72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 maja 2020 14:39

Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, w którym przypominają jego rolę w historii naszego miasta i regionu. - Sprawił, że solidarność nabrała nowego brzmienia. To była solidarność jednego z drugim, a nie jednego przeciw drugiemu. To przesłanie z Gdańska niech płynie w świat w setną rocznicę jego urodzin - powiedział Kazimierz Koralewski.


- Złożyliśmy do porządku obrad sesji Rady Miasta Gdańska projekt oświadczenia, stanowiska Rady Miasta z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II, papieża, wielkiego Polaka - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę, że historia oceniła już jego wielkość. Wielkiego Polaka, który pojawił się również w Gdańsku. Chcemy w tym oświadczeniu zwrócić uwagę na relację władz miasta Gdańska do tak wielkiej postaci i jego dziedzictwa, które zostawił gdańszczanom. Jesteśmy naszym zdaniem zobowiązani szacunek, kultywowanie jego przekazu, badanie jego dzieł tu w Gdańsku, gdzie na Placu Solidarności przed pomnikiem Poległych Stoczniowców przyklęknął ten wielki święty w zadumaniu, otoczony przez kordon ludzi odwróconych do niego tyłem. A więc ten zły symbol stosunku władzy do wielkiego papieża Polaka chcemy dzisiaj zmienić. On nas uczy solidarności. Sprawił, że solidarność nabrała nowego brzmienia. To była solidarność jednego z drugim, a nie jednego przeciw drugiemu. To przesłanie z Gdańska, miasta, które papież ukochał, niech płynie w świat w setną rocznicę jego urodzin.


Głosowanie nad projektem oświadczenia odbędzie się na majowej sesji Rady Miasta Gdańska 28 maja.

Projekt oświadczenia przygotowany przez klub radnych PiS:
W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły-Jana Pawła II Rada Miasta Gdańska składa hołd temu wielkiemu Polakowi: patriocie, poecie, dramatopisarzowi, filozofowi i papieżowi – człowiekowi, któremu nieobce były sztuka i nauka, praca i cierpienie, humanizm i duchowość, temu, który podczas swoich dwu wizyt w Gdańsku wytyczył drogi wartości i działania nie tylko naszemu miastu, ale i całej Ojczyźnie, a nawet światu. Choć czasy się zmieniają, on wciąż jest dla nas drogowskazem. Dlatego też jako radni, którym na sercu leży dobro Gdańska oraz wartości wyznawane przez jego mieszkańców: wolności, solidarności, dialogu i równych szans sprzeciwiamy się pomnikowemu przywoływaniu postaci papieża Polaka.

To on uczył nas poszanowania tożsamości i odczytywania historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Jest czymś niezwykle symbolicznym, że pierwszym miejscem odwiedzonym w czerwcu 1987 roku w Gdańsku było Westerplatte, i że właśnie to miejsce wybrał na spotkanie z młodzieżą. W dużej mierze to my jesteśmy tym pokoleniem, które dziś kształtuje model życia społecznego, politycznego i gospodarczego. I chcemy, by przesłanie, jakie otrzymaliśmy, kształtowało też pokolenia następujące po nas: „Przyszłość Polski zależy i musi od Was zależeć. To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze »być« i nasze »mieć«. I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość […] nie zależała od nas”. Przyszłość – także naszej „małej ojczyzny”, naszego Gdańska, naszego poszukiwania pryncypiów życia społecznego zharmonizowanego z duchowością to jednocześnie „jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można »zdezerterować«”.

To on uczył nas poszanowania życia i służby życiu, kiedy w Bazylice Mariackiej spotkał się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i umierającymi oraz ich opiekunami i służbą medyczną. Z uznaniem mówił o naszym hospicjum, „które podjęło swą służbę w Gdańsku i promieniuje na inne miasta”. Mówił nam o cierpieniu jako tajemnicy, szczególnie cierpieniu niezawinionym. Dziś musimy zdać egzamin z tych słów, kiedy zmagamy się z niewidzialnym wrogiem, ale też kiedy widzimy, z jaką łatwością podejmuje się decyzje o skróceniu bądź odebraniu ludziom prawa do życia. Jako Miasto musimy zdać też egzamin z naszego szacunku dla osób niepełnosprawnych, zapewniania im szans na równe uczestnictwo w życiu społecznym. Jesteśmy to winni temu, który w całym swoim nauczaniu podkreślał godność osoby ludzkiej, przyrodzone prawa człowieka, potrzebę ochrony życia.

To tu, na gdańskiej Zaspie, z okazałego ołtarza-okrętu, mówiąc „o nas, a także w pewnym sensie za nas”, z miłością ojca, i z mocą duchowego przywódcy wygłosił słowa, które powinny wybrzmieć wyraźnie i dzisiaj: „Nie może być walka silniejsza od solidarności”. Wówczas przeprowadzał nas przez czasy komunizmu, budził nasze sumienia kiedy dawaliśmy się uwodzić praktycznemu materializmowi. Dziś jego słowa każą nam zastanowić się, na ile wspólnota społeczna, narodowa jest dla nas wartością wyższą od prywatnych interesów, na ile poruszamy się po płaszczyźnie wartości humanistycznych, takich jak: duch, prawda, dobro, miłość, piękno, służba dla innych, tworzenie rodzinnej i uniwersalnej "wspólnoty osobowej", którą Jan Paweł II uczynił programem swojego pontyfikatu.

Kiedy w 1999 roku znów odwiedził Gdańsk, już podczas przemówienia powitalnego na lotnisku w Rębiechowie, powiedział: „To tu właśnie rodziła się nowa Polska, którą dzisiaj tak bardzo się cieszymy i z której jesteśmy dumni”, a później na sopockim hipodromie wypowiedział pamiętne słowa: „Słyszałem […] w Gdańsku od was: «nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj wypada powiedzieć: «nie ma solidarności bez miłości». Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, Jesteśmy wezwani […] do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania «cywilizacji miłości»”. To on uczył nas, że pierwszą i najważniejszą szkołą miłości jest małżeństwo i rodzina. Pisał o tym językiem literatury, filozofii i teologii, jakby wciąż szukał słów, którymi mógłby do nas dotrzeć. Chcemy go usłuchać i postawić na rodzinę jako fundament społeczeństwa. To on również nawoływał do poszanowania godności kobiety, podkreślając jej rolę nie tylko w Kościele. Nie zbudujemy cywilizacji miłości bez żon, matek, pracownic, obywatelek.

Dziś chcemy budować razem. Chcemy w Gdańsku postawić na integralność osoby i wspólnotę, która uszanuje tych, którzy potrzebują naszego szczególnego wsparcia. Chcemy budować ład społeczny, polityczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny, nie zapominając o duchowym wymiarze człowieka. Chcemy budować prawdziwą „cywilizację miłości”, tym samym wystawiając Karolowi Wojtyle-Janowi Pawłowi II najpiękniejszy pomnik. My, gdańszczanie.

Uzasadnienie:
W dniu 18 maja 2020 r przypada setna rocznica urodzin wielkiego Polaka, Jana Pawła II. Podczas swojego pontyfikatu dwukrotnie odwiedził miasto Gdańsk. Do dziś słowa wygłoszone w Gdańsku - czy to na Westerplatte, czy w Bazylice Mariackiej, czy podczas pamiętnej homilii na Zaspie, cytowane są wśród najważniejszych słów wypowiedzianych przez papieża, słów historiotwórczych. Co więcej, jego wizyty w Gdańsku nie były przypadkowe - były osobiste, przemyślane, były jego czynnym wkładem w historię miasta oraz jak sam wierzył, w historię świata. Pokładał ufność w nas, gdańszczan. Wraz z upływem lat musimy wracać do jego osoby i jego słów, żeby umacniać naszą tożsamość, tożsamość naszego miasta. Dlatego nie wystarczy hołd Kościoła i ludzi wierzących – potrzeba naszego głosu, ludzi odpowiedzialnych za Gdańsk.

Na znak pamięci tych wydarzeń i docenienia wkładu Jana Pawła II w obalenie komunizmu i krzewienia idei solidarności,  Rada Miasta Gdańska uznaje podjęcie niniejszego oświadczenia za zasadne.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież