Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święto młodych naukowców i innowatorów

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 października 2017 12:09

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbyła się VI edycja Gdynia E(x)plory Week. VI. edycję Konkursu Naukowego E(x)plory wygrali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną.



Gdynia E(x)plory Week, święto pasjonatów nauki i innowacji, było finałowym wydarzeniem Programu E(x)plory, które od 6 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii.
- Myślę, że Program E(x)plory jest dla młodych naukowców świetną platformą aby się pokazać, rozwijać swoje przedsięwzięcia i takie założenie nam przyświecało gdy 6 lat temu uruchamialiśmy program E(x)plory - powiedział Władysław Halbersztadt, prezes Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora programu E(x)plory. - Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym prawdziwi innowatorzy, którzy mają coś prawdziwego, twórczego do pokazania, mądrego, mieli platformę gdzie mogą wyrazić siebie i później dalej z profesjonalną pomocą czy to finansową czy naukową pracować. Zależało nam na tym, aby prezentowane były mądre i potrzebne rzeczy czyli takie, które odpowiadają na pewne potrzeby społeczne lub gospodarcze. To co ułatwia znalezienie rozwiązań na różne bolączki to otwarta głowa, umiejętność wyjścia z pewnych szufladek. My to wyjście z szufladek proponujemy. Z jednej strony mówimy o młodych talentach, które są na początku swojej drogi życiowej i zawodowej, bo się uczą, a z drugiej strony robią naukę czy pracują nad konkretnymi wynalazkami.


alt



Na Gdynia E(x)plory Week składały się trzy wydarzenia: Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory oraz VI Kongres E(x)plory Innowacje.


Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 projektów całej Polski, a autorzy 140 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory. W finale udział wzięły 33 projekty.


VI. edycję Konkursu Naukowego E(x)plory wygrali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, którzy zajęli również pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Zwycięzcy otrzymali stypendium naukowe i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA. Drugie miejsce w konkursie zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, a trzecie duet - Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.


alt



- Przedmiotem mojego projektu było sprawdzenie wpływu wybranych produktów zielarskich na biologię komórek rakowych oraz florę bakteryjną - powiedziała Agata Gaweł, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, jedna z finalistek VI. edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. - Taki konkurs jak E(x)plory pozwala nie tylko rozwijać własne pasje i odkrywać rzeczy dotąd nieznane, ale daje również możliwość zawarcia nowych znajomości z osobami, które tak jak ja są zainteresowane rozwijaniem własnych pasji. Ten program pokazuje, że nauka to nie tylko to co wynosimy ze szkoły, ale że możemy ją rozwijać w postaci własnych projektów. To jest dodatkowa motywacja do nauki i pracy nad swoimi projektami. Pracę nad swoim projektem zaczęłam jesienią ubiegłego roku, chociaż myślałam o nim wcześniej. Planuję projekt rozwijać, bo to jest tylko jeden z etapów.


alt



W ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory odbywały liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. Odbyły się prezentacje najlepszych projektów konkursu Intel Make Tomorrow. W ostatnim dniu specjalnie wyznaczono przestrzeń na warsztaty i wspólne działanie dla osób tworzących na zasadach Do It Yourself.


alt



alt



alt



- Udział w E(x)plory zachęcił mnie do dalszej nauki i pracy nad swoim projektem - powiedział Michał Paszkowski, 15 lat. - O konkursie dowiedziałem się tak naprawdę dzień wcześniej i swój projekt tworzyłem poza konkursem. Konkurs motywował, ale to nie jest moja główna motywacja. Możliwość zaprezentowania mojego projektu przed szerszym gronem osób i dowiedzenie się od innych osób o ich pomysłach i innowacjach uważam za największe zalety E(x)plory. Z takich imprez można czerpać inspiracje i dzięki nim nauka może być przyjemnością i zabawą.


Gościem specjalnym VI Kongresu Innowacje był 20-letni innowator - Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych - Five App. - Z mojej perspektywy od roku mieszkańca Abu Dhabi mogę powiedzieć, że dzięki oddolnym, nieraz rządowym, nieraz instytucjonalnym wydarzeniom Dubaj rozwija się i myślę, że E(x)plory jest podobną inicjatywą do tego co odbywa się w Dubaju - powiedział Mateusz Mach. - To promowanie tej najmłodszej części startupowego środowiska, a nawet nie startupowego, a badawczego-rozwojowego tak, aby pokazać realne wdrożenie projektu moich znajomych, moich kolegów, którzy się tu prezentują i pomóc im dotrzeć do inwestorów lub osób, które mogą pomóc z projektem.


alt



Pierwszego dnia Gdynia E(x)plory Week został zainaugurowany „Dobry Pomysł” – rządowy program wsparcia dla indywidualnych innowatorów, który odpowiada na potrzeby osób będących twórcami wynalazków o potencjale rynkowym lub mających ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań, ale potrzebują wsparcia do ich dalszego rozwoju. Program przekazuje dostęp do wiedzy i usług pomocnych w weryfikacji pomysłu pod kątem jego rynkowej oraz komercyjnej przydatności. 18 października uruchomiony został nabór wniosków do programu.


alt



Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież