Gdańskie grant(d)y - komu się darzy » Prezydent Gdańska w roku wyborczym nie jest skąpcem. Udziela wsparcia tym, którzy nie szczędzą mu po... Plaża na Stogach uratowana!? » Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. Na posiedzeniu klubu radnych PO za... Stożanie bronią swojej plaży » Od kilku tygodni olbrzymie emocje budzi sprawa plaży na Stogach. Mieszkańcy dzielnicy są zaniepokoje... Podatkowe status quo: Lotos w Gdańsku, Orlen w Płocku » Z dr Dawidem Piekarzem, ekspertem Instytut Staszica, zajmującym się m.in. problematyką bezpieczeństw... Rucińska-Kulesz i Czauderna w Społecznej Radzie Programowej powołanej ... » Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, została powołan... Stuletnia hydroelektrownia z dodatkową energią » W Grupie Energa rozpoczęto kompleksową modernizację 100-letniej elektrowni wodnej w Borowie. Hydroel... Gorąco dyskusja o plaży na Stogach na Komisji Zagospodarowania Przestr... » Komisja Zagospodarowania Przestrzennego pozytywnie zaakceptowała Studium uwarunkowań i kierunków zag... Świat utracony. Żydzi polscy - wystawa czasowa w MIIWŚ » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, zaprasza na wystawę czasową Żydowsk... Prof. Mataczyński: Patrzmy na szansę, a nie na lęki » W dniach 16-17 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności odbywa się VI Ogólnopolski Szczyt Energet... „Dżez baba ryba” w Teatrze Polskiego Radia » Stały felietonista "Gazety Gdańskiej", sopocki pisarz, scenarzysta oraz dziennikarz muzyczny, Wojcie...
Reklama
Plaża na Stogach uratowana!?
czwartek, 19 kwietnia 2018 19:26
Plaża na Stogach uratowana!?
Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Speed Car Motor
środa, 18 kwietnia 2018 14:02
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Speed Car Motor
W sobotę, godz. 16.00, żużlowcy Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Z ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magda Heyda-Usarewicz -  Modernizowanie koloryzmu
niedziela, 15 kwietnia 2018 17:25
Magda Heyda-Usarewicz -  Modernizowanie koloryzmu
Z wielką przyjemnością obejrzałem wystawę malarstwa Magdy Heyda-U ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 08 grudnia 2017 14:07

Nie doczekają się sygnalizacji świetlnej mieszkańcy gdyńskiego Obłuża i Oksywia, zwłaszcza ci, mieszkający w okolicy ulic Benisławskiego i Stolarskiej. Rodzice uczniów uczęszczających przez – jak twierdzą - ruchliwe skrzyżowanie zwracają uwagę, że to niebezpieczne miejsce. Tymczasem według władz Gdyni instalacja tzw. świateł może… prowokować kierowców do przyspieszania przed przejściem dla pieszych.


Informacje zaniepokojonych mieszkańców północnych dzielnic Gdyni trafiły do radnego z tamtego rejonu miasta Patryka Felmeta. Postanowił on zainterweniować u włodarzy miasta.
– Dostaję sygnały, że skrzyżowanie ulicy Benisławskiego z ulicą Stolarską, z uwagi na duże natężenie ruchu i brak sygnalizacji świetlnej, nie jest w pełni bezpieczne – zaznaczył radny. - Należy dodać, że skrzyżowanie to stanowi główną trasę, którą przemierzają dzieci udające się do szkoły czy przedszkola.


Dodał, że mimo akcji edukacyjnych prowadzonych zarówno w szkole, jak i nauk i ostrzeżeń rodziców, „trudno oczekiwać od kipiących energią dzieci takiej samej uwagi i rozsądku w sytuacji na drodze, jak od osoby dorosłej”.
- Jako miasto powinniśmy zrobić wszystko, by przed takimi ryzykami dzieci chronić – stwierdził przedstawiciel mieszkańców i skierował do włodarzy miasta pytania, czy rozważają one budowę sygnalizacji świetlnej w tym rejonie, lub czy widzą inne rozwiązanie, które zapewniłoby bezpieczeństwo najmłodszym.


Jak się okazuje, po jego interwencji miasto przeanalizowało zasadności postawienia tzw. świateł na skrzyżowaniu ulic Benisławskiego i Stolarskiej. Co ciekawe, ekspertyza ta wykazała, że sygnalizacji nie powinno tam być, bo może przyczynić się do pogorszenia bezpieczeństwa.
– Zarówno na ulicy Benisławskiego jak i Stolarskiej ruch pojazdów nie jest na tyle intensywny, aby uniemożliwiać swobodne poruszanie się pieszych na skrzyżowaniu. W takiej sytuacji budowa sygnalizacji jest niewskazana. Nie eliminuje ona problemu przekraczania prędkości, w niektórych sytuacjach może nawet powodować jej zwiększenie, jeśli pojazdy dojeżdżają do skrzyżowania pod koniec zielonego światła i na początku sygnału żółtego, co może powodować zagrożenie bezpieczeństwa, jeżeli następnie włączane jest zielone światło na przejściu - wyjaśniła Katarzyna Gruszewska - Spychała, wiceprezydent Gdyni.
I poinformowała, że miasto analizuje wprowadzenie innych rozwiązań, takich jak azyle dla pieszych, wyniesione przejścia, progi zwalniające bądź wyniesione skrzyżowania.
– Najbardziej optymalne rozwiązanie, które poprawi sytuację na wspomnianych ulicach, zostanie wprowadzone - zapewniła zastępczyni prezydenta Gdyni.


- Cieszy, że po interwencji władze dostrzegły problem i podejmują wyzwanie znalezienia "najbardziej optymalnego rozwiązania, które poprawi sytuację na ulicy Benislawskiego" – skomentował Patryk Felmet. - Nie trafia jednak do mnie argument, że budowa sygnalizacji świetlnej jest bezzasadna mimo, że jest to trasa często uczęszczana przez przedszkolaków czy dzieci w wieku szkolnym. Mam nadzieję, że wypracowane przez władze miasta rozwiązanie zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo najmłodszych i zostanie wdrożone już w 2018 roku.


Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: