Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańsk mierzy honor - prałat i pisarz

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
środa, 06 marca 2019 21:58

Koniec politycznych karesów w gdańskim samorządzie. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przed czwartkową sesją nerwowo szukała jakiegokolwiek kontaktu z Krzysztofem Doślą i Grzegorzem Pellowskim z komitetu budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Do przewodniczącej rady Agnieszki Owczarczak, trafił, podpisany przez blisko 400 mieszkańców Gdańska, wniosek o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały o odebraniu prałatowi honorowego obywatelstwa i usunięcie pomnika z dotychczasowego miejsca.


- Korzystamy z uprawnień ustawowych i domagamy się, by zostały one przez koalicję PO potraktowane poważnie. Pani prezydent Dulkiewicz i pani przewodniczą Owczarczak mają okazję, by potwierdzić, że reguły demokracji to nie tylko wyborcze frazesy, że to nie tylko przytulanie się do wyborców i rozdawanie ciastek i duserów, to także respektowanie różnych punktów widzenia - powiedziała portalowi "wybrzeze24.pl" Elżbieta Grabarek Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska w l. 1998-2001, która w sierpniu 2000 wręczała prałatowi honorowe obywatelstwa z okazji 20. rocznicy powstania "Solidarności",a dziś wspólnie z b. posłanką Ewa Sikorską-Trelą reprezentuje wnioskodawców.


- Nie pamiętam, by do rady miasta 20 lat temu trafił jakikolwiek dokument, jakiekolwiek świadectwo, które uniemożliwiałoby radnym podjęcie takiej uchwały. Trzy kluby w radzie, AWS, UW i SLD były w tej kwestii zgodne. Jeśli dzisiaj radni PO chcą reagować tak jednostronnie, na podstawie jednego tekstu w gazecie, to może najpierw powinni poprosić historyków z IPN o przeprowadzenie kwerendy i przedstawienie opinii, a potem zabierać się za redagowanie uchwały. Ponieważ prałat Jankowski nie może już się bronić, wnosimy do radnych tej kadencji o uwzględnienie wszystkich okoliczności - mówi E. Grabarek-Bartoszewicz.


Sprawa jest także trudna dla administracji Aleksandry Dulkiewicz. Jako asystentka prezydenta Adamowicza zajmowała się m.in. sprawa służby honorowego obywatela Gdańska G.Grassa w Waffen SS. Wtedy administracja miejska była wobec skrywanego udziału pisarza w zbrodniczej jednostce Adolfa Hitlera bardziej tolerancyjna.

Uzasadnienie wniosku o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały:
W imieniu wnioskodawców domagamy się odstąpienia od procedowania uchwał dotyczących odebrania tytułu honorowego obywatela Miasta Gdańska ks. H. Jankowskiemu

KS. Prałat otrzymał ten tytuł z okazji 25 lecia obchodów strajków sierpniowych w 1980r.

Jako prałat kościoła Św. Brygidy towarzyszył stoczniowcom w czasie strajku, wpierając ich duchowo. Dodawał im siłę swoją modlitwą i mszą świętą na terenie stoczni.

Towarzyszył stoczniowcom i ich rodzinom przez cały stan wojenny. Szczególną troską otoczył rodzinę Lecha Wałęsy. Przez kościół Św. Brygidy płynęły tysiące darów dla gdańszczan nikt kto był w potrzebie nie został pominięty.

Po 1989r aktywnie włączył się w tworzeniu nowej Polski, cała opozycja miała schronienie na plebani u ks. Henryka między innymi był współautorem Gdańskiej Fundacji Oświatowej przy ul. Osiek (był członkiem jej zarządu od 1989-2005 roku).

Ks. Organizował fundusze na te placówki oświatowe. W 2007r min. Edukacji narodowej Roman Giertych odznaczył ks. H. Jankowskiego medalem KEN-u. Lista zasług prałata jest bardzo długa i dlatego gdy po ciężkiej chorobie ksiądz zmarł w2010r bardzo szybko gdańszczanie i Solidarność powołała Społeczny Komitet Budowy pomnika ks. H. Jankowskiego. 31 sierpnia 2012 odbyło się odsłonięcie pomnika u zbiegu ulic Mniszki, katarzynki i Stolarskiej. Pomnik poświęciłÂ  metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w asyście  biskupów T. Gocłowskiego i biskupa Kasyny.

Na uroczystości tłumnie przybyli mieszkańcy Gdańska.

Czy tak żegnałyby tłumy ks. Henryka Jankowskiego, którego Gazeta Wyborcza oskarżyła o molestowanie nieletnich. Rzekome wydarzenia miały mieć miejsce ponad 50 lat temu.

W prawie polskim bez udowodnienia winy nikt nie może być osądzony. Każdy ma prawo do obrony swojej czci konstytucja RP art. 47. Rodzina ks. przygotowała pozew do sądu przeciwko Gazecie Wyborczej. Bez procesu i rzetelnego zbadania przez sąd Rada miasta Gdańska nie ma prawa odebrać tytułu Ani usunąć pomnika. Taka jest wola mieszkańców, którzy licznie się pod protestem podpisali.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież