NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Walka o życie – czy rak stanie się przedmiotem handlu?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 lipca 2014 18:31

Pacjentów Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku czeka zmiana leku. Glivec ma zostać zastąpiony tańszym zamiennikiem. Chorzy obawiają się, że lek generyczny może pogorszyć ich stan zdrowia.


Glivec to lek stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. Jego odkrycie było nieocenioną pomocą dla chorych, ponieważ zanim pojawił się na rynku, pacjenci umierali po około trzech latach od diagnozy. Glivec natomiast może dać im nawet kolejnych dwadzieścia (!) lat życia.
Od 1 lipca jest on refundowany wraz z innymi lekami generycznymi zawierającymi imatynib, które znajdują się w ramach katalogu chemioterapii. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, Glivec nie został zastąpiony innymi lekami. Poszerzony został jedynie zakres dostępnych, w ramach katalogu chemioterapii, leków zawierających substancję czynną, jaką jest imatynib, a dostępność do konkretnego leku u świadczeniodawcy prowadzącego leczenie jest uzależniona od wyników przeprowadzonego przetargu na zakup leków zawierających imatynib.


W Gdańsku problem polega jednak na tym, że firma produkująca Glivec w ogóle nie stanęła do przetargu, przez co Wojewódzkie Centrum Onkologii od początku miesiąca podaje swoim pacjentom leki generyczne. Niestety, nie udało nam się skontaktować z Ewą Solską, dyrektor WCO, gdyż – jak nam powiedziano – do końca tygodnia jest poza zasięgiem.


Mimo tego, że leczenie zamiennikami jest tańsze (około 200-300zł miesięcznie, a w przypadku Glivecu było to 4,6 tys. zł), część pacjentów nie może się pogodzić z tą zmianą. Obawiają się po prostu, że nie będą one skuteczne lub że nawet pogorszą stan zdrowia. To spowodowało, że w miniony piątek czternastu chorych na przewlekłą białaczkę szpikową, stawiło się w gabinecie prof. Andrzeja Hellmanna, kierownika Kliniki Hematologii i Transplantologii GUMed, domagając się kontynuowania kuracji znanym im lekiem.
- Boimy się, że leki generyczne nie będą skuteczne, przez pogorszy się nasz stan zdrowia i będzie już za późno na reakcję – przejmuje się jeden z chorych pacjentów.


Pacjenci złożyli w poniedziałek pisma do dyrekcji WCO, w których informują, że nie będą przyjmować leków generycznych. Chcą dalej przyjmować Glivec. Ale w tym miejscu należy przypomnieć fakt, że przecież jego producent nie stanął do przetargu. Centrum przekonuje, że pacjenci, którzy zrezygnują z kuracji, wyrządzą sobie wielką krzywdę. Uspokajają również lekarze, z prof. Hellmannem na czele: - Struktura chemiczna generyku jest taka sama jak struktura Glivecu. Nie ma więc powodów do obaw. Będziemy obserwować pacjentów przyjmujących leki generyczne i, w przypadku gorszej odpowiedzi, reagować.


Jednak to nie jest jedyne czym martwią się pacjenci. Z końcem maja Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o przekształceniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii w spółkę prawa handlowego, ze stuprocentowym udziałem samorządu. Urzędnicy zapewniają, że pacjenci nie odczują efektu samego przekształcenia. Pojawiają się jednak głosy, że jest to chęć zarabiania na raku.
- Nic z tych rzeczy, nie ma mowy o tego rodzaju działaniach – uspokaja Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. – Centrum będzie w większości działać na kontraktach finansowanych przez NFZ. Ponadto nie jest to prywatyzacja, a komercjalizacja, więc nie należy się obawiać o zmniejszenie liczby świadczeń. Po prostu dzięki temu pacjenci będą mieli, w razie potrzeby, dostęp do szerszej oferty odpłatnych działań, jak chociażby rehabilitacja.


W nieco ostrożniejszym tonie wypowiada się Jacek Teodorczyk (PiS), Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, zasiadający w Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia. – Komercjalizacja jest pierwszym krokiem do prywatyzacji – mówi. – Spółka handlowa jest zobligowana do tego, żeby się nie zadłużyć, ale jeśli dostanie mało kontraktów, wtedy pojawia się problem. Poza tym przy prywatyzacji największy kłopot maja sami lekarze, którzy zamiast skupiać się na leczeniu, muszą myśleć o ekonomii swojego pracodawcy.


Teodorczyk, jako farmaceuta, również uspokaja pacjentów odnośnie zamienników Glivecu: - Wydaje mi się, że nastąpił tu opór mentalny. Dobrze by było, żeby producent leku wyjaśnił, że nie ma powodów do obaw, poza tym nie jest możliwe, żeby Centrum dawało szkodliwy lek. Generyki mają tez tą samą substancję czynną, różnią się jedynie substancje uzupełniające, które czasem mogą dawać różne efekty uboczne, jednak działanie leku wciąż pozostaje takie samo, jak w oryginale. Poza tym też trzeba zrozumieć obawy pacjentów, tu chodzi o ich życie. I w tym miejscu wielkie wyrazy uznania dla profesora Hellmanna, który swoją wiedzą i podejściem do pacjenta będzie potrafił uspokoić chorych.


W województwie pomorskim skomercjalizowanych zostało już 10 z 22 szpitali. W samym Trójmieście w 2012 r. w spółki przekształciło się pięć szpitali, a do końca 2013 r. samorząd zakończył przekształcenia kolejnych dwóch: Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku oraz Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. WCO będzie już 11. przekształconą placówką zdrowotną ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa pomorskiego.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Kasia 2014-07-12 09:21
bo lubią płacić za to za co już wcześniej zapłacili zusowi. Mentalność leminga opiera się na syndromie sztokholmskim. Im bardziej władza ich skrzywdzi tym bardziej jej bronią. Ciekawe że syndrom nie występuje w przypadku lewicy czy pis. Widocznie te aparaty partyjnie nie są opresyjne...więc nie ma ofiar z wyjątkiem oszustów.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież