Jarosław Sellin: 4 czerwca lud się wypowiedział... » Z Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydate... Jest cień szansy na porozumienie ze strajkującymi nauczycielami » Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie trwa. Co prawda jest cień szansy na porozumienie... Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC? » Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dziś występującego pod szyldem Gda... Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik » W wieku 69 lat zmarł nagle prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej Specjalizował się w ... Antoni Szymański: Piątka senatora Szymańskiego » Z senatorem Antonim Szymańskim, kandydatem z listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego ... O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia » Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i space... Tragedia lotu Tu-154M i niemoc państwa » Sobotniego poranka 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M o godzinie 8.41,06 zginął prezydent R... Strajk nauczycieli w Gdańsku: strajkuje ponad 4000 nauczycieli, dzieci... » W poniedziałek do rozpoczął się strajk pracowników oświaty. W Trójmieście przystąpiło do niego prawi... Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „S”: Proksa musi ode... » Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przyjęła jednogłośnie uchwałę ... Port PO-PZPR w MTG SA - czy wicemarszałek zarobi 350 tys. zł? » (PO)morska nomenklatura trzyma się mocno. Paweł Orłowski, chwilowo bezrobotny b. wicemarszałek pomor...
Reklama
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
wtorek, 16 kwietnia 2019 08:24
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dzi ...
Łotewska Lokomotywa rozjechała Zdunek Wybrzeże
niedziela, 14 kwietnia 2019 15:30
Łotewska Lokomotywa rozjechała Zdunek Wybrzeże
Nie udała się wyprawa gdańskich żużlowców na Łotwę. W trzeciej ...
W sobotę Lechia – Piast Gliwice - pierwszy z ośmiu finałów
czwartek, 18 kwietnia 2019 16:18
W sobotę Lechia – Piast Gliwice - pierwszy z ośmiu finałów
Gdańska Lechia od soboty rozpoczyna marsz po największe trofea w swo ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarskie powroty do przeszłości Agaty Smólskiej-Mackiewicz
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 18:22
Malarskie powroty do przeszłości Agaty Smólskiej-Mackiewicz
Na sztaludze w drugim końcu pracowni przy oknie w ostro padających p ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dzień otwarty IWRD: pedagodzy zainspirowali odwiedzających

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 06 kwietnia 2016 07:16

Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie. Jednym z wydarzeń zorganizowanych z tej okazji był dzień otwarty w Instytucie Wspomagania Rozwoju Dziecka przy ul. Malczewskiego.- Ponieważ kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie zależy nam na tym, aby jak najwięcej ludzi zapoznawać z tym problemem - powiedziała Iwona Ruta-Sominka, wicedyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. - Dzień otwarty służył temu, aby osoby, które nas odwiedziły mogły zobaczyć jak wygląda terapia, jak pracujemy, w jaki sposób organizujemy czas dzieciom w naszym przedszkolu specjalnym. Wiemy, że podczas dnia otwartego odwiedzili nas psycholodzy i pedagodzy z różnych placówek z  całego Pomorza, a także rodzice dzieci z autyzmem. Odwiedzającym powiedzieliśmy przede wszystkim co to jest autyzm, na co należy zwrócić uwagę podczas prowadzonej terapii. Nasi gości znali problematykę autyzmu i bardziej interesowała ich sama terapia prowadzona w Instytucie. W związku z tym mogliśmy pokazać to na co kładziemy duży nacisk, aby ta terapia była efektywna. Pokazaliśmy jak tworzymy programy dla dzieci. Przez to, że autyzm jest tak złożonym problemem trzeba umieć tworzyć zindywidualizowane programy dla każdego dziecka, trzeba umieć te dzieci uczyć. Ważne jest, aby w pracy wykorzystywać metody o potwierdzonej naukowo skuteczności. Postępy dzieci oceniamy na bieżąco. Z każdej uczonej umiejętności są zbierane dane, żeby móc monitorować jakie dziecko robi postępy, jak szybko się uczy, jakie trzeba wprowadzić modyfikacje w programie. Potrafimy dostosować program edukacyjno-terapeutyczny do potrzeb dziecka i uczymy wszystkich potrzebnych umiejętności od umiejętności naśladowania, dopasowywania. Kształtujemy od samego początku mowę oraz umiejętność zabawy, spędzania czasu wolnego. Odwiedzający podczas dnia otwartego mieli okazję zobaczyć jak funkcjonują wszystkie placówki prowadzone przez Fundację - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka: Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym, Niepubliczna Poradnia Psychologiczna-Pedagogiczna, Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Przedszkole Integracyjne „Bajkowa Akademia”, w którym dzieci z autyzmem wspólnie z rówieśnikami uczestniczą w wybranych zajęciach. Poinformowaliśmy gości o ofercie naszych szkoleń. Zdajemy sobie sprawę, że nie zdołamy pomóc wszystkim dzieciom i dlatego kładziemy duży nacisk, aby być placówką szkoleniową, która uczy innych nauczycieli, terapeutów jak pracować z dziećmi. Dzięki wykwalifikowanej kadrze więcej dzieci z autyzmem otrzyma konieczne wsparcie.


altPlacówkę podczas dnia otwartego odwiedziło około 20 osób.
- Przyszedłem do ośrodka IWRD gdyż jestem zainteresowany innym modelem terapii dziecka niż w ośrodku w którym obecnie się znajduje - powiedział Piotr Niecikowski, ojciec dziecka z aspektem autyzmu. - Podczas wizyty najważniejszymi informacjami jakie chciałem uzyskać były narzędzia i metody z jakimi pracuje ośrodek z dzieckiem, gdyż jest kilka różnych modeli. Każdy z tych modeli ma swoje zalety, ale trzeba to indywidualnie dopasować do dziecka. Uważam, że ten ośrodek dla każdego dziecka będzie optymalnym rozwiązaniem gdyż plany są tworzone indywidualnie dla każdego dziecka. To jest jakby clue tematu.


altalt- Przyjechałam w celu poznania bardzo dobrej placówki, o której w środowisku nauczycieli, pedagogów krąży bardzo dobra opinia - powiedziała Liliana Gałaman, dyrektor przedszkola integracyjnego "Jesteśmy Razem" w Lęborku. - Chciałam się na własne oczy przekonać jak tutaj pracują. Chętnie podpatrzę pomysły, które będę mogła wykorzystać w naszej placówce. Przyjechałam z pracownikami z naszego przedszkola. Bardzo nas zainspirowali pedagodzy pracujący tu na codzień z dziećmi autystycznymi, bo w naszej placówce mamy również dzieci autystyczne. Chciałabym mieć takie wspaniałe praktykantki z UG, które pomagają przygotowywać pomoce. To co warto podkreślić to profesjonalizm, ogromny profesjonalizm, zaangażowanie. I widać, że na bardzo wysokim poziomie szkoleni terapeuci. To jest chyba największy sukces.


altaltFundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Zajmuje się działalnością terapeutyczną, edukacyjną i badawczą, wykorzystując najnowsze metody naukowe. Prowadzi Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem, gdzie pracuje się w oparciu o zasady stosowanej analizy zachowania oraz Przedszkole Integracyjne. IWRD szkoli specjalistów z kraju i z Europy w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli oraz pomaga w
tworzeniu podobnych placówek. Prowadzi też Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, gdzie m.in. diagnozuje się całościowe  zaburzenia rozwoju. IWRD jest pierwszą w Polsce i Europie repliką Princeton Child Development Institute w USA, który jest jedną z najlepszych placówek terapeutycznych na świecie.
Więcej informacji na: www.iwrd.pl
oraz na: https://www.facebook.com/pages/iwrdpl/363200530382143

W ramach akcji z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, prowadzonej wspólnie przez IWRD, SPOA i PCK, zachęcamy do wsparcia stworzenia Wspólnoty Domowej SPOA dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego, budowanej w Gdańsku przez SPOA - można dokonać wpłaty na konto:
Bank Millennium: 98 1160 2202 0000 0000 6190 6477


Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież