Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 maja 2020 18:02

"Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 tys. nakładu - 19 maja 1945 roku, pod kierunkiem redaktora naczelnego, ginekologa Anatola Mikułko. Wkrótce zaś kierowanie redakcją przejął doświadczony dziennikarz Bolesław Wit-Święcicki.


Niezależnie od okoliczności wydawniczych - pod egidą "Czytelnika", koncernu RSW "Prasa-Książka-Ruch", spółek "Przekaz", "Prasa Bałtycka", "Polska Press" - i politycznych, redakcja utrzymała na długim dystansie reputację pisma dla każdego czytelnika, zaprzyjaźnionego ze swoją okolicą społeczną i gospodarczą, choć bywało, że - publikacje red. Piotra Wysockiego, red. Barbary Szczepuły czy red. Jana Krefta - opuszczała kronikarską strefę komfortu na rzecz peregrynacji zaułków politycznych lub gospodarczych.
Ton gazety przyjaznej czytelnikowi, nadany przez red. Jerzego Matuszkiewicza, przenosiła ponad wyzwaniami bieżących emocji.


Gazetą w tym duchu, choć nie bez istotnych różnic, kierowali m.in. Jerzy Waczyński, wytransferowany z KW PZPR, zdolny organizator red. Andrzej Pierściński, red. Tadeusz Bolduan. Wyższą temperaturę publicystyczną nadał dopiero gazecie red. Jan Jakubowski, a ówczesne publicystyczne swary z "Głosem Wybrzeża" dobrze służyły lokalnemu zdrowiu publicznemu.


Znaczące, choć inne wymiarowo, były też kadencje red. Krzysztofa Krupy i red. Macieja Wośko, którym przyszło już dbać nie tylko o jakość redakcyjną pisma, ale przede wszystkim o jego urok handlowy ważny dla właściciela z Passau - wnikliwego czytelnika raportów handlowych a nie tonów publicystycznych.


Urzędujący od blisko 8 lat Mariusz Szmidka, związany z "DB" od lat i na różnych szczeblach odpowiedzialności - za słowo, za szpaltę, za wydanie - z okazji 75.urodzin napisał: "Historia gazety to historia regionu i ludzi tu mieszkających - Pomorzan, Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków, Krajniaków. Razem z Wami przeżyliśmy kilka historycznych epok i zwrotów. (...)mamy ambicje być medium niezależnym i bezstronnym, chcemy pokazywać naszym czytelnikom różne punkty widzenia, tak aby oni sami wyrobili sobie zdanie".


A red. Krzysztof Krupa, który onegdaj świętował z zespołem jubileusz 55.lecia, z tej okazji ogłosił pogląd uniwersalny: - Trzeba mieć dobry zespół, znaleźć pomysł na gazetę i zawsze trzeba dać z siebie wszystko. Wynikiem zgrania tych elementów jest dobra gazeta. Myślę, że ten problem miał pierwszy redaktor naczelny "Dziennika". I ten problem mam ja".


"Przez 15 lat nie zdarzyło mi się powiedzieć żadnemu żądnemu dziennikarskiej przygody studentowi - przyjdź jutro! Pytanie zawsze brzmiało - co masz do napisania?"


To pytanie późniejszemu redaktorowi naczelnemu "DB", Maciejowi Wośko, postawił zastępca red. naczelnego gazety, Ryszard Jaworski, świetny dziennikarz, utalentowany redaktor, jedna z legend wybrzeżowego dziennikarstwa.


Kolegom z "DB" z okazji miłego jubileuszu życzymy, by pytanie, które usłyszał Maciej Wośko, pozostało zawsze ich aktualną inspiracją.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież