Krzyż dziękczynny FMW na Ołtarzu Ojczyzny » Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś... Piotr Duda: W walce o wolność, godność, Boga i rodzinę na brać górnicz... » Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski- „Wyjeż... Jacek Zdrojewski: Wytarte kolana Czarzastego » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Nagroda dla widowiska Poland: First to Fight » Multimedialne widowisko plenerowe POLAND: FIRST TO FIGHT, będące koprodukcją Muzeum II Wojny Światow... Koncert według twórczości Jacka Kaczmarskiego "Świadectwo" w Gdyni » W Gdyni 13 grudnia br. w kościele oo. franciszkanów przy ul. Ujejskiego, odbędzie się koncert wg. Ja... Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
sobota, 14 grudnia 2019 22:37
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
Siatkarze Trefla po raz pierwszy w tym sezonie nie zdołali wygrać w ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 09 grudnia 2019 16:08
Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
Ostatnie tygodnie roku już tradycyjnie przynoszą wzmożony ruch w ga ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańsk mierzy honor - prałat i pisarz

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
środa, 06 marca 2019 21:58

Koniec politycznych karesów w gdańskim samorządzie. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przed czwartkową sesją nerwowo szukała jakiegokolwiek kontaktu z Krzysztofem Doślą i Grzegorzem Pellowskim z komitetu budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Do przewodniczącej rady Agnieszki Owczarczak, trafił, podpisany przez blisko 400 mieszkańców Gdańska, wniosek o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały o odebraniu prałatowi honorowego obywatelstwa i usunięcie pomnika z dotychczasowego miejsca.


- Korzystamy z uprawnień ustawowych i domagamy się, by zostały one przez koalicję PO potraktowane poważnie. Pani prezydent Dulkiewicz i pani przewodniczą Owczarczak mają okazję, by potwierdzić, że reguły demokracji to nie tylko wyborcze frazesy, że to nie tylko przytulanie się do wyborców i rozdawanie ciastek i duserów, to także respektowanie różnych punktów widzenia - powiedziała portalowi "wybrzeze24.pl" Elżbieta Grabarek Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska w l. 1998-2001, która w sierpniu 2000 wręczała prałatowi honorowe obywatelstwa z okazji 20. rocznicy powstania "Solidarności",a dziś wspólnie z b. posłanką Ewa Sikorską-Trelą reprezentuje wnioskodawców.


- Nie pamiętam, by do rady miasta 20 lat temu trafił jakikolwiek dokument, jakiekolwiek świadectwo, które uniemożliwiałoby radnym podjęcie takiej uchwały. Trzy kluby w radzie, AWS, UW i SLD były w tej kwestii zgodne. Jeśli dzisiaj radni PO chcą reagować tak jednostronnie, na podstawie jednego tekstu w gazecie, to może najpierw powinni poprosić historyków z IPN o przeprowadzenie kwerendy i przedstawienie opinii, a potem zabierać się za redagowanie uchwały. Ponieważ prałat Jankowski nie może już się bronić, wnosimy do radnych tej kadencji o uwzględnienie wszystkich okoliczności - mówi E. Grabarek-Bartoszewicz.


Sprawa jest także trudna dla administracji Aleksandry Dulkiewicz. Jako asystentka prezydenta Adamowicza zajmowała się m.in. sprawa służby honorowego obywatela Gdańska G.Grassa w Waffen SS. Wtedy administracja miejska była wobec skrywanego udziału pisarza w zbrodniczej jednostce Adolfa Hitlera bardziej tolerancyjna.

Uzasadnienie wniosku o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały:
W imieniu wnioskodawców domagamy się odstąpienia od procedowania uchwał dotyczących odebrania tytułu honorowego obywatela Miasta Gdańska ks. H. Jankowskiemu

KS. Prałat otrzymał ten tytuł z okazji 25 lecia obchodów strajków sierpniowych w 1980r.

Jako prałat kościoła Św. Brygidy towarzyszył stoczniowcom w czasie strajku, wpierając ich duchowo. Dodawał im siłę swoją modlitwą i mszą świętą na terenie stoczni.

Towarzyszył stoczniowcom i ich rodzinom przez cały stan wojenny. Szczególną troską otoczył rodzinę Lecha Wałęsy. Przez kościół Św. Brygidy płynęły tysiące darów dla gdańszczan nikt kto był w potrzebie nie został pominięty.

Po 1989r aktywnie włączył się w tworzeniu nowej Polski, cała opozycja miała schronienie na plebani u ks. Henryka między innymi był współautorem Gdańskiej Fundacji Oświatowej przy ul. Osiek (był członkiem jej zarządu od 1989-2005 roku).

Ks. Organizował fundusze na te placówki oświatowe. W 2007r min. Edukacji narodowej Roman Giertych odznaczył ks. H. Jankowskiego medalem KEN-u. Lista zasług prałata jest bardzo długa i dlatego gdy po ciężkiej chorobie ksiądz zmarł w2010r bardzo szybko gdańszczanie i Solidarność powołała Społeczny Komitet Budowy pomnika ks. H. Jankowskiego. 31 sierpnia 2012 odbyło się odsłonięcie pomnika u zbiegu ulic Mniszki, katarzynki i Stolarskiej. Pomnik poświęciłÂ  metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w asyście  biskupów T. Gocłowskiego i biskupa Kasyny.

Na uroczystości tłumnie przybyli mieszkańcy Gdańska.

Czy tak żegnałyby tłumy ks. Henryka Jankowskiego, którego Gazeta Wyborcza oskarżyła o molestowanie nieletnich. Rzekome wydarzenia miały mieć miejsce ponad 50 lat temu.

W prawie polskim bez udowodnienia winy nikt nie może być osądzony. Każdy ma prawo do obrony swojej czci konstytucja RP art. 47. Rodzina ks. przygotowała pozew do sądu przeciwko Gazecie Wyborczej. Bez procesu i rzetelnego zbadania przez sąd Rada miasta Gdańska nie ma prawa odebrać tytułu Ani usunąć pomnika. Taka jest wola mieszkańców, którzy licznie się pod protestem podpisali.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież