Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Schreiber: Antypracowniczy rząd zjednoczył związki zawodowe

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 marca 2012 09:53


altObecny rząd swoim lekceważącym podejściem do spraw pracowniczych zjednoczył największe centrale związkowe „Solidarność” i OPZZ. Polityka rządu Donalda Tuska jest antyspołeczna i antypracownicza. Sprzyja tylko biznesmenom i pracodawcom. Mimo rozbicia ruchu związkowego, mimo działających w zakładach pracy nieraz kilku, czy kilkunastu związków zawodowych, ta gra na rozbicie związków, na antagonizowanie ludzi się nie powiedzie. Co prawda inna jest sytuacja i nie ma już wielkich zakładów pracy, upadły stocznie, ale związkowcy potrafią pokazać swoją siłę i bronić praw pracowniczych. Te wielkie zakłady, doprowadzone do upadłości, wykupione za symboliczną złotówkę w procesie tzw. prywatyzacji, tylko po to by jak najszybciej zmaksymalizować zysk kosztem  pracowników, są miejscem pracy ludzi zatrudnionych na różne dziwne umowy, na umowy o dzieło, zlecenia, czyli umowy śmieciowe.

Pracodawca zaś robi wszystko by w jego zakładzie związki zawodowe nie mogły powstać. Ostatnio decyzja sądu, która w tym tygodniu nakazał związkowcom z LOT AMS zakończyć protest i nakazał im powrót do pracy bo zarząd spółki uznawał protest za nielegalny to sygnał wysłany w stronę pracodawców, że  ze związkami zawodowymi nie muszą się liczyć. Być może niektórzy młodzi działacze nie wykorzystują wszelkich praw pracowniczych, lub „szarżują”, ale zakaz strajku to nic innego jak złamanie prawa do strajku.

Sprawiedliwość nie jest równa i sprawiedliwa dla wszystkich. Bywa, że to co jest sprawiedliwe nie ostaje się przed sądem. To zły sygnał, w sytuacji, gdy ludzie pracy muszą się upominać o swoje, bo rząd nie radzi sobie z problemami rynku pracy, z systemem ubezpieczeń. Proponuje więc jedynie przedłużenie wieku emerytalnego o dwa lata dla mężczyzn i aż o siedem lat dla kobiet. Te decyzje podjęli ludzie, którzy ciężko nie pracowali, nie stali przy taśmie produkcyjnej, nie przerzucili dziennie kilku ton towarów.

Pracuję od czternastego roku życia i mam za sobą niemal pół wieku pracy i mam jeszcze pracować trzy lata? Będę miał staż 53 lat pracy. Kobiety znaczną część swego czasu przepracowują w domu, wychowują dzieci. Po to mają wcześniejszy wiek emerytalny by mogły zająć się wnukami, gdy ich córki i synowe wypracowują dochód narodowy, gdy zbierają na swoją emeryturę i pracują w duchu solidaryzmu społecznego. Są regiony jak woj. łódzkie, gdzie średnia życia mężczyzn to 69 lat. Zatem dwa lata na emeryturze – i do piachu? Emerytura to nie jałmużna, ale to wypracowane pieniądze, to zebrane przez lata pracy własne pieniądze. To pieniądze nasze, a nie rządu. Zostawmy więc decyzje pracownikom. Jeśli ktoś przepracował np. 35 lat to niechaj może zdecydować, czy idzie na emeryturę czy pracuje, o ile pracę ma, a nie stawianie ludzi pod ścianą i przymuszanie do pracy do 67 roku życia, a może do 70 roku? Wówczas problem emerytur rozwiąże się sam.


Kazimierz Schreiber, przewodniczący Rada OPZZ Województwa Pomorskiego


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież