Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Śmieciowy bałagan

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lipca 2013 20:50

Miało być bardziej czysto, a jest od 1 lipca totalny bałagan, tj. od dnia obowiązywania nowych zasad odbioru odpadów komunalnych. Jedyną chyba korzyścią jaką uzyskał ustawodawca ustawy jest spora podwyżka za taką nową „śmieciową” usługę i większy drenaż kieszeni polskich obywateli.


W niektórych przypadkach, przy naliczaniu metodą powierzchniową, jaką wybrali gdańscy radni PO, podwyżka jest nawet kilkuset krotna. Opłata obejmuje koszty odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Jej wysokość – jak twierdzą ustawodawcy - ma odzwierciedlać rzeczywiste koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Systemu narzuconego nam wymogami Unii Europejskiej.


alt


Cóż z tego, że zaczął funkcjonować nowy system, skoro w wielu miejscach Gdańska nie dostarczono jeszcze odpowiednio oznakowanych pojemników. Miały mieć one doczepione odpowiednie czipy, miało być wszystko elektronicznie dokładnie rejestrowane. Póki co, w kilku dzielnicach Gdańska, w tym i w wielkich sypialniach, jakimi są spółdzielnie mieszkaniowe, jak np. Jasień, Suchanino czy Zaspa, nadal stoją te same stare w większości mocno zużyte pojemniki.


Ponadto w dużych blokowiskach, jak na przykład Przymorze, podział na śmieci mokre i suche będzie niezmiernie trudny, albo wręcz niemożliwy do wykonania, bo wszyscy mieszkańcy już indywidualnie musieliby segregować odpady. A tego w większości jak dotychczas się nie nauczyli. Dlatego w większości dużych bloków, mieszkańcy będą płacili za śmieci nieposegregowane.


Najgorzej obecnie mają ci mieszkańcy, sprzed których domów zabrano stare pojemniki na śmieci, a jeszcze nie dostarczono nowych. Śmieci są pakowane w worki, które wyrzuca się na chodniki i nikt ich nie odbiera.


Rafał Jaworski, kierownik Zakładu Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku twierdzi, że na opanowanie w gminie śmieciowej rewolucji potrzeba będzie poświęcić co najmniej najbliższy tydzień.

Gdańsk został podzielony na 6 sektorów i tam gdzie nie dostarczono pojemników, lub tam gdzie zabrano stare, a nie podstawiono nowych, należy dzwonić na odpowiednie numery alarmowe:
PRSP SA (sektory 1, 2, 3, 4, 6) - tel. 58 309-00-00 wew. 333 (kontenery), wew. 338 (pozostałe pojemniki)
REMONDIS Sp. z o.o. (sektor 5) - tel. 58 782-28-70


W osiedlach z domkami jedno lub dwurodzinnymi z sugerowanych pięciu pojemników, powinno się posiadać co najmniej trzy pojemniki z atestem, oddzielne na różne odpady. Mieszkańcy tych domków użalają się, że wiąże się to ze sporym wydatkiem, bo każdy taki plastikowy pojemnik to wydatek rzędu 150 zł sztuka. Mnożąc przez minimum trzy, wychodzi łączny koszt 450 zł. Kogo na to w dzisiejszych czasach stać?
Ludzie oficjalnie będą się więc ograniczać do minimum, a nadwyżkę śmieci będą wywozić do... lasu. Mało tego, z pierwszych sondaży wynika, że niewiele rodzin jest zainteresowana selekcją odpadów komunalnych. Stare przyzwyczajenia robią swoje, a poza tym Polacy to naród, który raczej nie przepada za porządkiem.  


Przypomnijmy, że ustawodawca przewidział dla gmin możliwość wyboru jednej z czterech metod ustalania stawki za wywóz śmieci zależnej od: liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody i stawkę ryczałtową dla gospodarstwa domowego.


W Gdańsku opłata jest uzależniona od powierzchni mieszkania i wynosi odpowiednio:
56 groszy od metra kwadratowego mieszkania w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m kw,
72 grosze od metra kwadratowego w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m kw,
5 groszy od metra kwadratowego w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m kw,
7 groszy od metra kwadratowego w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m kw.


Samorządy miały dwa lata, by przygotować się do tzw. śmieciowej rewolucji. Dziś już wiadomo, że część z nich nie zdążyła na czas. Dla mieszkańców najważniejsze jest jednak co innego – nowe ceny za odbiór i wywóz śmieci, którymi zgodnie z nowymi przepisami zajmować się będą wyspecjalizowane firmy wybrane w przetargach.


W gminie Gdańsk nowych oczipowanych pojemników – jak się szacuje –  ma być około 40 tys. Zamiast do 1 lipca, to w okresie najbliższego tygodnia mają one zostać dostarczone w miejsca wskazane w złożonych w terminie deklaracjach.


altWedług ustalonego harmonogramu około 30 śmieciarek Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych S.A. ma też odbierać odpady komunalne średnio dwa razy w tygodniu.


Sprawami związanymi z obsługą śmieciową w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni będzie się zajmowało 19 osób, z tego 15 nowo zatrudnionych w dziale księgowości, głównie do rozliczeń finansowych. To ci pracownicy do każdej osoby, która złożyła deklarację śmieciową, w czerwcu mieli wysłać pocztą lub Internetem numer konta bankowego należącego do Urzędu Miasta Gdańska. Na owe konto do połowy każdego miesiąca trzeba będzie dokonywać stosownych opat za miesiąc poprzedni. Zatem pierwszą opłatę śmieciową będziemy musieli dokonać najpóźniej do połowy sierpnia, gdyż nowy system odbioru odpadów komunalnych z naszych posesji zaczął finansowo obowiązywać już od 1 lipca 2013 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież