Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Samorządność Szczurka nie chciała, żeby ktoś im patrzył na ręce”. Rząd powiedział temu „dość!”

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 lutego 2018 19:18

Tym razem władze Gdyni nie będą mogły się wykręcić budzącą u wielu uśmiech powątpiewania niemożnością. Klamka zapadła – sesje rady miejskiej nie tylko będą musiały być transmitowane, ale i nagrywane i archiwizowane. Do tej pory gdyński włodarze twierdzili, że nie da się tego zrobić.Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawy zmieniające m.in. ordynację wyborczą oraz wprowadzające dodatkowe sposoby kontroli organów publicznych. Wedle zawartych w nich zapisów, samorządowcy mają być też bardziej kontrolowani przez mieszkańców. W nowym prawie wprowadzono m.in. wymóg, aby obrady organów stanowiących, czyli rad gmin i miast,  były transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.


O takie rozwiązanie od dawna zabiegali gdyńscy społecznicy i działacze np.. partii Razem.
- Mieszkańcy miasta zgłaszali potrzebę oglądania sesji rady na żywo, do tej prośby się przychyliliśmy. Nowa strona internetowa dała nam takie możliwości techniczne i dzięki temu każdy mieszkaniec może nie wychodząc z domu obserwować obrady. Jest to transmisja, nie nagranie i z tej prostej przyczyny materiał nie jest archiwizowany. Jednak sesje są protokołowane, a protokoły są archiwizowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych – informowała portal wybrzeze24.pl Agata Grzegorczyk, p.o. rzecznika prasowego UM w Gdyni.


Teraz jednak decyzją rządu, nie samorządowców, będzie się to musiało zmienić.
- Oczywiście cieszymy się, że wreszcie rządzony przez prezydenta Szczurka i Samorządność ratusz zostanie prawnie zmuszony do zadbania o transparentność działania Rady Miasta. Opór ze strony miasta oraz podawane wymówki były absurdalne i zwyczajnie podejrzane – skomentował Michał Kowalewski, Zarząd Okręgu Gdyńskiego Partii Razem. - Trudno uwierzyć, że miasto chwalące się certyfikatem smart (inteligentnego) miasta nie potrafiło zarchiwizować poprawnie nagrań. Było to działanie skierowane przeciwko dociekliwym aktywistom i aktywistkom oraz mieszkańcom i mieszkankom. Samorządność Szczurka nie chciała, żeby ktoś im patrzył na ręce, nie chciała by wszyscy wiedzieli, że Rada Miasta jest maszynką do głosowania na której zwrot “opinia komisji jest negatywna” można usłyszeć tylko kiedy głosowany jest obywatelski projekt uchwały.


Dodał, że radni i pracownicy samorządu muszą zrozumieć, że pracują dla mieszkańców Gdyni i to co się dzieje na radzie i komisjach, to nie jest wewnętrzna sprawa Samorządności Szczurka ani żadnego innego ugrupowania.

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież