Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W Amber Expo podsumowano dekadę Gdańska w Unii Europejskiej

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 15 października 2014 17:03

W środę, w Amber Expo, odbyła się konferencja „Tak zmienił się Gdańsk”, która podsumowała dekadę miasta w Unii Europejskiej. My skupiliśmy sięna dwóch pierwszych panelach, w których uczestniczył prezydent Paweł Adamowicz. Pierwszy był nie do zniesienia, drugi już wypadł dużo ciekawiej.


Pomysł konferencji wziął się przede wszystkim stąd, że Gdańsk jest miastem, które lideruje w pozyskiwaniu środków unijnych. W latach 2004-2014 do lokalnego budżetu trafiło 3,8 miliarda złotych, co zostało zauważone przez „Dziennik Gazetę Prawną”, „Rzeczpospolitą” czy Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Przypominały o tym ostatnio liczne billboardy w mieście.


Konferencja była nie tylko podsumowaniem dziesięciu lat Gdańska w Unii Europejskiej, ale także próbą przewidzenia tego, co może się stać w kolejnych latach. My skupiliśmy się na dwóch panelach, w których brał udział Paweł Adamowicz: Gdańsk 2007-2014-2020 oraz Debata z Rzeczpospolitą – Nauka, Biznes, Administracja – potencjał rozwoju Gdańska. W ogóle całość konferencji miał otworzyć panel Jerzego Buzka, ale obowiązki służbowe nie pozwoliły mu dotrzeć z Brukseli. Nie pozostawił jednak po sobie złego wrażenia i nagrał kilka słów. - Spędzam w Gdańsku kilka tygodni rocznie - Spędzam w Gdańsku kilka tygodni rocznie. Mam wielki sentyment do tego miejsca i naprawdę obserwuję gigantyczną metamorfozę miasta – mówił z ekranu. Jeśli miał zamiar mówić to samo na żywo, to naprawdę wielka szkoda się nie stała, że się nie pojawił w Amber Expo, bo niczego wielkiego by to nie wniosło. Może poza podniesieniem rangi wydarzenia.


Przejdźmy jednak do pierwszego panelu, czyli Gdańsk 2007-2014-2020. Uczestnikami „dyskusji” byli Paweł Adamowicz, Janusz Lewandowski oraz Jan Zarębski z Gdańskiego Klubu Biznesu. Całość prowadził dziennikarz, Marek Kański. Trzeba jasno przyznać – ten panel był nie do zniesienia. Panowie wzajemnie się komplementowali, wspominali mówili jak teraz jest w Gdańsku wspaniale mieszkać głównie za sprawą szybkiego wzrostu PKB. - Rozwijamy się dynamicznie, choć nasi oponenci ciągle podkreślają, że poszliby w innym kierunku – zaznaczał prezydent Gdańska. – Prawda jest jednak taka, że środki unijne pozwoliły nam na skok cywilizacyjny, którego nie udałoby się nam tak szybko dokonać bez zewnętrznego wsparcia. Te środki popłynęły nie tylko do miasta, ale do szkół wyższych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych.


Pawłowi Adamowiczowi wtórował członek Komisji Europejskiej, Janusz Lewandowski: - Gdańsk ma swój potencjał ludzi opuszczających dobre uczelnie, a przy jeszcze lepszym skomunikowaniu miasta pozwoli nam stanąć w szranki z innymi miastami w Polsce, jak na przykład Kraków. Niewątpliwym atutem są jest także pojęcie „innowacyjnego urzędnika”. To takie pojęcia urzędnika, który wzorce postępowania czerpie nie tylko z administracji, ale także z biznesu i nauki. Przez co działa niekonwencjonalnie, a jednak bardzo skutecznie.


Najbardziej stonowane emocje w tym gronie miał Jan Zarębski, który mimo zaznaczenia, że faktycznie te dziesięć lat to spory krok naprzód, mówił też o tym, iż trzeba też dużo lepiej zacząć łączyć naukę z biznesem.


I to był tak naprawdę początek ciekawych rzeczy podczas konferencji. A to dlatego, że drugi panel w dużym stopniu poruszał właśnie współpracę tych dwóch dziedzin. Do Adamowicza i Lewandowskiego dołączyli m.in. Maciej Grabski, inwestor i twórca Olivia Business Centre, Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Panel prowadził dziennikarz „Rzepy”, Marcin Piasecki, który na początku poprosił Pawła Adamowicza o to, żeby wyjaśnił czy administracja może być przyczynkiem do rozwoju. - Oczywiście, że tak, jeśli tylko jest dobrze zorganizowana – stwierdził prezydent. - Warto przypomnieć, że my wprowadziliśmy niektóre rozwiązania jeszcze zanim stały się one obligatoryjne przez ustawę. Chociażby konkursy na stanowiska w Urzędzie Miasta, żeby nie być podejrzewanym o nepotyzm.


Jednak najciekawsze działo się przy nauce. Sami rektorzy zachwalali swoje uczelnie, mówili o tym, jak się rozwijają i że współpraca z biznesem wygląda coraz lepiej, ale wciąż nie jest to poziom, którego by oczekiwali. I tu odpowiedział Grabski: - W Gdańsku jest z tym bardzo duży problem. Przede wszystkim nie pozyskujemy tylu zdolnych studentów spoza miasta, regionu czy kraju co inne miasta. Poza tym jest bardzo duży problem z innowacyjnością. Nie ma tu rynku zbytu, nie biją się o to najwięksi międzynarodowi gracze. Trzeba zatem wykorzystać lokalnych potentatów – Energę, Lotos, PKO BP czy PZU.


Twórca Olivia Business Centre bezlitośnie wypunktował problemy z którymi nie radzi sobie Gdańska nauka. Owszem, jest zaplecze, żeby to wszystko osiągnąć, ale nie ma pomysłu w jaki sposób.


Przy okazji konferencji pojawiła się książka „Tak zmienił się Gdańsk” podsumowująca rozwój miasta od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Poza tym, mimo tego, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w Gdańsku, warto sobie przypomnieć, jak faktycznie miasto zmieniło się na różnych płaszczyznach przez ostatnią dekadę. Pełna lista poniżej.


Nowoczesny transport:

- W latach 2014-2014 wydatki na budowę, modernizację i utrzymanie układu drogowego to 3,7 mld zł

- Gdańsk jest jednym z siedmiu największych polskich miast w Polsce w których kierowcy najmniej stoją w korkach. Raport Deloitte’a z 2014 pokazuje, ze gdańscy kierowcy tracą w korkach miesięcznie 4 godz. 55 minut – o połowę mniej niż we Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi.

- Powstało 70 km nowych dróg: w tym Trasa Słowackiego, Sucharskiego, al. Havla, Trasa WZ, Droga Zielona, Nowa Wałowa. Zmodernizowano układ drogowy Podwala Grodzkiego i Wałów Jagiellońskich, ul. Marynarki Polskiej, ul. Łostowicką, ul. Nowatorów i Budowlanych.

- Największą i najbardziej spektakularną inwestycją jest Trasa Słowackiego z tunelem pod Martwą Wisłą. Jej koszt to 1,42 mld zł. Przy czym dofinansowanie unijne wyniosło 1,15 mld zł.

- Rewolucja w komunikacji zbiorowej:

- Największym projektem służącym poprawie jakości komunikacji miejskiej jest Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej: etap II, III a, III b, III c. Ich wartość to 1 mld 320 mln zł

- Powstały 2 linie tramwajowe: ze Śródmieścia na Chełm, z Chełmu na ul. Świętokrzyską, kolejna linia z pętli Siedlce do przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Brętowo jest w trakcie realizacji

- W ramach GPKM zakupiono 43 nowe tramwaje

- Dzięki nowym tramwajom i autobusom poprawił się komfort podróży, wprowadzono liczne ułatwienia dla pasażerów – klimatyzacje, informację wizualną i głosową oraz monitoring wewnętrzny.

- Łącznie zbudowano i zmodernizowano 40 km torowisk

- W latach 2004-2014 komunikacja miejską przewieziono łącznie 1,5 mld osób!

- Nowoczesna komunikacja rowerowa

- Koszt budowy metropolitalnej sieci dróg rowerowych to 80 mln zł

- Łączna długość wszystkich tras, po których można bezpiecznie poruszać się na rowerze – 470 km

- Wybudowano 14 węzłów integracyjnych bike&ride przy przystankach komunikacji zbiorowej

- Liczba miejsc parkingowych dedykowanym rowerom to 3900


Nowa jakość edukacji:

- W roku 2004 na oświatę i wychowanie na jednego ucznia Gdańsk wydawał 5843 zł – w 2013 roku 10903 zł

- Liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się o 171 osiągając poziom 704

- Miasto wspiera także żłobki niepubliczne oraz kluby dziecięce, w których jest ok. 290 miejsc

- Wybudowano 3 przedszkola modułowe – 10 mln zł

- Liczba placówek edukacyjnych to aktualnie 225, a w 2004 roku 150.

- Wydatki na budowę i modernizację obiektów edukacyjnych w ciągu 10 lat – 432 mln zł

- Wybudowano 3 szkoły podstawowe: na Osowej, Ujeścisku i Kokoszkach

- 26,2 tys. uczniów zostało nagrodzone stypendiami, co pochłonęło 15,9 mln zł

- 15 tys. uczniów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej


Miasto spotu i rekreacji:

- Na Euro 2012 wybudowano stadion PGE Arena – 703,7 mln zł

- Powstała hala Ergo Arena – 373,9 mln zł

- Od 2006 roku trwa w gdańsku program modernizacji boisk przyszkolnych. W ten sposób zmodernizowano już 59 obiektów (w ramach projektu Junior 2012, Orlik a także zmodernizowanych dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu miasta)

- Budowa placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu pochłonęła 1,1 mld zł

- Na utrzymanie zieleni w Gdańsku wydano 91 mln zł

- Dla właścicieli psów wybudowano 19 wybiegów


Drugie życie miasta:

- Program rewitalizacji obejmuje: Letnicę, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz i Dolne Miasto. Łączny koszt to 143,1 mln zł, z czego 10,1 mln na działania społeczne

- Od 2009 roku odbywa się w Gdańsku konkurs na najładniejszą elewację. Wzięły w nim udział 229 wspólnoty

- W ramach ogólnopolskiego programu SOWA wymieniono łącznie 3745 opraw oświetleniowych. Koszt projektu to 6 mln zł

- 72 obiekty historyczne posiadają iluminację

- Miasto kultury, wolności i solidarności

- W latach 2004-2013 na stypendia i nagrody kulturalne wydało 6,6 mln zł, a liczba stypendystów to 1729 osób

- Powstało Europejskie Centrum Solidarności, którego budowa pochłonęła prawie 230 mln zł

- Powstał Gdański Teatr Szekspirowski, który miasto Gdańsk wsparło kwotą 13,5 mln zł. Całkowity koszt projektu to 93,8 mln zł

- Miasto wsparło rewitalizację Bazyliki Mariackiej – 2,3 mln zł i Katedry Oliwskiej – 7,1 mln zł

- Trwa także rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście, a wartość programu ratunkowego to 6,1 mln zł

- Miasto dla przedsiębiorczych i inwestorów

- Stopa bezrobocia aktualnie wynosi w Gdańsku 6%, w roku 2004 było to 11,5%

- Systematycznie wzrasta liczba podmiotów gospodarczych rejestrowanych każdego roku

- Zmodernizowano i rozbudowano Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Pakiet inwestycyjny to 400 mln zł, a 249,5 mln kosztowała budowa Terminalu T2

- Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT po rozbudowie przekroczył 1 mln TEU, co plasuje go w czołówce portów. Gdańsk jest na liście portów obsługujących połączenia kontenerowe z Dalekim Wschodem

- 163 mln zł kosztowała przebudowa nabrzeży wzdłuż szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie. Część gdańska projektu obejmowała północny cypel Wyspy Spichrzów, który dzięki inwestycji został udostępniony zwiedzającym

- W Gdańsku powstaje Pomorskie Centrum Logistyczne. Wybudowano Park Przemysłowo-Handlowy Maszynowa, gdzie działają m.in. koncern Weyerhaeuser, centrum logistyczno-dystrybucyjne Jeronimo Martins.

- Pozyskiwaniem nowych inwestorów z powodzeniem zajmuje się Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego

- Powstała nowa siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExopo. Budowa centrum kosztowała 120 mln zł. Jest to jedno z najnowocześniejszych w Polsce centrów kongresowo-wystawienniczych

- W ciągu dekady powstało 22 nowych hoteli, a liczba miejsc noclegowych zwiększyła się w Gdańsku od 2004 roku dwukrotnie

- Miasto wsparło budowę Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter. Całkowity koszt inwestycji to 35,8 mln zł. W Starterze przewidziano miejsce dla ok. 70 nowych podmiotów gospodarczych.


Bezpieczeństwo i ochrona środowiska:

- Dzięki inwestycjom w sprzęt ratowniczy i gaśniczy a także w strażnice dojazd wozu strażackiego do miejsca zdarzenia powinien zajmować 7 min.

- Wydatki na funkcjonowanie straży miejskiej i policji w latach 2004-2014 to 185,8 mln zł

- Nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz uczestników imprez masowych czuwa Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego. System pracujący w centrum składa się ze 187 kamer obrotowych i 101 stacjonarnych. Koszt utworzenia Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego to 6,2 mln zł

- Po powodzi, która dotknęła Miasto w 2001 w realizacje inwestycji przeciwpowodziowych zainwestowano prawie 300 mln zł

- Koszt zadań związanych z realizacja I etapu Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego to 860 mln zł, realizacja II etapu to 313 mln zł. Powstała Oczyszczalnia Wschód, która obsługuje tzw. „płynne nieczystości” z gmin sąsiednich: Kolbud, Żukowa, Sopotu i Pruszcza Gdańskiego

- Całkowity koszt programu modernizacji składowiska odpadów na Szadółkach wyniósł 390,7 mln zł


Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież