W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Samorządność Szczurka nie chciała, żeby ktoś im patrzył na ręce”. Rząd powiedział temu „dość!”

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 lutego 2018 19:18

Tym razem władze Gdyni nie będą mogły się wykręcić budzącą u wielu uśmiech powątpiewania niemożnością. Klamka zapadła – sesje rady miejskiej nie tylko będą musiały być transmitowane, ale i nagrywane i archiwizowane. Do tej pory gdyński włodarze twierdzili, że nie da się tego zrobić.Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawy zmieniające m.in. ordynację wyborczą oraz wprowadzające dodatkowe sposoby kontroli organów publicznych. Wedle zawartych w nich zapisów, samorządowcy mają być też bardziej kontrolowani przez mieszkańców. W nowym prawie wprowadzono m.in. wymóg, aby obrady organów stanowiących, czyli rad gmin i miast,  były transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.


O takie rozwiązanie od dawna zabiegali gdyńscy społecznicy i działacze np.. partii Razem.
- Mieszkańcy miasta zgłaszali potrzebę oglądania sesji rady na żywo, do tej prośby się przychyliliśmy. Nowa strona internetowa dała nam takie możliwości techniczne i dzięki temu każdy mieszkaniec może nie wychodząc z domu obserwować obrady. Jest to transmisja, nie nagranie i z tej prostej przyczyny materiał nie jest archiwizowany. Jednak sesje są protokołowane, a protokoły są archiwizowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych – informowała portal wybrzeze24.pl Agata Grzegorczyk, p.o. rzecznika prasowego UM w Gdyni.


Teraz jednak decyzją rządu, nie samorządowców, będzie się to musiało zmienić.
- Oczywiście cieszymy się, że wreszcie rządzony przez prezydenta Szczurka i Samorządność ratusz zostanie prawnie zmuszony do zadbania o transparentność działania Rady Miasta. Opór ze strony miasta oraz podawane wymówki były absurdalne i zwyczajnie podejrzane – skomentował Michał Kowalewski, Zarząd Okręgu Gdyńskiego Partii Razem. - Trudno uwierzyć, że miasto chwalące się certyfikatem smart (inteligentnego) miasta nie potrafiło zarchiwizować poprawnie nagrań. Było to działanie skierowane przeciwko dociekliwym aktywistom i aktywistkom oraz mieszkańcom i mieszkankom. Samorządność Szczurka nie chciała, żeby ktoś im patrzył na ręce, nie chciała by wszyscy wiedzieli, że Rada Miasta jest maszynką do głosowania na której zwrot “opinia komisji jest negatywna” można usłyszeć tylko kiedy głosowany jest obywatelski projekt uchwały.


Dodał, że radni i pracownicy samorządu muszą zrozumieć, że pracują dla mieszkańców Gdyni i to co się dzieje na radzie i komisjach, to nie jest wewnętrzna sprawa Samorządności Szczurka ani żadnego innego ugrupowania.

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież