Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dzień otwarty IWRD: pedagodzy zainspirowali odwiedzających

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 06 kwietnia 2016 07:16

Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie. Jednym z wydarzeń zorganizowanych z tej okazji był dzień otwarty w Instytucie Wspomagania Rozwoju Dziecka przy ul. Malczewskiego.- Ponieważ kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie zależy nam na tym, aby jak najwięcej ludzi zapoznawać z tym problemem - powiedziała Iwona Ruta-Sominka, wicedyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. - Dzień otwarty służył temu, aby osoby, które nas odwiedziły mogły zobaczyć jak wygląda terapia, jak pracujemy, w jaki sposób organizujemy czas dzieciom w naszym przedszkolu specjalnym. Wiemy, że podczas dnia otwartego odwiedzili nas psycholodzy i pedagodzy z różnych placówek z  całego Pomorza, a także rodzice dzieci z autyzmem. Odwiedzającym powiedzieliśmy przede wszystkim co to jest autyzm, na co należy zwrócić uwagę podczas prowadzonej terapii. Nasi gości znali problematykę autyzmu i bardziej interesowała ich sama terapia prowadzona w Instytucie. W związku z tym mogliśmy pokazać to na co kładziemy duży nacisk, aby ta terapia była efektywna. Pokazaliśmy jak tworzymy programy dla dzieci. Przez to, że autyzm jest tak złożonym problemem trzeba umieć tworzyć zindywidualizowane programy dla każdego dziecka, trzeba umieć te dzieci uczyć. Ważne jest, aby w pracy wykorzystywać metody o potwierdzonej naukowo skuteczności. Postępy dzieci oceniamy na bieżąco. Z każdej uczonej umiejętności są zbierane dane, żeby móc monitorować jakie dziecko robi postępy, jak szybko się uczy, jakie trzeba wprowadzić modyfikacje w programie. Potrafimy dostosować program edukacyjno-terapeutyczny do potrzeb dziecka i uczymy wszystkich potrzebnych umiejętności od umiejętności naśladowania, dopasowywania. Kształtujemy od samego początku mowę oraz umiejętność zabawy, spędzania czasu wolnego. Odwiedzający podczas dnia otwartego mieli okazję zobaczyć jak funkcjonują wszystkie placówki prowadzone przez Fundację - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka: Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym, Niepubliczna Poradnia Psychologiczna-Pedagogiczna, Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Przedszkole Integracyjne „Bajkowa Akademia”, w którym dzieci z autyzmem wspólnie z rówieśnikami uczestniczą w wybranych zajęciach. Poinformowaliśmy gości o ofercie naszych szkoleń. Zdajemy sobie sprawę, że nie zdołamy pomóc wszystkim dzieciom i dlatego kładziemy duży nacisk, aby być placówką szkoleniową, która uczy innych nauczycieli, terapeutów jak pracować z dziećmi. Dzięki wykwalifikowanej kadrze więcej dzieci z autyzmem otrzyma konieczne wsparcie.


altPlacówkę podczas dnia otwartego odwiedziło około 20 osób.
- Przyszedłem do ośrodka IWRD gdyż jestem zainteresowany innym modelem terapii dziecka niż w ośrodku w którym obecnie się znajduje - powiedział Piotr Niecikowski, ojciec dziecka z aspektem autyzmu. - Podczas wizyty najważniejszymi informacjami jakie chciałem uzyskać były narzędzia i metody z jakimi pracuje ośrodek z dzieckiem, gdyż jest kilka różnych modeli. Każdy z tych modeli ma swoje zalety, ale trzeba to indywidualnie dopasować do dziecka. Uważam, że ten ośrodek dla każdego dziecka będzie optymalnym rozwiązaniem gdyż plany są tworzone indywidualnie dla każdego dziecka. To jest jakby clue tematu.


altalt- Przyjechałam w celu poznania bardzo dobrej placówki, o której w środowisku nauczycieli, pedagogów krąży bardzo dobra opinia - powiedziała Liliana Gałaman, dyrektor przedszkola integracyjnego "Jesteśmy Razem" w Lęborku. - Chciałam się na własne oczy przekonać jak tutaj pracują. Chętnie podpatrzę pomysły, które będę mogła wykorzystać w naszej placówce. Przyjechałam z pracownikami z naszego przedszkola. Bardzo nas zainspirowali pedagodzy pracujący tu na codzień z dziećmi autystycznymi, bo w naszej placówce mamy również dzieci autystyczne. Chciałabym mieć takie wspaniałe praktykantki z UG, które pomagają przygotowywać pomoce. To co warto podkreślić to profesjonalizm, ogromny profesjonalizm, zaangażowanie. I widać, że na bardzo wysokim poziomie szkoleni terapeuci. To jest chyba największy sukces.


altaltFundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Zajmuje się działalnością terapeutyczną, edukacyjną i badawczą, wykorzystując najnowsze metody naukowe. Prowadzi Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem, gdzie pracuje się w oparciu o zasady stosowanej analizy zachowania oraz Przedszkole Integracyjne. IWRD szkoli specjalistów z kraju i z Europy w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli oraz pomaga w
tworzeniu podobnych placówek. Prowadzi też Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, gdzie m.in. diagnozuje się całościowe  zaburzenia rozwoju. IWRD jest pierwszą w Polsce i Europie repliką Princeton Child Development Institute w USA, który jest jedną z najlepszych placówek terapeutycznych na świecie.
Więcej informacji na: www.iwrd.pl
oraz na: https://www.facebook.com/pages/iwrdpl/363200530382143

W ramach akcji z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, prowadzonej wspólnie przez IWRD, SPOA i PCK, zachęcamy do wsparcia stworzenia Wspólnoty Domowej SPOA dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego, budowanej w Gdańsku przez SPOA - można dokonać wpłaty na konto:
Bank Millennium: 98 1160 2202 0000 0000 6190 6477


Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież