72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 maja 2020 18:02

"Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 tys. nakładu - 19 maja 1945 roku, pod kierunkiem redaktora naczelnego, ginekologa Anatola Mikułko. Wkrótce zaś kierowanie redakcją przejął doświadczony dziennikarz Bolesław Wit-Święcicki.


Niezależnie od okoliczności wydawniczych - pod egidą "Czytelnika", koncernu RSW "Prasa-Książka-Ruch", spółek "Przekaz", "Prasa Bałtycka", "Polska Press" - i politycznych, redakcja utrzymała na długim dystansie reputację pisma dla każdego czytelnika, zaprzyjaźnionego ze swoją okolicą społeczną i gospodarczą, choć bywało, że - publikacje red. Piotra Wysockiego, red. Barbary Szczepuły czy red. Jana Krefta - opuszczała kronikarską strefę komfortu na rzecz peregrynacji zaułków politycznych lub gospodarczych.
Ton gazety przyjaznej czytelnikowi, nadany przez red. Jerzego Matuszkiewicza, przenosiła ponad wyzwaniami bieżących emocji.


Gazetą w tym duchu, choć nie bez istotnych różnic, kierowali m.in. Jerzy Waczyński, wytransferowany z KW PZPR, zdolny organizator red. Andrzej Pierściński, red. Tadeusz Bolduan. Wyższą temperaturę publicystyczną nadał dopiero gazecie red. Jan Jakubowski, a ówczesne publicystyczne swary z "Głosem Wybrzeża" dobrze służyły lokalnemu zdrowiu publicznemu.


Znaczące, choć inne wymiarowo, były też kadencje red. Krzysztofa Krupy i red. Macieja Wośko, którym przyszło już dbać nie tylko o jakość redakcyjną pisma, ale przede wszystkim o jego urok handlowy ważny dla właściciela z Passau - wnikliwego czytelnika raportów handlowych a nie tonów publicystycznych.


Urzędujący od blisko 8 lat Mariusz Szmidka, związany z "DB" od lat i na różnych szczeblach odpowiedzialności - za słowo, za szpaltę, za wydanie - z okazji 75.urodzin napisał: "Historia gazety to historia regionu i ludzi tu mieszkających - Pomorzan, Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków, Krajniaków. Razem z Wami przeżyliśmy kilka historycznych epok i zwrotów. (...)mamy ambicje być medium niezależnym i bezstronnym, chcemy pokazywać naszym czytelnikom różne punkty widzenia, tak aby oni sami wyrobili sobie zdanie".


A red. Krzysztof Krupa, który onegdaj świętował z zespołem jubileusz 55.lecia, z tej okazji ogłosił pogląd uniwersalny: - Trzeba mieć dobry zespół, znaleźć pomysł na gazetę i zawsze trzeba dać z siebie wszystko. Wynikiem zgrania tych elementów jest dobra gazeta. Myślę, że ten problem miał pierwszy redaktor naczelny "Dziennika". I ten problem mam ja".


"Przez 15 lat nie zdarzyło mi się powiedzieć żadnemu żądnemu dziennikarskiej przygody studentowi - przyjdź jutro! Pytanie zawsze brzmiało - co masz do napisania?"


To pytanie późniejszemu redaktorowi naczelnemu "DB", Maciejowi Wośko, postawił zastępca red. naczelnego gazety, Ryszard Jaworski, świetny dziennikarz, utalentowany redaktor, jedna z legend wybrzeżowego dziennikarstwa.


Kolegom z "DB" z okazji miłego jubileuszu życzymy, by pytanie, które usłyszał Maciej Wośko, pozostało zawsze ich aktualną inspiracją.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież