Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Śmieciowy bałagan

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lipca 2013 20:50

Miało być bardziej czysto, a jest od 1 lipca totalny bałagan, tj. od dnia obowiązywania nowych zasad odbioru odpadów komunalnych. Jedyną chyba korzyścią jaką uzyskał ustawodawca ustawy jest spora podwyżka za taką nową „śmieciową” usługę i większy drenaż kieszeni polskich obywateli.


W niektórych przypadkach, przy naliczaniu metodą powierzchniową, jaką wybrali gdańscy radni PO, podwyżka jest nawet kilkuset krotna. Opłata obejmuje koszty odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Jej wysokość – jak twierdzą ustawodawcy - ma odzwierciedlać rzeczywiste koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Systemu narzuconego nam wymogami Unii Europejskiej.


alt


Cóż z tego, że zaczął funkcjonować nowy system, skoro w wielu miejscach Gdańska nie dostarczono jeszcze odpowiednio oznakowanych pojemników. Miały mieć one doczepione odpowiednie czipy, miało być wszystko elektronicznie dokładnie rejestrowane. Póki co, w kilku dzielnicach Gdańska, w tym i w wielkich sypialniach, jakimi są spółdzielnie mieszkaniowe, jak np. Jasień, Suchanino czy Zaspa, nadal stoją te same stare w większości mocno zużyte pojemniki.


Ponadto w dużych blokowiskach, jak na przykład Przymorze, podział na śmieci mokre i suche będzie niezmiernie trudny, albo wręcz niemożliwy do wykonania, bo wszyscy mieszkańcy już indywidualnie musieliby segregować odpady. A tego w większości jak dotychczas się nie nauczyli. Dlatego w większości dużych bloków, mieszkańcy będą płacili za śmieci nieposegregowane.


Najgorzej obecnie mają ci mieszkańcy, sprzed których domów zabrano stare pojemniki na śmieci, a jeszcze nie dostarczono nowych. Śmieci są pakowane w worki, które wyrzuca się na chodniki i nikt ich nie odbiera.


Rafał Jaworski, kierownik Zakładu Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku twierdzi, że na opanowanie w gminie śmieciowej rewolucji potrzeba będzie poświęcić co najmniej najbliższy tydzień.

Gdańsk został podzielony na 6 sektorów i tam gdzie nie dostarczono pojemników, lub tam gdzie zabrano stare, a nie podstawiono nowych, należy dzwonić na odpowiednie numery alarmowe:
PRSP SA (sektory 1, 2, 3, 4, 6) - tel. 58 309-00-00 wew. 333 (kontenery), wew. 338 (pozostałe pojemniki)
REMONDIS Sp. z o.o. (sektor 5) - tel. 58 782-28-70


W osiedlach z domkami jedno lub dwurodzinnymi z sugerowanych pięciu pojemników, powinno się posiadać co najmniej trzy pojemniki z atestem, oddzielne na różne odpady. Mieszkańcy tych domków użalają się, że wiąże się to ze sporym wydatkiem, bo każdy taki plastikowy pojemnik to wydatek rzędu 150 zł sztuka. Mnożąc przez minimum trzy, wychodzi łączny koszt 450 zł. Kogo na to w dzisiejszych czasach stać?
Ludzie oficjalnie będą się więc ograniczać do minimum, a nadwyżkę śmieci będą wywozić do... lasu. Mało tego, z pierwszych sondaży wynika, że niewiele rodzin jest zainteresowana selekcją odpadów komunalnych. Stare przyzwyczajenia robią swoje, a poza tym Polacy to naród, który raczej nie przepada za porządkiem.  


Przypomnijmy, że ustawodawca przewidział dla gmin możliwość wyboru jednej z czterech metod ustalania stawki za wywóz śmieci zależnej od: liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody i stawkę ryczałtową dla gospodarstwa domowego.


W Gdańsku opłata jest uzależniona od powierzchni mieszkania i wynosi odpowiednio:
56 groszy od metra kwadratowego mieszkania w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m kw,
72 grosze od metra kwadratowego w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m kw,
5 groszy od metra kwadratowego w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m kw,
7 groszy od metra kwadratowego w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m kw.


Samorządy miały dwa lata, by przygotować się do tzw. śmieciowej rewolucji. Dziś już wiadomo, że część z nich nie zdążyła na czas. Dla mieszkańców najważniejsze jest jednak co innego – nowe ceny za odbiór i wywóz śmieci, którymi zgodnie z nowymi przepisami zajmować się będą wyspecjalizowane firmy wybrane w przetargach.


W gminie Gdańsk nowych oczipowanych pojemników – jak się szacuje –  ma być około 40 tys. Zamiast do 1 lipca, to w okresie najbliższego tygodnia mają one zostać dostarczone w miejsca wskazane w złożonych w terminie deklaracjach.


altWedług ustalonego harmonogramu około 30 śmieciarek Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych S.A. ma też odbierać odpady komunalne średnio dwa razy w tygodniu.


Sprawami związanymi z obsługą śmieciową w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni będzie się zajmowało 19 osób, z tego 15 nowo zatrudnionych w dziale księgowości, głównie do rozliczeń finansowych. To ci pracownicy do każdej osoby, która złożyła deklarację śmieciową, w czerwcu mieli wysłać pocztą lub Internetem numer konta bankowego należącego do Urzędu Miasta Gdańska. Na owe konto do połowy każdego miesiąca trzeba będzie dokonywać stosownych opat za miesiąc poprzedni. Zatem pierwszą opłatę śmieciową będziemy musieli dokonać najpóźniej do połowy sierpnia, gdyż nowy system odbioru odpadów komunalnych z naszych posesji zaczął finansowo obowiązywać już od 1 lipca 2013 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież