Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Samounicestwienie PSL na Pomorzu?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 maja 2012 15:51

altNarasta ferment w szeregach pomorskiego PSL. Stronnictwo zdaniem gdańskiego działacza partii Andrzeja Młota zmierza do samolikwidacji.Ludowcy szykują się do wyborów partyjnych władz. Stąd ferment jaki wzbudził kolportowany przed Świętem ludowym list do  prezesów zarządów powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego autorstwa Andrzej Młota, który wzywa do natychmiastowego zwołaniu Zjazdu Pomorskiej Organizacji PSL i obwinia dotychczasowy zarząd partii o nieróbstwo.
- Zbliża się dzień 1 lipca  2012 roku, z którym to dniem zgodnie z decyzją NKW PSL w Warszawie i przy milczącej akceptacji ZW PSL w Gdańsku nasza Wojewódzka i Miejska organizacja pozostanie pozbawiona siedziby. Obok pozbawienia siedziby pozbawia się również nas obsługi organizacyjno–biurowej. Stan ten jest znany wszystkim kto jest zainteresowany Naszym Stronnictwem. Odnosi się wrażenie że  wybrani przez  Nas decydenci są zainteresowani fizyczną likwidacją Stronnictwa – alarmuje Młot.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, wiceprezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, przebywa w Rzymie i w rozmowie z nami nie chciał odnieść się do zarzutów podniesionych przez Młota.
- Nie znam treści listu więc nie będę go komentował – stwierdził Sawicki, ale dopytywany o kondycję pomorskiego Stronnictwa dodał, że „PSL w regionie wymaga budowy”.
- Mam nadzieję, że kampania wyborcza w naszym stronnictwie tylko wzmocni nasze pomorskie struktury – stwierdził Sawicki, który ostatnio wizytował pomorskie struktury PSL.


By uspokoić nastroje i rozeznać się w stanie partii na Pomorze przyjedzie Waldemar Pawlak, wicepremier i prezes PSL. Jak się dowiadujemy Pawlak ma wizytować lokalne struktury 11 czerwca. Będzie m.in. na Kociewiu.


Tymczasem pomorscy działacze stronnictwa są dobrej myśli. Jeśli krytykują, to upublicznienie wewnętrznych problemów stronnictwa, a nie samych siebie.
- Trzeba wymagać pracy od siebie, a nie przybierać roli arbitra. Nie takie kryzysy w dziejach PSL i ZSL bywały. Na pewno sobie poradzimy. Sprawdzamy się w sytuacjach trudnych. Nie jest wielką sztuką czerpać profity, gdy jest dobrze, ale sztuką jest wspierać stronnictwo, gdy wokół nie dzieje się najlepiej – komentuje Stanisława Bojanowicz, sekretarz ZW PSL, dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, w obecnej kadencji sekretarza Rady Naczelnej PSL. O aktywności Andrzeja Młota mówi jednoznacznie – to efekt ambicji politycznych.


- Każdy członek PSL, każdy delegat na zjazd ma prawo do swoich ocen. Andrzej Młot jest z tego znany, że ma własne, zwykle inne zdanie. Kolega Młot chce zwrócić na siebie uwagę. Jest człowiekiem niezwykle ambitnym. Przede wszystkim zaś problemy, tak jak w domu, trzeba załatwiać w swoim gronie, a nie wywlekać je na publiczne forum – uważa Bojanowicz  i dodaje, że listu od Młota nie otrzymała, gdyż jak mówi „widocznie nie jest wystarczająco zaufaną osobą”. 


A kondycja PSL?
- Nie możemy mówić o złej kondycji, skoro nasz członek Bogdan Dombrowski został ostatnio wiceministrem rolnictwa – puentuje Bojanowicz.


Andrzej Młot w swych ocenach jest jednak bezlitosny:
- W Stronnictwie zgodnie ze Statutem obowiązuje  demokracja wewnętrzna i  za  działalność  organizacyjną, za wyniki, ponoszą odpowiedzialność wybrane  Władze,  w tym i Wy Koleżanki i Koledzy. Milczenie i nabieranie  wody w usta to nieformalna zgoda na bezprawie i sprzeniewierzenie dotychczasowego dorobku naszych członków. Zagadkowa i wręcz iluzoryczna jest postawa Naszego Prezesa  ZW  który mimo świadomości zagrożeń pozostaje obojętny.
Zwracam się do Was  z pytaniem – czy i Wy pozostajecie obojętni. Czy  rządzi wami strach i uległość  że  boicie się zdecydowanie podnieść głos  w żywotnej sprawie Naszej  organizacji. Gospodarzem  na  terenie województwa Pomorskiego jest  Zarząd Wojewódzki – pisze Młot do partyjnych kolegów i domaga się też pilnego zwołania zjazdu.
- To co dzieje się wobec Naszej organizacji, inspirowane w Warszawie, jest - na skutek Naszego milczenia, traktowane jak zgoda na  likwidację PSL. Jeżeli Zarząd  nie może lub nie chce podejmować tych trudnych problemów to najwyższą władzą jest Zjazd Wojewódzki i w takiej sytuacji wobec indolencji organów statutowych   należy w trybie nadzwyczajnym ten zjazd zwołać – apeluje Młot, prezes ZM PSL w Gdańsku  


Z kolei wiceszef pomorskiego PSL prof. Wojciech Przybylski nie podziela krytycznej opinii o stanie PSL na Pomorzu.
- Nie będę szczegółowo komentował zarzutów. Nie osadzałbym też tak krytycznie naszej kondycji. Jesteśmy w koalicji rządzącej. W naszej historii są gorsze i lepsze momenty. Jesteśmy na etapie wyborczym stąd i taka aktywność kolegów – uważa Przybylski.


A mizerne wyniki wyborcze PSL?
- Jesteśmy partią „na styku”. Mimo, że z Pomorza nie mamy posła to reprezentacja stronnictwa jest i w Sejmie będzie. Bez miast na Pomorzu nie pociągniemy wyniku do mandatu poselskiego. Przed nami jest zbudowanie silniejszej miejskiej struktury i przyciągnięcie aktywnych młodych ludzi – uważa Przybylski.


Z tym optymizmem nie identyfikuje się kujawsko-pomorski poseł Eugeniusz Kłoptek, znany z ciętego języka, lecz uchyla się od wygłoszenia opinii wprost.
- Proszę mnie zwolnić od osądów kondycji PSL. Jestem jedynie szeregowym posłem. Moje zdanie jest często rozbieżne z poglądami kierownictwa naszego stronnictwa. Nie chcę więc dolewać oliwy do ognia – mówi Kłopotek.


Z zarzutami kolegi Młota gwałtownie polemizuje Krzysztof Trawicki, członek władz krajowych PSL i prezes partii na Pomorzu.
- Niech kolega Młot najpierw uporządkuje gdańskie sprawy i zorganizuje powiatowy zjazd, a nie pisze listów – rzuca Trawicki, który zapewnia, że wojewódzki zjazd będzie we wrześniu. 


Co zaś z siedzibą partii w Gdańsku?
- Siedziba będzie tam, gdzie jest. Nie my byliśmy właścicielem budynku, a Fundacja Rozwoju.  To nie budynki tworzą organizacje, a ludzie. I ludzie chcą pracować, chcą działać na rzecz PSL, bo idzie wiele zrobić,  jeśli się tylko chce, a nie tylko listy pisać – stwierdza Trawicki.


Przypomnijmy, że oprócz mizernego wyniku koalicjanta PO, jedną z przyczyn kłopotów PSL są partyjne długi. Działacze PSL, pełniący funkcje z nadania partii w administracji i samorządach, od marca składają się na partyjny dług sięgający 20 mln zł. Rada Naczelna PSL wezwała bowiem członków PSL do wpłaty na ratowanie budżetu partii po tym jak PKW zakwestionowała sprawozdania finansowe partii w 2001 roku, a minister finansów odmówił umorzenia odsetek. Egzekucja pieniędzy składkowych PSL zaczęła się od błędu jaki PSL popełniło w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku. Ludowcy utworzyli wówczas fundusz wyborczy w formie subkonta do partyjnego konta, zamiast zbierać wpłaty na kampanie na oddzielny rachunek bankowy. Konsekwencją tej pomyłki był przepadek ponad 9,5 mln zł zgromadzonych na wadliwie prowadzonym koncie. Od tej sumy narosły odsetki – ponad 11,5 mln zł. Sprawą zajmowały się sądy okręgowy oraz apelacyjny. Prawnicy PSL złożyli też wniosek w imieniu partii do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię przepisów ordynacji wyborczej podnosząc ich niekonstytucyjność. Trybunał jednak nie zajął się skargą PSL. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PSL po wyborach z 2001 r., uznając, że partia naruszyła przepisy ordynacji wyborczej. W latach 2002-05 PSL nie skorzystało więc w sumie z blisko 38 mln subwencji dla partii politycznych, jaka miała przypaść w tym czasie ludowcom. W rozmowie z nami ludowcy zapewniają, że na razie są w biurze przy ul. Małachowskiego, ale też szukają nowej siedziby w Gdańsku. Mają zgodę władz partii na wynajęcie nowego lokalu do 100 m kw. powierzchni.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież