Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańsk mierzy honor - prałat i pisarz

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
środa, 06 marca 2019 21:58

Koniec politycznych karesów w gdańskim samorządzie. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przed czwartkową sesją nerwowo szukała jakiegokolwiek kontaktu z Krzysztofem Doślą i Grzegorzem Pellowskim z komitetu budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Do przewodniczącej rady Agnieszki Owczarczak, trafił, podpisany przez blisko 400 mieszkańców Gdańska, wniosek o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały o odebraniu prałatowi honorowego obywatelstwa i usunięcie pomnika z dotychczasowego miejsca.


- Korzystamy z uprawnień ustawowych i domagamy się, by zostały one przez koalicję PO potraktowane poważnie. Pani prezydent Dulkiewicz i pani przewodniczą Owczarczak mają okazję, by potwierdzić, że reguły demokracji to nie tylko wyborcze frazesy, że to nie tylko przytulanie się do wyborców i rozdawanie ciastek i duserów, to także respektowanie różnych punktów widzenia - powiedziała portalowi "wybrzeze24.pl" Elżbieta Grabarek Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska w l. 1998-2001, która w sierpniu 2000 wręczała prałatowi honorowe obywatelstwa z okazji 20. rocznicy powstania "Solidarności",a dziś wspólnie z b. posłanką Ewa Sikorską-Trelą reprezentuje wnioskodawców.


- Nie pamiętam, by do rady miasta 20 lat temu trafił jakikolwiek dokument, jakiekolwiek świadectwo, które uniemożliwiałoby radnym podjęcie takiej uchwały. Trzy kluby w radzie, AWS, UW i SLD były w tej kwestii zgodne. Jeśli dzisiaj radni PO chcą reagować tak jednostronnie, na podstawie jednego tekstu w gazecie, to może najpierw powinni poprosić historyków z IPN o przeprowadzenie kwerendy i przedstawienie opinii, a potem zabierać się za redagowanie uchwały. Ponieważ prałat Jankowski nie może już się bronić, wnosimy do radnych tej kadencji o uwzględnienie wszystkich okoliczności - mówi E. Grabarek-Bartoszewicz.


Sprawa jest także trudna dla administracji Aleksandry Dulkiewicz. Jako asystentka prezydenta Adamowicza zajmowała się m.in. sprawa służby honorowego obywatela Gdańska G.Grassa w Waffen SS. Wtedy administracja miejska była wobec skrywanego udziału pisarza w zbrodniczej jednostce Adolfa Hitlera bardziej tolerancyjna.

Uzasadnienie wniosku o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały:
W imieniu wnioskodawców domagamy się odstąpienia od procedowania uchwał dotyczących odebrania tytułu honorowego obywatela Miasta Gdańska ks. H. Jankowskiemu

KS. Prałat otrzymał ten tytuł z okazji 25 lecia obchodów strajków sierpniowych w 1980r.

Jako prałat kościoła Św. Brygidy towarzyszył stoczniowcom w czasie strajku, wpierając ich duchowo. Dodawał im siłę swoją modlitwą i mszą świętą na terenie stoczni.

Towarzyszył stoczniowcom i ich rodzinom przez cały stan wojenny. Szczególną troską otoczył rodzinę Lecha Wałęsy. Przez kościół Św. Brygidy płynęły tysiące darów dla gdańszczan nikt kto był w potrzebie nie został pominięty.

Po 1989r aktywnie włączył się w tworzeniu nowej Polski, cała opozycja miała schronienie na plebani u ks. Henryka między innymi był współautorem Gdańskiej Fundacji Oświatowej przy ul. Osiek (był członkiem jej zarządu od 1989-2005 roku).

Ks. Organizował fundusze na te placówki oświatowe. W 2007r min. Edukacji narodowej Roman Giertych odznaczył ks. H. Jankowskiego medalem KEN-u. Lista zasług prałata jest bardzo długa i dlatego gdy po ciężkiej chorobie ksiądz zmarł w2010r bardzo szybko gdańszczanie i Solidarność powołała Społeczny Komitet Budowy pomnika ks. H. Jankowskiego. 31 sierpnia 2012 odbyło się odsłonięcie pomnika u zbiegu ulic Mniszki, katarzynki i Stolarskiej. Pomnik poświęciłÂ  metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w asyście  biskupów T. Gocłowskiego i biskupa Kasyny.

Na uroczystości tłumnie przybyli mieszkańcy Gdańska.

Czy tak żegnałyby tłumy ks. Henryka Jankowskiego, którego Gazeta Wyborcza oskarżyła o molestowanie nieletnich. Rzekome wydarzenia miały mieć miejsce ponad 50 lat temu.

W prawie polskim bez udowodnienia winy nikt nie może być osądzony. Każdy ma prawo do obrony swojej czci konstytucja RP art. 47. Rodzina ks. przygotowała pozew do sądu przeciwko Gazecie Wyborczej. Bez procesu i rzetelnego zbadania przez sąd Rada miasta Gdańska nie ma prawa odebrać tytułu Ani usunąć pomnika. Taka jest wola mieszkańców, którzy licznie się pod protestem podpisali.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież