gdańsku. Objął ten projekt gospodarczo-edukacyjny swoim patronatem, a nawet jesienią 2007 roku udał się z marszałkiem pomorskim na wyprawę gospodarczą do Indii, która kosztowała 50 tys. zł. Na konferencji prasowej Paweł Adamowicz zapewnił, że Gdańsk spełnił wszystkie warunki, aby takim firmowym jak ZenSar ułatwić uruchomienie własnej działalności. W jakimś sensie dotrzymał słowa podnajmując własne mieszkanie - za co zapłacił mu ZenSar i szkoląc im pracowników - za co zapłacił z budżetu miasta.


W styczniu 2009 roku mający jeszcze wspólnotą majątkową państwo Adamowiczowie podpisali umowę na wynajem za 2850 złotych mieszkania przy ul. Piastowskiej spółce Immogdańsk, która 11 marca inaugurowała zarządzanie Galerią Przymorze, a w niej francuskim supermarketem. Obecny na tym otwarciu prezydent Gdańska P. Adamowicz, zachwalał znaczenie tego obiektu handlowego dla poprawy standardu życia w Gdańsku. Wcześniejsze problemy z tą inwestycją dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego 11 hektarów, żądania zapłaty na rzecz inwestora 150 mln złotych odszkodowania zatarły się jakoś w pamięci. Rada miasta w 2005 roku pod presją okoliczności zmieniła warunki planu. Inwestor odpuścił i uzyskał korzystny kompromis. Gdańsk zyskał na tym warty... 4 mln złotych kawałek drugiego pasa jezdni ul. Obrońców Wybrzeża, a policja państwowa dostała milion złotych na dofinansowanie budowy komisariatu. Nikomu już nic nie przeszkadzało, nawet fakt, że zmiana planu oznaczała budowę centrum handlowego na terenie, na którym znajdowała się filia obozu koncentracyjnego dla Polek, Ukrainek i Rosjanek.


Za to mieszkanie przy ul. Piastowskiej było jak znalazł. Radni z dłuższym stażem pamiętają jak na ostatniej sesji kadencji 2006 roku prezydent walczył o zmianę planu, by teren edukacyjno-sportowy na Piastowskiej zamienić na budowlany. I tylko w trosce o to, by UG mógł wybudować tanie mieszkania dla młodych pracowników nauki...


W styczniu 2011 roku inne z mieszkań z majątku Adamowiczów, przy ul. Lastadia, zostało podnajęte, spółce Menard Polska za 2 tys. złotych miesięcznie. Jak "Gazetę Gdańska" poinformowała inspektor referatu prasowego UM Izabela Kozicka-Prus, "Firma Menard Polska" była zatwierdzonym podwykonawcą Hydrobudowy, która dla Zakładu Utylizacyjnego realizowała projekt pt. "Modernizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Gdańsku, przedmiotem zlecenia w latach 2009-2010 była dynamiczna konsolidacja gruntu pod budowę placu dojrzewania kompostu".


Z kolei w październiku 2011 roku udostępniono najemcy mieszkanie przy ul. Korzennej. Lokal wart 2 200 złotych miesięcznie wynajęła spółka Przedsiębiorstwo Robót Górniczych "Metro", zaangażowana w 4. etap budowy trasy lotnisko-port. Jej odcinek od ul. Marynarki Polskiej do ul. Ku Ujściu wart był dla konsorcjum OHL-PBG z udziałem "Metra", 880 763 187 mln złotych, płatne z miejskiej kasy Gdańskich Inwestycji Komunalnych. Umowę w sprawie tego odcinka trasy podpisano tak się składa także w październiku 2011 roku.


Miała rację M. Adamowicz, opowiadając lokalnej prasie, że "mieszkania na siebie zarabiają bo je wynajmujemy, a to, że potrafimy inwestować powinno być uznawane za cnotę. Są też tacy gdańszczanie, co doceniają dobre zarządzanie majątkiem".
(gg,ses)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież