Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Precedens w Gdańsku: pomnik prałata Jankowskiego musi zniknąć

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 marca 2019 14:02

Radni Gdańska klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska zdobyli się na precedens. Bez wyroku sądowego, po publikacjach medialnych, zdecydowali, że pomnik prałata Henryka Jankowskiego, długoletniego proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku oraz przez lata kapłana bliskiego opozycji demokratycznej w PRL oraz opiekuna stoczniowej „Solidarności” oraz przyjaciela wielu polityków w tym Lecha Wałęsy i byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zniknie z przestrzeni miejskiej. Czy taki los spotka też inne pomniki?


Za głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Wszystko dla Gdańska. Radni PiS nie brali udziału w głosowaniu.
– Mam wrażenie, że nie chodzi o ofiary, o prawdę, chodzi wam tylko o doraźny interes polityczny. Jeśli chcecie prawdy i cywilizowanego rozwiązania sprawy, zgódźcie się na powołanie komisji. Poczekajcie na wyniki jej prac. My chcemy prawdy i też dlatego w głosowaniu, w tej politycznej zadymie, udziału nie weźmiemy – przekonywał przewodniczący klubu radnych PiS Kacper Płażyński.


Jeszcze przy przegłosowywaniu porządku obrad wnioskowali, nieskutecznie, o przesunie terminu głosowań nad uchwałami tyczącymi zmarłego w 2010 roku prałat.
Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się prawdy, bo główny zainteresowany nie żyje.
– Nie mamy narzędzi komisji śledczej by sprawę wyjaśnić. Zasada domniemania niewinności jest mi bliska, ale widząc poziom emocji decyzja może być tylko jedna – mówiła Dulkiewicz.


Prałat Jankowski został też pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, skwer przy ul. Stolarskiej i Mniszki noszący jego imię będzie musiał zmienić nazwę.
– W związku pojawiającymi się nowymi i nieznanymi informacjami dotyczącymi życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania Rada Miasta Gdańska utraciła zaufanie do nieskazitelnej opinii o postaci Honorowego Obywatela Miasta Gdańska i postanawia tytułu tego go pozbawić - głosiło uzasadnienie projektów uchwał, złożonej przez klub Koalicji Obywatelskiej.


Za przyjęciem uchwały pozbawiającej prałata honorowego obywatelstwa głosowało 19 radnych. Wstrzymało się 2 radnych (Bogdan Oleszek z KO i Wojciech Błaszkowski, radny z klubu „Wszystko dla Gdańska”), przeciwko był Piotr Dzik z „Wszystko dla Gdańska”.


Za zmianą nazwy skweru 20 radnych było za, jeden głosował przeciw (Dzik), 1 wstrzymał się od głosu. 20 radnych głosowało też za rozbiórką pomnika, a jeden wstrzymał się od głosu. Tu znów radny Dzik był przeciwny.


– Osoby, wobec których są tak poważne wątpliwości nie mogą być honorowymi obywatelami – dodała już po głosowaniu w rozmowie z dziennikarzami Dulkiewicz i zapowiedziała, że pomnik prałata Jankowskiego zostanie zdemontowany po zakończeniu wszystkich procedur. Gmina Miasta Gdańska ma na realizację uchwały 30 dni.

– Zobaczymy ile potrwa uzyskiwanie stanowiska konserwatora zabytków – dodała.

– Strasznie mi przykro, musimy zachować wielką powagę przy przyznawaniu honorowego obywatelstwa. Proponujemy powołanie przez radę miasta komisji, w której by zasiadali historycy, etycy, być może też przedstawiciele IPN – mówiła z kolei po głosowaniu Beata Dunajewska z klubu „Wszystko dla Gdańska”.


Z kolei radny PiS Jan Kanthak, rzecznik Ministra Sprawiedliwości, jeszcze na Sali obrad wskazywał, że nie ma całkowitej pewności, co do winy ks. Jankowskiego.
– Pojawia się zbyt dużo znaków zapytania, z drugiej strony mamy świadectwa osób, które za księdza Jankowskiego ręczą – przekonywał Kanthak i sugerował konieczność powołania komisji.


Po głosowaniu, poza salą obrad, rzecznik i radny wrócił do tematu komisji i przypomniał, że złożony został przez rodzinę prałata pozew o obronę dobrego imienia Henryka Jankowskiego.
– Komisja taka z udziałem przedstawicieli Kościoła, Rady Miasta, Fundacji „Nie lękajcie się” powinna powstać. Inicjatywa jej powołania powinna wyjść od Miasta. Tymczasem Miasto nie zrobiło w tej sprawie niczego przez dwa miesiące. Nie braliśmy dzisiaj udziału w glosowaniu uznając, że sprawa jest z góry przegrana. Trudno oskarżać opozycję, mającą 12 radnych, że nie ona podjęła decyzję – ocenił Kanthak, dodając, że podjęto decyzję o usunięciu pomnika bez zweryfikowanych podstaw, a „to jest niebezpieczne, niezależnie kogo by to dotyczyło”.
– Powstał niebezpieczny precedens, który może prowadzić do podejmowania decyzji bez zweryfikowania informacji, na podstawie li tylko doniesień prasowych. W tym przypadku osoba nie żyje od 9 lat i jest oskarżana o czyny sprzed ponad 40 lat – dodał Kanthak.


Kacper Płażyński, szef klubu radnych PiS przed głosowaniami zaś przypominał radnym KO i Wszystko dla Gdańska:
- To wasi mentorzy, Paweł Adamowicz i Lech Wałęsa, nazywali się przyjaciółmi prałata Henryka Jankowskiego. To prezydent Adamowicz jako jeden z pierwszych wpłacił pieniądze na budowę pomnika księdza Jankowskiego.

Przed wejściem do gmachu Rady Miasta stało w tym czasie kilka osób z transparentem "Wierzymy ofiarom".


Już po głosowaniach do siedziby Rady Miasta dotarł pomorski radny PiS i wiceprzewodniczący stoczniowej „Solidarności” Karol Guzikiewicz. Na holu pałacu mówił o działaniu części radnych wbrew zasadzie domniemania niewinności i łamaniu konstytucyjnych zasad prawa do sprawiedliwego sądu. Zapowiedział też, że najpewniej w piątek rano stoczniowcy sami zajmą się demontażem pomnika, by ten nie był obiektem kolejnych ataków.


W siedzibie Rady Miasta podczas obrad pełno było strażników miejskich. Czujnie przyglądali się wchodzącym.


Przypomnijmy, że pomnika ks. Jankowskiego, stanął ze środków ze zbiórki społecznej w 2012 r. w sąsiedztwie kościoła św. Brygidy, za zgodą Rady Miasta Gdańska. Honorowe obywatelstwo prałat otrzymał w 2001 r.


Godzinę po głosowaniu przy jego pomniku nadal leżały kwiaty i paliło się kilka Zniczy. Obok zaparkowany był policyjny radiowóz z patrolem. Kilka osób przechadzało się nieopodal monumentu.


ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież