Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH przegrał pierwszy mecz ćwierćfinałowy w Oświęcimiu
piątek, 21 lutego 2020 20:18
LOTOS PKH przegrał pierwszy mecz ćwierćfinałowy w Oświęcimiu
W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowej serii Polskiej Hokej Ligii LO ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

V Zlot Oldtimerów w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 sierpnia 2012 18:01

Już po raz piąty do Gdańska na odbywający się co dwa lata Zlot Oldtimerów przypłynęły jednostki liczące sobie co najmniej 30 lat. W tym roku było ich 40, i to zarówno oryginalne jachty oraz łodzie, jak również repliki odbudowane na podstawie oryginału.
V Zlot Oldtimerów, który odbył się w dniach 24-26 sierpnia, był kameralnym spotkaniem żeglarzy, kapitanów i ich załóg z rzeszą osób ciekawych widoku pięknych drewnianych jednostek oraz chętnych wysłuchania morskich opowieści.


alt


alt


Do tych pływających pod polską banderą, tym razem dołączyły również załogi z Niemiec (jednostki o nazwach Knudel i Greif),  z Danii (Mareas) oraz Wielkiej Brytanii (Phoebe i Incentive). Rolę jednostki flagowej pełniła Antica należąca do kpt. Jerzego Wąsowicza, współorganizatora zlotu.


alt


Przez dwa dni cumowania w gdańskiej Marinie pokłady większości jednostek zostały udostępnione do zwiedzania. Bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno najmłodszych, jak też i osób starszych, cieszyły się spotkania z żeglarzami, rozmowy o odbytych rejsach, jak i o trudzie wkładanym w utrzymanie zabytkowego jachtu czy łodzi.


altProgram zlotu uatrakcyjniały pokazy przybliżające tradycyjne techniki takielunku i szycia żagli oraz inscenizacje przygotowane przez oficjalnego gdańskiego pirata i jego świtę.


alt


Podczas tegorocznego zlotu Gdańska Aleja Oldtimerów wzbogaciła się o kolejną pamiątkową tablicę. Honorowane w niej są zasłużone, wybitne jednostki, których portem macierzystym jest Gdańsk. Do wyróżnionego w czasie poprzedniej edycji s/y Korsarz dołączył STS Generał Zaruski. Odsłonięcia nowej tablicy dokonali Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR Gdańsk (na zdjęciu z lewej) oraz Andrzej Stelmasiewicz z Fundacji Wspólnota Gdańska. To ona wraz Gdańską Stocznią Remontową SA są fundatorami tej pamiątkowej tablicy.


altMożna ją podziwiać wmurowaną  w chodnikową kostkę brukową przy masztach flagowych, tuż obok przystani Marina Gdańsk.


altPunktem kulminacyjnym zlotu była widowiskowa parada na Motławie wszystkich uczestników zlotu. Paradę prowadził holownik straży portowej z pióropuszem rozbryzgującej wody, tak od dziobu jak i rufy. Przepływające w paradnym szyku jednostki można było podziwiać z Długiego Pobrzeża począwszy od Zielonego Mostu aż po Targ Rybny oraz z nabrzeża przy ul. Wartkiej. Efektownie prezentujące się jachty i ich załogi pozdrawiało kilka tysięcy zgromadzonych nad Motławą sympatyków żeglarstwa.


altKolejna edycja zlotu już za dwa lata. Jak zapowiedziano, swoją pamiątkową tablicę będzie miał ufundowaną oldtimer s/y Antica, którego właścicielem jest kpt. Jerzy Wąsowicz. Już teraz możemy też zdradzić nazwę kolejnej jednostki, która poprowadzi uczestników w następnej paradzie oldtimerów. Będzie nią STS Generał Zaruski, który jeszcze w tym roku wróci do swojej morskiej służby i jako jednostka flagowa Miasta Gdańska będzie realizował funkcje szkoleniowe dla dzieci i młodzieży.


altWła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież