Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu » Z Kazimierzem Zimnym, olimpijczykiem z Melbourne i Rzymu (brązowy medal), koordynatorem XXIV Orlen M... Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda? » Od kwietnia ub. roku Alan Aleksandrowicz, prezes gdańskiej spółki Investgda, dodatkowo, ze wskazania... Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz...
Reklama
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
piątek, 20 lipca 2018 18:35
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
- To są działania, które mają usadowić na kortach Sopockiego Klub ...
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
piątek, 20 lipca 2018 20:53
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
Od niespodzianki, ale bardzo miłej rozpoczęli rywalizację w sezonie ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 08 grudnia 2017 14:07

Nie doczekają się sygnalizacji świetlnej mieszkańcy gdyńskiego Obłuża i Oksywia, zwłaszcza ci, mieszkający w okolicy ulic Benisławskiego i Stolarskiej. Rodzice uczniów uczęszczających przez – jak twierdzą - ruchliwe skrzyżowanie zwracają uwagę, że to niebezpieczne miejsce. Tymczasem według władz Gdyni instalacja tzw. świateł może… prowokować kierowców do przyspieszania przed przejściem dla pieszych.


Informacje zaniepokojonych mieszkańców północnych dzielnic Gdyni trafiły do radnego z tamtego rejonu miasta Patryka Felmeta. Postanowił on zainterweniować u włodarzy miasta.
– Dostaję sygnały, że skrzyżowanie ulicy Benisławskiego z ulicą Stolarską, z uwagi na duże natężenie ruchu i brak sygnalizacji świetlnej, nie jest w pełni bezpieczne – zaznaczył radny. - Należy dodać, że skrzyżowanie to stanowi główną trasę, którą przemierzają dzieci udające się do szkoły czy przedszkola.


Dodał, że mimo akcji edukacyjnych prowadzonych zarówno w szkole, jak i nauk i ostrzeżeń rodziców, „trudno oczekiwać od kipiących energią dzieci takiej samej uwagi i rozsądku w sytuacji na drodze, jak od osoby dorosłej”.
- Jako miasto powinniśmy zrobić wszystko, by przed takimi ryzykami dzieci chronić – stwierdził przedstawiciel mieszkańców i skierował do włodarzy miasta pytania, czy rozważają one budowę sygnalizacji świetlnej w tym rejonie, lub czy widzą inne rozwiązanie, które zapewniłoby bezpieczeństwo najmłodszym.


Jak się okazuje, po jego interwencji miasto przeanalizowało zasadności postawienia tzw. świateł na skrzyżowaniu ulic Benisławskiego i Stolarskiej. Co ciekawe, ekspertyza ta wykazała, że sygnalizacji nie powinno tam być, bo może przyczynić się do pogorszenia bezpieczeństwa.
– Zarówno na ulicy Benisławskiego jak i Stolarskiej ruch pojazdów nie jest na tyle intensywny, aby uniemożliwiać swobodne poruszanie się pieszych na skrzyżowaniu. W takiej sytuacji budowa sygnalizacji jest niewskazana. Nie eliminuje ona problemu przekraczania prędkości, w niektórych sytuacjach może nawet powodować jej zwiększenie, jeśli pojazdy dojeżdżają do skrzyżowania pod koniec zielonego światła i na początku sygnału żółtego, co może powodować zagrożenie bezpieczeństwa, jeżeli następnie włączane jest zielone światło na przejściu - wyjaśniła Katarzyna Gruszewska - Spychała, wiceprezydent Gdyni.
I poinformowała, że miasto analizuje wprowadzenie innych rozwiązań, takich jak azyle dla pieszych, wyniesione przejścia, progi zwalniające bądź wyniesione skrzyżowania.
– Najbardziej optymalne rozwiązanie, które poprawi sytuację na wspomnianych ulicach, zostanie wprowadzone - zapewniła zastępczyni prezydenta Gdyni.


- Cieszy, że po interwencji władze dostrzegły problem i podejmują wyzwanie znalezienia "najbardziej optymalnego rozwiązania, które poprawi sytuację na ulicy Benislawskiego" – skomentował Patryk Felmet. - Nie trafia jednak do mnie argument, że budowa sygnalizacji świetlnej jest bezzasadna mimo, że jest to trasa często uczęszczana przez przedszkolaków czy dzieci w wieku szkolnym. Mam nadzieję, że wypracowane przez władze miasta rozwiązanie zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo najmłodszych i zostanie wdrożone już w 2018 roku.


Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: