W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ruszył program „Rodzina 500 plus” – w Gdańsku złożono 3429 wniosków

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 01 kwietnia 2016 21:18

Program „Rodzina 500 plus” rozpoczął się w Gdańsku z sukcesem. Złożono 3429 wniosków. Petenci byli zadowoleni, gdyż nie było kolejek - wszystko przebiegało płynnie i szybko.Pierwszy dzień składania wniosków dotyczących świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” przebiegł w Gdańsku bardzo sprawnie i w miłej atmosferze. Zarówno pracownicy, jak i petenci składający wnioski byli dobrze przygotowani, a przede wszystkim chętni do współpracy. Niewątpliwie jest to zasługa bardzo dobrej kampanii informacyjnej oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej.


O godzinie 7:00 rano w siedzibie gdańskiego MOPR nastąpiło uruchomienie systemu, a punkt otworzył oficjalnie wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Zastępca prezydenta ds. społecznych rozdał kilku osobom numery kolejkowe oraz cukierki.
– Kilkanaście osób czekało na otwarcie systemu. Różne były argumenty głównie takie, że ludzie po drodze do pracy chcieli złożyć wniosek i mieć to z głowy, ale bali się też kolejek i sami byli w szoku jak to szybko i płynnie idzie i że jeszcze jest miła atmosfera – powiedziała Monika Ostrowska, rzeczniczka prasowa gdańskiego MOPR.


altOkoło godziny 11:30 dane na temat ilości wniosków i zainteresowania programem przedstawiały się następująco:
– Wszystko przebiega płynnie. Na ten moment umówionych mieliśmy od 17 marca do wczoraj 113 osób. Z tych umówionych przez telefon dzisiaj do godziny 11:30 mieliśmy 41 przyjętych wniosków umówionych wcześniej telefonicznie. Mamy też infolinię i dzisiaj dzwoniło na nią 80 osób i to jest stan z godziny 11:30. Od chwili uruchomienia infolinii mamy ponad 700 osób, które w ogóle dzwoniły na infolinię z pytaniami. A do tego dziś ponad 20 osób umówiło się na konkretną wizytę. To się zmienia z sekundy na sekundę. Z systemu kolejkowego w punkcie zlokalizowanym przy ul. 3 maja numer pobrało 155 osób i tyle osób złożyło wniosek – powiedziała Monika Ostrowska.


altOstatecznie w Gdańsku pierwszego dnia złożono aż 3429 wniosków.
– W Gdańsku podczas pierwszego dnia programu „Rodzina 500 plus” osobiście wnioski złożyło 1549 osób, drogą elektroniczną 1340, z pomocą asystentów rodzin 440 osób oraz przez opiekunów pieczy zastępczej 100. Największą popularnością cieszył się główny punkt zbierania wniosków przy ulicy 3 Maja 9. Złożono tam aż 305 wniosków z ogólnej liczby 1549 – poinformowała Monika Ostrowska.


altNa wizytę w punktach składania wniosków można umówić się telefonicznie lub po prostu przyjść do któregoś z punktów. W budynku MOPR działa automatyczny system kolejkowy – numerek pobierany jest z automatu. Kolejne numery do obsługi wyświetlane są na monitorach wraz z numerem odpowiedniego stanowiska. Pojawia się również komunikat dźwiękowy.


altZakładano, że obsługa jednego petenta zajmie około 15 minut, ale wszystko przebiegało tak sprawnie, że zwykle, gdy sytuacja była prosta, zajmowało to mniej czasu.
– Wypełnienie wniosku trwa chwilę, on ma tak naprawdę więcej tych informacyjnych punktów. Jeśli jest prosta sytuacja to naprawdę 10 minut i sprawa jest załatwiona. Trwa to dłużej, gdy trzeba zliczyć dokładnie dochody przy pierwszym dziecku – powiedziała Monika Ostrowska.
– Jeżeli jest bardziej skomplikowana sytuacja dochodowa to wiadomo, że to troszeczkę dłużej trwa i wtedy wymaga trochę więcej czasu, żeby pewne rzeczy uściślić, dopytać, ale generalnie ludzie są naprawdę dobrze poinformowani – powiedziała Aleksandra Romanowska z Działu Świadczeń Rodzinnych.


altProces składania wniosków przebiegał bardzo płynnie i nie było kolejek, a w razie gdyby się pojawiły do dyspozycji jest tzw. brygada lotna, czyli kilku wykwalifikowanych pracowników, którzy są w stanie pojawić się w różnych punktach składania wniosków, by rozładować ewentualne zatory.
W gdańskim MOPR bardzo łatwo było trafić do odpowiednich stanowisk, w których można było złożyć wnioski – to zasługa świetnego oznakowania. Pracownicy służyli pomocą, rozdawano cukierki, a na rodziców z dziećmi czekał specjalny pokój z zabawkami i przewijakiem, gdzie również zlokalizowany jest monitor z głośnikiem, który informuje o stanie kolejki.


altInteresanci byli zadowoleni z jakości usług, które zapewnił gdański MOPR.
– Wniosek nie sprawia trudności, ale każdy ma jakieś inne warunki, więc lepiej się zapytać, żeby po prostu nie kreślić tego wniosku. Ogólnie jesteśmy pod wrażeniem, że tak szybko to idzie – powiedziała pani Iza przed złożeniem wniosku.
– Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolona. Akurat ja nie miałam tylko dwóch podpisów, ale uzupełniłam i już – powiedziała pani Iza po złożeniu wniosku.


altBeneficjenci programu sami decydują w jakiej formie otrzymają pieniądze – przelewem na konto lub gotówką, którą można odebrać w placówkach Poczty Polskiej. Sposób płatności zostaje zdefiniowany przez rodzica lub opiekuna w składanym wniosku. Warto zaznaczyć, że jeśli wniosek złożony zostanie do 1 lipca 2016 roku to rodzic lub opiekun otrzyma wyrównanie za 3 poprzednie miesiące.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież