Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Mecz Północ - Południe inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 08:03
Mecz Północ - Południe inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
W poniedziałek, 06 lipca 2020 r. o godzinie 18.45, na stadionie im. Z ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Radni PiS interpelują w sprawie szkoły w Kokoszkach

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 09:51

Interpelację zawierającą siedem pytań dotyczących szkoły w Gdańsku – Kokoszkach wystosowali 22 marca do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza radni PiS Grzegorz Strzelczyk (przewodniczący klubu PiS), Kazimierz Koralewski (wiceprzewodniczący klubu PiS) i Piotr Gierszewski (sekretarz klubu PiS). Piotr Gierszewski dla „Gazety Gdańskiej”: Czekamy na odpowiedź prezydenta.– Ta interpelacja dotyczy przekazywania środków finansowych na Pozytywną Szkołę Podstawową w Gdańsku Kokoszkach przy ulicy Azaliowej 18 – powiedział radny Piotr Gierszewski.
„W związku z pismem Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz licznymi  zgłoszeniami mieszkańców Gdańska, zainteresowanymi finansowaniem Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kokoszkach, zwracamy się do Prezydenta w celu uzyskania informacji dotyczących poniższych kwestii” – napisali radni.


Pierwsze pytanie brzmi: „Jaka jest wysokość subwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej i dofinansowania Gminy Miasta Gdańsk, przypadającego na jednego ucznia w „Pozytywnej Szkole Podstawowej” w Gdańsku – Kokoszkach?”.
– Dlaczego takie pytanie? Pytanie takie zadaliśmy z tego względu, że jeszcze przed przekazaniem tej szkoły w Kokoszkach pan prezydent powiedział, że chce tam dać największą subwencję, jaka jest dawana w szkołach niepublicznych w Gdańsku. Trochę nas to zdziwiło, bo dlaczego akurat te dzieci mają być inaczej traktowane, niż pozostałe dzieci w szkołach niepublicznych miasta Gdańska. Chcemy się dowiedzieć, dlatego pytamy jaka jest subwencja przypadająca na jednego ucznia w Gdańsku i wtedy dodając tą subwencję, którą szkoła dostaje od miasta Gdańska, dowiemy się ile całościowo pieniędzy przypada na jednego ucznia w szkole w Gdańsku–Kokoszkach – powiedział radny Gierszewski.


Pytanie drugie brzmi: „Jaka jest średnia wysokość w/w wskaźnika w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk oraz inne podmioty?”
– Jeżeli dowiemy się jaka jest wysokość pieniędzy przeznaczanych na jednego ucznia w szkole w Kokoszkach i dowiemy się jaka jest średnia wskaźnika w publicznych szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk oraz inne podmioty, to zobaczymy jaka jest realna, faktyczna różnica kosztów gdańskiego ucznia w szkole podstawowej publicznej, a ile jest w tej szkole niepublicznej. Przypuszczam, że będzie to różnica spora na korzyść szkoły w Kokoszkach – powiedział Piotr Gierszewski.


Pytanie trzecie brzmi: „Jaka jest średnia wysokość w/w wskaźników przekazywanych do szkół niepublicznych?”
– Żeby być sprawiedliwymi, to chcemy się dowiedzieć czy inne szkoły niepubliczne faktycznie też otrzymują te pieniądze – powiedział radny Piotr Gierszewski.


altPytanie czwarte brzmi: „Jaka jest podstawa prawna, na bazie której został zwrócony Gminie Gdańsk (i czy został, jeśli został to w jakiej wysokości) podatek VAT, wynikający z budowy szkoły w Gdańsku–Kokoszkach?”
– Jednym z argumentów przekazania szkoły Spółce był właśnie ten VAT. Pan prezydent mówił, że około 7 milionów złotych wróci z tytułu podatku VAT, gdzie miasto nie będzie musiało płacić, przekazując obiekt nie jako szkołę, tylko jako obiekt pod wynajęcie i prowadzenie tej szkoły. W tej sytuacji będzie mógł odzyskać ten VAT, to jest około 7 milionów złotych, i pytanie: na jakiej podstawie prawnej to zrobił, bo inni tego VAT-u nie odzyskują. Jeżeli tak jest, to jaka to jest kwota i na jakiej podstawie prawnej tutaj akurat ten zwrot VAT-u nastąpił i co dalej z tym VAT-em, na co został przeznaczony – powiedział Piotr Gierszewski.


Pytanie piąte brzmi: „W jakiej wysokości „Spółka z o. o. Pozytywne Inicjatywy – Edukacja”, płaci czynsz za wynajem lokalu przy ulicy Azaliowej 18?”
– W umowie jest napisane, że Spółka wynajmuje to jako obiekt i musi płacić za ten wynajęty lokal. Jestem ciekawy jakie to są pieniądze. Raz są wynajmowane te pomieszczenia jako pomieszczenia gospodarcze, raz jako szkoła, właśnie dlatego chcemy się zorientować czy ta Spółka ma jakieś bonifikaty z tego tytułu płynące, czy rzeczywiście płaci za metr kwadratowy czynszu tyle, ile by płacił ktoś kto wynajmuje pomieszczenia pod zakład produkcyjny, handlowy, sklep spożywczy. Chcę zobaczyć jak jest traktowana ta spółka – powiedział radny Gierszewski.


Szóste pytanie brzmi: „Jaki podmiot ubiegał się o możliwość prowadzenia szkoły w Gdańsku – Kokoszkach, Fundacja czy Spółka z o. o.?”
– Problem polega na tym, że na czas przetargu zgłosiła się rzeczywiście fundacja, która nazywała się „Zespół Szkół imienia Macieja Płażyńskiego Spółka z o. o.”, natomiast dzisiaj prowadzi to Spółka z o. o. „Pozytywne Inicjatywy – Edukacja”, czyli nastąpiła zmiana nazewnictwa, a może i organu prowadzącego. Na jakiej podstawie? My nie wiemy czy to jest fundacja, czy to jest spółka, bo już jest takie pomieszanie tego wszystkiego, łącznie z nazwą organu prowadzącego – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Pytanie siódme brzmi: „Na jakiej podstawie, w świetle orzeczenia prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 października 2015 roku, przekazywana jest subwencja na prowadzenie szkoły w Gdańsku – Kokoszkach?”
– Jeżeli jest wyrok prawomocny sądu, który mówi: panie prezydencie niezgodnie z prawem przekazał pan szkołę w Kokoszkach Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, no to ja się pytam: dlaczego po 21 października pan prezydent płaci subwencje? Jak pan prezydent w ogóle zamierza ten wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego respektować? – powiedział Piotr Gierszewski.


Interpelacja została podpisana przez radnych Piotra Gierszewskiego oraz Grzegorza Strzelczyka. Prezydent powinien udzielić odpowiedzi lub wyjaśnienia w ciągu 14 dni.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież