Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przychodnia kardiologiczna dostała zawału

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2013 08:54

Za dwa tygodnie będą obowiązywały nowe kontrakty w przychodniach specjalistycznych, a już teraz służba zdrowia pogrążyła się w chaosie. Pacjenci najpierw czekali kilka miesięcy na wizytę, teraz nie mogą z niej skorzystać.


Umowy potraciło wiele placówek, w tym szpital na gdańskiej Zaspie, który będzie musiał zamknąć sześć poradni: kardiologiczną, gastroenterologiczną, pulmonologiczną, geriatryczną, otolaryngologiczną oraz chirurgię onkologiczną. Już wcześniej szpitalowi nie przyznano kontaktu na badania diagnostyczne, czyli rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy. 


Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szpitala, gdy wyniki konkursu się uprawomocnią. Będzie na pewno mnóstwo napięć na linii pacjent – szpital.
- Pacjenci objęci opieką od wielu tam lat, ciężko chorzy na serce, nagle stracą ciągłość leczenia. Mają powyznaczane wizyty już na drugie półrocze, niezwykle trudno nam będzie wziąć na siebie odpowiedzialność informowania ich o o tym, że tej wizyty po prostu nie będzie. Na pewno wywoła to u nich niepokój. Czym innym jest skorzystanie z konsultacji doraźnie a czym innym jest opieka ambulatoryjna osób ciężko lub przewlekle chorych. I tego fundusz w ogóle nie bierze pod uwagę. Nagle urywa się komuś ciągłość leczenia. Nie podzielam opinii dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, że to wszystko zostało zrobione dla dobra pacjentów. Nijak mi to się nie układa – powiedziała Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na Zaspie.


Do pracy w poradni kardiologicznej szpital na Zaspie zgłosił 19 lekarzy, w tym 10 ze specjalnością z kardiologii, 6 ze specjalnością chorób wewnętrznych w trakcie specjalizacji z kardiologii, dwóch w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz jednego lekarza specjalistę kardiologii z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy na oddziale kardiologicznym. Oferta ta została oceniona nisko przez pomorski NFZ.


alt


– Kiedyś nie było możliwości robienia od razu specjalizacji kardiologicznej, trzeba było najpierw zrobić specjalizację z interny a dopiero potem nadspecjalizację z kardiologii. Lekarze, których zgłosiliśmy od początku swojej kariery zawodowej związani są z oddziałem kardiologicznym. A warto dodać, że jest to oddział wielospecjalistyczny wyposażony w bardzo dobry sprzęt prowadzący ostre zawały, intensywną terapię kardiologiczną, elektrostymulację, wszczepianie rozruszników, leczenie niewydolności krążenia – informuje dr Alina Bielawska-Sowa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitalu na Zaspie. – Zastanawia mnie coś jeszcze. Według rozporządzeń ministerstwa zdrowia akceptowani są lekarze, którzy mając specjalizację z interny są w trakcie specjalizacji z kardiologii lub posiadają 5-letnie doświadczenie. Dopuszczeni są także rezydenci po trzecim roku rezydentury. Dlaczego zatem NFZ stawia wyższe warunki? Rozporządzenie ministra jest przecież aktem nadrzędnym nad zarządzeniem prezesa NFZ. Rozporządzenie ministra jest chyba aktem prawnym, które nas obowiązuje? – zadaje pytanie dr Alina Bielawska-Sowa.


– Nasi lekarze są bardzo dobrzy, wszczepiają rozruszniki i monitorują później takich pacjentów. Nie mogę się pogodzić z faktem, że lekarz, który ma specjalizację z kardiologii, ale nie będzie miał tego typu umiejętności zrobi to jeszcze lepiej niż lekarz pracujący u nas, który jest w trakcie specjalizacji kardiologicznej, a jest specjalistą chorób wewnętrznych z długim doświadczeniem pracy w kardiologii. Fundusz ocenia tylko udział procentowy w oparciu o dokumenty, nie bierze pod uwagę ani doświadczenia ani umiejętności. A według mnie jakość personelu, czyli kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności jak również firma, wszystko składa się na wysoki standard usług – mówi Krystyna Grzenia. 


Pacjenci, których spotykam na oddziale kardiologicznym, już są zaniepokojeni brakiem ciągłości leczenia. 
– Trafiłem tutaj z zawałem serca bezpośrednio z przychodni. Przyczyna, czyli zator został usunięty. Jestem zaniepokojony, że po wyjściu ze szpitala nie będę mógł w przychodni przyszpitalnej kontynuować leczenia. Chciałbym chodzić do tych samych lekarzy, którzy uratowali mi życie – mówi pan Ryszard.

– Do tej pory to było najważniejsze, że pacjent pozostaje pod opieką tego samego lekarza, do którego ma zaufanie i który wie, czego może się po pacjencie spodziewać. Bo dużo czasu zajmuje lekarzowi zapoznanie się z historią choroby pacjenta czy ustalenie wrażliwości pacjenta na wdrożone leczenie. W naszej poradni kardiologicznej leczy się ponad 4 tys. pacjentów. Nie wiem, gdzie oni teraz pójdą – dodaje dr Alina Bielawska-Sowa.


alt


76-letni pan Krzysztof, inżynier elektronik, przeszedł już cztery zawały.
– Miałem ich już trzy zawały, tu leczone i jeden przechodzony. W sumie 4 zawały, oprócz tego wylew prawej półkuli... – mówi pan Krzysztof. –  Pierwszy zawał w 1999 roku. Przeleżałem tu dwa tygodnie. Już później leczyłem się w Cardiotelu i Swissmedzie. Niestety przychodnie tego typu nie w takim zakresie opiekują się pacjentami, nie tak kompleksowo. One zostały stworzone po to, aby zarabiać. A zadaniem służby zdrowia jest dbanie o zdrowie a nie o zarobki –  mówi były konstruktor urządzeń elektronicznych.

Lekarze są pewni, że gdyby pan Krzysztof uczęszczał do poradni przyszpitalnej, to nie trafiłby do szpitala z dokonanym zawałem. Nie pilotowano jego stanu zdrowia we właściwy sposób.


– Bo przychodnia przyszpitalna to zespół ludzi. To nie jest gabinet z jednym czy z dwoma lekarzami, tylko to jest zespół ludzi współpracujących ze sobą. Oddział jak i poradnia to jest to jeden organizm w strukturze szpitalnej. I o tę współpracę i komunikację łatwiej niż w rozproszonych gabinetach. Tam już nie będzie współpracy – zauważa Krystyna Grzenia.
Urszula Abucewicz

fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież