Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Schreiber: Antypracowniczy rząd zjednoczył związki zawodowe

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 marca 2012 09:53


altObecny rząd swoim lekceważącym podejściem do spraw pracowniczych zjednoczył największe centrale związkowe „Solidarność” i OPZZ. Polityka rządu Donalda Tuska jest antyspołeczna i antypracownicza. Sprzyja tylko biznesmenom i pracodawcom. Mimo rozbicia ruchu związkowego, mimo działających w zakładach pracy nieraz kilku, czy kilkunastu związków zawodowych, ta gra na rozbicie związków, na antagonizowanie ludzi się nie powiedzie. Co prawda inna jest sytuacja i nie ma już wielkich zakładów pracy, upadły stocznie, ale związkowcy potrafią pokazać swoją siłę i bronić praw pracowniczych. Te wielkie zakłady, doprowadzone do upadłości, wykupione za symboliczną złotówkę w procesie tzw. prywatyzacji, tylko po to by jak najszybciej zmaksymalizować zysk kosztem  pracowników, są miejscem pracy ludzi zatrudnionych na różne dziwne umowy, na umowy o dzieło, zlecenia, czyli umowy śmieciowe.

Pracodawca zaś robi wszystko by w jego zakładzie związki zawodowe nie mogły powstać. Ostatnio decyzja sądu, która w tym tygodniu nakazał związkowcom z LOT AMS zakończyć protest i nakazał im powrót do pracy bo zarząd spółki uznawał protest za nielegalny to sygnał wysłany w stronę pracodawców, że  ze związkami zawodowymi nie muszą się liczyć. Być może niektórzy młodzi działacze nie wykorzystują wszelkich praw pracowniczych, lub „szarżują”, ale zakaz strajku to nic innego jak złamanie prawa do strajku.

Sprawiedliwość nie jest równa i sprawiedliwa dla wszystkich. Bywa, że to co jest sprawiedliwe nie ostaje się przed sądem. To zły sygnał, w sytuacji, gdy ludzie pracy muszą się upominać o swoje, bo rząd nie radzi sobie z problemami rynku pracy, z systemem ubezpieczeń. Proponuje więc jedynie przedłużenie wieku emerytalnego o dwa lata dla mężczyzn i aż o siedem lat dla kobiet. Te decyzje podjęli ludzie, którzy ciężko nie pracowali, nie stali przy taśmie produkcyjnej, nie przerzucili dziennie kilku ton towarów.

Pracuję od czternastego roku życia i mam za sobą niemal pół wieku pracy i mam jeszcze pracować trzy lata? Będę miał staż 53 lat pracy. Kobiety znaczną część swego czasu przepracowują w domu, wychowują dzieci. Po to mają wcześniejszy wiek emerytalny by mogły zająć się wnukami, gdy ich córki i synowe wypracowują dochód narodowy, gdy zbierają na swoją emeryturę i pracują w duchu solidaryzmu społecznego. Są regiony jak woj. łódzkie, gdzie średnia życia mężczyzn to 69 lat. Zatem dwa lata na emeryturze – i do piachu? Emerytura to nie jałmużna, ale to wypracowane pieniądze, to zebrane przez lata pracy własne pieniądze. To pieniądze nasze, a nie rządu. Zostawmy więc decyzje pracownikom. Jeśli ktoś przepracował np. 35 lat to niechaj może zdecydować, czy idzie na emeryturę czy pracuje, o ile pracę ma, a nie stawianie ludzi pod ścianą i przymuszanie do pracy do 67 roku życia, a może do 70 roku? Wówczas problem emerytur rozwiąże się sam.


Kazimierz Schreiber, przewodniczący Rada OPZZ Województwa Pomorskiego


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież