72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Samorządność Szczurka nie chciała, żeby ktoś im patrzył na ręce”. Rząd powiedział temu „dość!”

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 lutego 2018 19:18

Tym razem władze Gdyni nie będą mogły się wykręcić budzącą u wielu uśmiech powątpiewania niemożnością. Klamka zapadła – sesje rady miejskiej nie tylko będą musiały być transmitowane, ale i nagrywane i archiwizowane. Do tej pory gdyński włodarze twierdzili, że nie da się tego zrobić.Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawy zmieniające m.in. ordynację wyborczą oraz wprowadzające dodatkowe sposoby kontroli organów publicznych. Wedle zawartych w nich zapisów, samorządowcy mają być też bardziej kontrolowani przez mieszkańców. W nowym prawie wprowadzono m.in. wymóg, aby obrady organów stanowiących, czyli rad gmin i miast,  były transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.


O takie rozwiązanie od dawna zabiegali gdyńscy społecznicy i działacze np.. partii Razem.
- Mieszkańcy miasta zgłaszali potrzebę oglądania sesji rady na żywo, do tej prośby się przychyliliśmy. Nowa strona internetowa dała nam takie możliwości techniczne i dzięki temu każdy mieszkaniec może nie wychodząc z domu obserwować obrady. Jest to transmisja, nie nagranie i z tej prostej przyczyny materiał nie jest archiwizowany. Jednak sesje są protokołowane, a protokoły są archiwizowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych – informowała portal wybrzeze24.pl Agata Grzegorczyk, p.o. rzecznika prasowego UM w Gdyni.


Teraz jednak decyzją rządu, nie samorządowców, będzie się to musiało zmienić.
- Oczywiście cieszymy się, że wreszcie rządzony przez prezydenta Szczurka i Samorządność ratusz zostanie prawnie zmuszony do zadbania o transparentność działania Rady Miasta. Opór ze strony miasta oraz podawane wymówki były absurdalne i zwyczajnie podejrzane – skomentował Michał Kowalewski, Zarząd Okręgu Gdyńskiego Partii Razem. - Trudno uwierzyć, że miasto chwalące się certyfikatem smart (inteligentnego) miasta nie potrafiło zarchiwizować poprawnie nagrań. Było to działanie skierowane przeciwko dociekliwym aktywistom i aktywistkom oraz mieszkańcom i mieszkankom. Samorządność Szczurka nie chciała, żeby ktoś im patrzył na ręce, nie chciała by wszyscy wiedzieli, że Rada Miasta jest maszynką do głosowania na której zwrot “opinia komisji jest negatywna” można usłyszeć tylko kiedy głosowany jest obywatelski projekt uchwały.


Dodał, że radni i pracownicy samorządu muszą zrozumieć, że pracują dla mieszkańców Gdyni i to co się dzieje na radzie i komisjach, to nie jest wewnętrzna sprawa Samorządności Szczurka ani żadnego innego ugrupowania.

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież