Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk mierzy honor - prałat i pisarz

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
środa, 06 marca 2019 21:58

Koniec politycznych karesów w gdańskim samorządzie. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przed czwartkową sesją nerwowo szukała jakiegokolwiek kontaktu z Krzysztofem Doślą i Grzegorzem Pellowskim z komitetu budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Do przewodniczącej rady Agnieszki Owczarczak, trafił, podpisany przez blisko 400 mieszkańców Gdańska, wniosek o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały o odebraniu prałatowi honorowego obywatelstwa i usunięcie pomnika z dotychczasowego miejsca.


- Korzystamy z uprawnień ustawowych i domagamy się, by zostały one przez koalicję PO potraktowane poważnie. Pani prezydent Dulkiewicz i pani przewodniczą Owczarczak mają okazję, by potwierdzić, że reguły demokracji to nie tylko wyborcze frazesy, że to nie tylko przytulanie się do wyborców i rozdawanie ciastek i duserów, to także respektowanie różnych punktów widzenia - powiedziała portalowi "wybrzeze24.pl" Elżbieta Grabarek Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska w l. 1998-2001, która w sierpniu 2000 wręczała prałatowi honorowe obywatelstwa z okazji 20. rocznicy powstania "Solidarności",a dziś wspólnie z b. posłanką Ewa Sikorską-Trelą reprezentuje wnioskodawców.


- Nie pamiętam, by do rady miasta 20 lat temu trafił jakikolwiek dokument, jakiekolwiek świadectwo, które uniemożliwiałoby radnym podjęcie takiej uchwały. Trzy kluby w radzie, AWS, UW i SLD były w tej kwestii zgodne. Jeśli dzisiaj radni PO chcą reagować tak jednostronnie, na podstawie jednego tekstu w gazecie, to może najpierw powinni poprosić historyków z IPN o przeprowadzenie kwerendy i przedstawienie opinii, a potem zabierać się za redagowanie uchwały. Ponieważ prałat Jankowski nie może już się bronić, wnosimy do radnych tej kadencji o uwzględnienie wszystkich okoliczności - mówi E. Grabarek-Bartoszewicz.


Sprawa jest także trudna dla administracji Aleksandry Dulkiewicz. Jako asystentka prezydenta Adamowicza zajmowała się m.in. sprawa służby honorowego obywatela Gdańska G.Grassa w Waffen SS. Wtedy administracja miejska była wobec skrywanego udziału pisarza w zbrodniczej jednostce Adolfa Hitlera bardziej tolerancyjna.

Uzasadnienie wniosku o zdjęcie z porządku obrad rady miasta projektu uchwały:
W imieniu wnioskodawców domagamy się odstąpienia od procedowania uchwał dotyczących odebrania tytułu honorowego obywatela Miasta Gdańska ks. H. Jankowskiemu

KS. Prałat otrzymał ten tytuł z okazji 25 lecia obchodów strajków sierpniowych w 1980r.

Jako prałat kościoła Św. Brygidy towarzyszył stoczniowcom w czasie strajku, wpierając ich duchowo. Dodawał im siłę swoją modlitwą i mszą świętą na terenie stoczni.

Towarzyszył stoczniowcom i ich rodzinom przez cały stan wojenny. Szczególną troską otoczył rodzinę Lecha Wałęsy. Przez kościół Św. Brygidy płynęły tysiące darów dla gdańszczan nikt kto był w potrzebie nie został pominięty.

Po 1989r aktywnie włączył się w tworzeniu nowej Polski, cała opozycja miała schronienie na plebani u ks. Henryka między innymi był współautorem Gdańskiej Fundacji Oświatowej przy ul. Osiek (był członkiem jej zarządu od 1989-2005 roku).

Ks. Organizował fundusze na te placówki oświatowe. W 2007r min. Edukacji narodowej Roman Giertych odznaczył ks. H. Jankowskiego medalem KEN-u. Lista zasług prałata jest bardzo długa i dlatego gdy po ciężkiej chorobie ksiądz zmarł w2010r bardzo szybko gdańszczanie i Solidarność powołała Społeczny Komitet Budowy pomnika ks. H. Jankowskiego. 31 sierpnia 2012 odbyło się odsłonięcie pomnika u zbiegu ulic Mniszki, katarzynki i Stolarskiej. Pomnik poświęciłÂ  metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w asyście  biskupów T. Gocłowskiego i biskupa Kasyny.

Na uroczystości tłumnie przybyli mieszkańcy Gdańska.

Czy tak żegnałyby tłumy ks. Henryka Jankowskiego, którego Gazeta Wyborcza oskarżyła o molestowanie nieletnich. Rzekome wydarzenia miały mieć miejsce ponad 50 lat temu.

W prawie polskim bez udowodnienia winy nikt nie może być osądzony. Każdy ma prawo do obrony swojej czci konstytucja RP art. 47. Rodzina ks. przygotowała pozew do sądu przeciwko Gazecie Wyborczej. Bez procesu i rzetelnego zbadania przez sąd Rada miasta Gdańska nie ma prawa odebrać tytułu Ani usunąć pomnika. Taka jest wola mieszkańców, którzy licznie się pod protestem podpisali.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież