„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańska daje kosztowny prezent UG i podnosi podatek od nieruchomości

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 września 2013 20:04

Głosami 23 radnych PO podczas sesji Rady Miasta Gdańska 26 września w Gdańsku podniesiono stawki podatku od nieruchomości o maksymalną dopuszczalną wysokość. Obecnie stawka podatku od lokalu mieszkalnego wynosi 0,73 zł za m kw., a dla gruntu 0,45 zł za m kw. Od przyszłego roku te stawki wzrosną odpowiednio do 0,74 i 0,46 zł. W efekcie tej podwyżki do kasy miasta ma trafić 338,5 mln zł z podatku od nieruchomości.


Radni PO zadecydowali o tej podwyżce pomimo tego, że przed budynkiem Rady Miasta zgromadziło się około 20 osób związanych z ugrupowaniem Kongres Nowej Prawicy, którzy protestowali przeciwko wprowadzeniu wyższych stawek podatku od nieruchomości. Zamiast stosowania takiej metody dla uzyskania większych wpływów do budżetu miasta, sugerowano cięcie wydatków chociażby na promocję miasta.


altRadny Wiesław Kamiński z PiS (na powyższym zdjęciu z lewej) sugerował, że nie podwyższanie, a raczej obniżanie podatków jest prorozwojowe dla miasta. A i nie wszystkie inwestycje w mieście temu służą.


altZ kolei skarbnik miasta Teresa Blacharska argumentowała, że  skutki podwyżek będą minimalne, bo zaledwie wzrosną o 1 grosz od metra kwadratowego. W jej ocenie wielkie miasta przyjmują maksymalne stawki, bo ponoszą większe wydatki w związku z utrzymaniem większej infrastruktury.


altDrugą bulwersującą sprawą było podjęcie głosami 21 radnych PO uchwały zezwalającej Uniwersytetowi Gdańskiemu sprzedaż budynku dla potrzeb Wyższej Szkoły Bankowej. Budynek ten, zlokalizowany przy al. Grunwaldzkiej 238 A, uczelnia otrzymała w formie darowizny w 1999 roku od władz Gdańska. Wówczas wyceniano go na ok. 2 mln zł, a obecnie cena jego sprzedaży wynosi 10 mln zł. Za tą kwotę – jak radnych zapewniał z mównicy osobiście rektor UG prof. Bernard Lammek (na zdjęciu powyżej), uczelnia chce podreperować swoją sytuację finansową. Uzasadniał również, że obecnie w uczelnianym kampusie trwa budowa budynku wydziału neofilologii i pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na dokończenie tej inwestycji. Zostanie za pozyskane pieniądze kupione wyposażenie do laboratoriów oraz do sal wykładowych i ćwiczebnych. Sprzedaż starego budynku, w którym od 14 lat funkcjonuje Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego, rektor argumentował też potrzebą podwyższania standardów, inwestując w nowe budynki. Właśnie to, w ocenie rektora Lammka, pozwala o wiele łatwiej pozyskiwać nowych studentów zarówno z kraju jak i z zagranicy.


altCo do podjęcia tej uchwały było wiele zastrzeżeń, głównie ze strony radnych PiS i SLD. Domagali się oni wycofania aktu darowizny i zażądania od UG zapłaty za ten budynek na rzecz Miasta.


Radny Piotr Gierszewski z PiS (na zdjęciu powyżej) stwierdził, że nie podoba mu się metodologia załatwiania tej sprawy. Może się ona stać precedensem na przyszłość. Skoro 14 lat temu gdańscy radni zadecydowali, że owszem należy pomóc tej uczelni publicznej, to dlaczego ten przekazany budynek obecnie ma trafić do szkoły niepublicznej? W umowie był przecież wyraźny zapis, że jeśli coś się zmieni, to budynek ten będzie musiał wrócić do zasobów Miasta.


Radna Jolanta Banach (SLD) argumentowała, że ostatnio dochody Miasta znacznie spadają, zatem logika nakazuje, aby atrakcyjne nieruchomości Miasto odzyskiwało. Ponadto część radnych było za odrzuceniem tej uchwały z powodów merytorycznych, a nie politycznych.


Radny Krzysztof Wiecki (PiS) również zwrócił uwagę na jakieś nowe standardy jakie zaczęły funkcjonować w Radzie Miasta Gdańska. Ilekroć jest jakiś temat niewygodny, a zgłosi się kilku radnych do dyskusji, to zaraz pada ze strony radnych PO wniosek o jej zamknięcie.  


Rektor Lammek widząc, że sprawa nie idzie po jego myśli ponownie zabrał głos z mównicy twierdząc: - My nie prosimy o nowe pieniądze, lecz chcemy wykorzystać i spożytkować to, co już od was dostaliśmy. Mimo unijnego dofinansowania na nowy budynek neofilologii, niestety musimy dołożyć własne pieniądze. Budynek od miasta nie zmieni przeznaczenia, bo cały czas będzie w nim prowadzona działalność edukacyjna. Poprzedni rektor Andrzej Ceynowa też sprzedał uniwersytecki budynek przy ul. Krzywoustego, dzięki czemu powstał budynek Wydziału Nauk Społecznych. Nie widzę logiki w rozumowaniu niektórych radnych. Przecież sprzedaż starych budynków pozwala na nowe inwestycje. Nasza uczenia nie może być rozrzucona w 20 różnych obiektach po całym Trójmieście - argumentował rektor Lammek.


W tym nad wyraz aktywnie wspierał go prezydent Miasta Paweł Adamowicz, apelując o zrozumienie tej sprawy ponad podziałami. - To nie jest rozrzutność czy też lekkomyślność, ale wsparcie dla publicznej uczelni. Jej rozwój jest ściśle związany z rozwojem gospodarczym miasta, przekonywał Adamowicz. Wtórował mu w tym wiceprezydent Wiesław Bielawski.


Na nic zdał się skierowany do radnych list otwarty Rady Dzielnicy Dolny Wrzeszcz w sprawie budynku UG.
„Przyjęcie takiej uchwały trzeba będzie uznać za nie moralne i niegospodarne. Niegospodarne, bowiem Uniwersytet Gdański żąda od Miasta Gdańska de facto dotacji w wysokości co najmniej kilku (kilkunastu?) milionów złotych. W sprawach dużo tańszych inicjatyw mieszkańców Gdańska władze miejskie nie są skłonne do takiej hojności, niejednokrotnie tłumacząc się obawami przed niegospodarnością lub zwykłym brakiem pieniędzy w kasie miejskiej. Niemoralne, bowiem preferowana ma być instytucja bogata, inwestująca setki milionów złotych, a do tego sławna ze swoich operacji na nieruchomościach - w ostatnich latach wystawione zostały na sprzedaż (bez żadnej próby zagospodarowania) obiekty przy ul. Pomorskiej w Jelitkowie, Dmowskiego w Górnym Wrzeszczu, Hallera i Legionów w Dolnym Wrzeszczu. W sprawie wykorzystania ostatniej z nich miejscowa Rada Dzielnicy występowała do UG w sprawie jej przyszłego losu. Uniwersytet wykazał się, hm, nazwijmy to... daleko idącym brakiem zainteresowania.
Oczywiście, po odrzuceniu uchwały należy przystąpić do negocjacji z Uniwersytetem. Należy je prowadzić tak, jak prowadzi się w Gdańsku negocjacje z innymi agencjami nieruchomości czy deweloperami. Należy spytać: Co Uniwersytet Gdański proponuje miastu w zamian?

Mam swoją propozycję: w rozrachunku należałoby przyjąć budynek dawnego Obserwatorium Meteorologicznego przy Lotnisku Wrzeszcz (aleja Legionów 9). To obiekt o wartości historycznej, położony na skraju tzw. Polenhofu, centrum ludności polskiej w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Tuż obok – Gedania, historyczny polski stadion. Do tego obiekt świetnie nadaje się do zagospodarowania dla celów społecznych i biznesowych. Zgłoszona przez Radę Dzielnicy jeszcze w 2011 roku propozycja urządzenia tu stałej ekspozycji związanej z historią Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku nie doczekała się odpowiedzi. Teraz można proponować stworzenie w tym miejscu inkubatora przedsiębiorczości, ośrodka kultury i domu sąsiedzkiego - na wzór Domu Zarazy w Oliwie czy Domu Sąsiedzkiego na Oruni. W dzielnicy wymagającej rewitalizacji wydaje się to dobrym pomysłem.

Apeluję do radnych Miasta Gdańska: odrzućcie Państwo ten fatalny projekt uchwały! I zachęćcie prezydenta do negocjacji. Twardych negocjacji”.
Piotr Dwojacki, zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny

Na nic zdał się ten apel. Podczas wrześniowej sesji 21 radnych PO, przy tylko 7 przeciw ze strony wszystkich radnych PiS oraz 3 wstrzymujących, zgodziło się, aby Uniwersytet Gdański sprzedał darowiznę Wyższej Szkole Bankowej za 10 mln zł. Majątek szacowany na znacznie większą kwotę.
Radni podczas tej sesji przegłosowali też uchwały w sprawie przyjęcia projektu statutu poszczególnych dzielnic Gdańska.


altPodczas czwartkowej sesji jej obradom z uwagą przysłuchiwały się pracownice Biura Rozwoju Gdańska.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież