KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia... Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu » Konwencja wyborcza ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej Hali Expo w ... Korty SKT dla... SKT - klęska Karnowskiego » Podczas niejawnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Gdańsku ujawnił w księdze wieczystej prawo Sopockiego ...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
niedziela, 16 lutego 2020 20:22
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
Hokeiści LOTOS-u PKH przegraną zakończyli rundę zasadniczą Polski ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańsk mierzy honor - prałat i pisarz

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
środa, 06 marca 2019 21:58

Koniec politycznych karesów w gdańskim samorządzie. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przed czwartkową sesją nerwowo szukała jakiegokolwiek kontaktu z Krzysztofem Doślą i Grzegorzem Pellowskim z komitetu budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Do przewodniczącej rady Agnieszki Owczarczak, trafił, podpisany przez blisko 400 mieszkańców Gdańska, wniosek o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały o odebraniu prałatowi honorowego obywatelstwa i usunięcie pomnika z dotychczasowego miejsca.


- Korzystamy z uprawnień ustawowych i domagamy się, by zostały one przez koalicję PO potraktowane poważnie. Pani prezydent Dulkiewicz i pani przewodniczą Owczarczak mają okazję, by potwierdzić, że reguły demokracji to nie tylko wyborcze frazesy, że to nie tylko przytulanie się do wyborców i rozdawanie ciastek i duserów, to także respektowanie różnych punktów widzenia - powiedziała portalowi "wybrzeze24.pl" Elżbieta Grabarek Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska w l. 1998-2001, która w sierpniu 2000 wręczała prałatowi honorowe obywatelstwa z okazji 20. rocznicy powstania "Solidarności",a dziś wspólnie z b. posłanką Ewa Sikorską-Trelą reprezentuje wnioskodawców.


- Nie pamiętam, by do rady miasta 20 lat temu trafił jakikolwiek dokument, jakiekolwiek świadectwo, które uniemożliwiałoby radnym podjęcie takiej uchwały. Trzy kluby w radzie, AWS, UW i SLD były w tej kwestii zgodne. Jeśli dzisiaj radni PO chcą reagować tak jednostronnie, na podstawie jednego tekstu w gazecie, to może najpierw powinni poprosić historyków z IPN o przeprowadzenie kwerendy i przedstawienie opinii, a potem zabierać się za redagowanie uchwały. Ponieważ prałat Jankowski nie może już się bronić, wnosimy do radnych tej kadencji o uwzględnienie wszystkich okoliczności - mówi E. Grabarek-Bartoszewicz.


Sprawa jest także trudna dla administracji Aleksandry Dulkiewicz. Jako asystentka prezydenta Adamowicza zajmowała się m.in. sprawa służby honorowego obywatela Gdańska G.Grassa w Waffen SS. Wtedy administracja miejska była wobec skrywanego udziału pisarza w zbrodniczej jednostce Adolfa Hitlera bardziej tolerancyjna.

Uzasadnienie wniosku o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały:
W imieniu wnioskodawców domagamy się odstąpienia od procedowania uchwał dotyczących odebrania tytułu honorowego obywatela Miasta Gdańska ks. H. Jankowskiemu

KS. Prałat otrzymał ten tytuł z okazji 25 lecia obchodów strajków sierpniowych w 1980r.

Jako prałat kościoła Św. Brygidy towarzyszył stoczniowcom w czasie strajku, wpierając ich duchowo. Dodawał im siłę swoją modlitwą i mszą świętą na terenie stoczni.

Towarzyszył stoczniowcom i ich rodzinom przez cały stan wojenny. Szczególną troską otoczył rodzinę Lecha Wałęsy. Przez kościół Św. Brygidy płynęły tysiące darów dla gdańszczan nikt kto był w potrzebie nie został pominięty.

Po 1989r aktywnie włączył się w tworzeniu nowej Polski, cała opozycja miała schronienie na plebani u ks. Henryka między innymi był współautorem Gdańskiej Fundacji Oświatowej przy ul. Osiek (był członkiem jej zarządu od 1989-2005 roku).

Ks. Organizował fundusze na te placówki oświatowe. W 2007r min. Edukacji narodowej Roman Giertych odznaczył ks. H. Jankowskiego medalem KEN-u. Lista zasług prałata jest bardzo długa i dlatego gdy po ciężkiej chorobie ksiądz zmarł w2010r bardzo szybko gdańszczanie i Solidarność powołała Społeczny Komitet Budowy pomnika ks. H. Jankowskiego. 31 sierpnia 2012 odbyło się odsłonięcie pomnika u zbiegu ulic Mniszki, katarzynki i Stolarskiej. Pomnik poświęciłÂ  metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w asyście  biskupów T. Gocłowskiego i biskupa Kasyny.

Na uroczystości tłumnie przybyli mieszkańcy Gdańska.

Czy tak żegnałyby tłumy ks. Henryka Jankowskiego, którego Gazeta Wyborcza oskarżyła o molestowanie nieletnich. Rzekome wydarzenia miały mieć miejsce ponad 50 lat temu.

W prawie polskim bez udowodnienia winy nikt nie może być osądzony. Każdy ma prawo do obrony swojej czci konstytucja RP art. 47. Rodzina ks. przygotowała pozew do sądu przeciwko Gazecie Wyborczej. Bez procesu i rzetelnego zbadania przez sąd Rada miasta Gdańska nie ma prawa odebrać tytułu Ani usunąć pomnika. Taka jest wola mieszkańców, którzy licznie się pod protestem podpisali.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież