Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ... Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich » W niedzielę podczas wydarzenia „Dlaczego i po co?” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Szymon Hołownia... Paweł Soloch: Największe ćwiczenia od zimnej wojny » Z ministrem Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Krzysztof Świątek- Pre...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto młodych naukowców i innowatorów

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 października 2017 12:09

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbyła się VI edycja Gdynia E(x)plory Week. VI. edycję Konkursu Naukowego E(x)plory wygrali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną.Gdynia E(x)plory Week, święto pasjonatów nauki i innowacji, było finałowym wydarzeniem Programu E(x)plory, które od 6 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii.
- Myślę, że Program E(x)plory jest dla młodych naukowców świetną platformą aby się pokazać, rozwijać swoje przedsięwzięcia i takie założenie nam przyświecało gdy 6 lat temu uruchamialiśmy program E(x)plory - powiedział Władysław Halbersztadt, prezes Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora programu E(x)plory. - Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym prawdziwi innowatorzy, którzy mają coś prawdziwego, twórczego do pokazania, mądrego, mieli platformę gdzie mogą wyrazić siebie i później dalej z profesjonalną pomocą czy to finansową czy naukową pracować. Zależało nam na tym, aby prezentowane były mądre i potrzebne rzeczy czyli takie, które odpowiadają na pewne potrzeby społeczne lub gospodarcze. To co ułatwia znalezienie rozwiązań na różne bolączki to otwarta głowa, umiejętność wyjścia z pewnych szufladek. My to wyjście z szufladek proponujemy. Z jednej strony mówimy o młodych talentach, które są na początku swojej drogi życiowej i zawodowej, bo się uczą, a z drugiej strony robią naukę czy pracują nad konkretnymi wynalazkami.


altNa Gdynia E(x)plory Week składały się trzy wydarzenia: Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory oraz VI Kongres E(x)plory Innowacje.


Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 projektów całej Polski, a autorzy 140 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory. W finale udział wzięły 33 projekty.


VI. edycję Konkursu Naukowego E(x)plory wygrali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, którzy zajęli również pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Zwycięzcy otrzymali stypendium naukowe i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA. Drugie miejsce w konkursie zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, a trzecie duet - Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.


alt- Przedmiotem mojego projektu było sprawdzenie wpływu wybranych produktów zielarskich na biologię komórek rakowych oraz florę bakteryjną - powiedziała Agata Gaweł, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, jedna z finalistek VI. edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. - Taki konkurs jak E(x)plory pozwala nie tylko rozwijać własne pasje i odkrywać rzeczy dotąd nieznane, ale daje również możliwość zawarcia nowych znajomości z osobami, które tak jak ja są zainteresowane rozwijaniem własnych pasji. Ten program pokazuje, że nauka to nie tylko to co wynosimy ze szkoły, ale że możemy ją rozwijać w postaci własnych projektów. To jest dodatkowa motywacja do nauki i pracy nad swoimi projektami. Pracę nad swoim projektem zaczęłam jesienią ubiegłego roku, chociaż myślałam o nim wcześniej. Planuję projekt rozwijać, bo to jest tylko jeden z etapów.


altW ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory odbywały liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. Odbyły się prezentacje najlepszych projektów konkursu Intel Make Tomorrow. W ostatnim dniu specjalnie wyznaczono przestrzeń na warsztaty i wspólne działanie dla osób tworzących na zasadach Do It Yourself.


altaltalt- Udział w E(x)plory zachęcił mnie do dalszej nauki i pracy nad swoim projektem - powiedział Michał Paszkowski, 15 lat. - O konkursie dowiedziałem się tak naprawdę dzień wcześniej i swój projekt tworzyłem poza konkursem. Konkurs motywował, ale to nie jest moja główna motywacja. Możliwość zaprezentowania mojego projektu przed szerszym gronem osób i dowiedzenie się od innych osób o ich pomysłach i innowacjach uważam za największe zalety E(x)plory. Z takich imprez można czerpać inspiracje i dzięki nim nauka może być przyjemnością i zabawą.


Gościem specjalnym VI Kongresu Innowacje był 20-letni innowator - Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych - Five App. - Z mojej perspektywy od roku mieszkańca Abu Dhabi mogę powiedzieć, że dzięki oddolnym, nieraz rządowym, nieraz instytucjonalnym wydarzeniom Dubaj rozwija się i myślę, że E(x)plory jest podobną inicjatywą do tego co odbywa się w Dubaju - powiedział Mateusz Mach. - To promowanie tej najmłodszej części startupowego środowiska, a nawet nie startupowego, a badawczego-rozwojowego tak, aby pokazać realne wdrożenie projektu moich znajomych, moich kolegów, którzy się tu prezentują i pomóc im dotrzeć do inwestorów lub osób, które mogą pomóc z projektem.


altPierwszego dnia Gdynia E(x)plory Week został zainaugurowany „Dobry Pomysł” – rządowy program wsparcia dla indywidualnych innowatorów, który odpowiada na potrzeby osób będących twórcami wynalazków o potencjale rynkowym lub mających ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań, ale potrzebują wsparcia do ich dalszego rozwoju. Program przekazuje dostęp do wiedzy i usług pomocnych w weryfikacji pomysłu pod kątem jego rynkowej oraz komercyjnej przydatności. 18 października uruchomiony został nabór wniosków do programu.


altTomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież