Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Dziedzictwo utracone" w MIIWŚ

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 06 marca 2019 21:33

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Dzień dziedzictwa utraconego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę czasową "Dziedzictwo utracone".


Kuratorzy wystawy „Dziedzictwo utracone” przybliżają zjawisko niszczenia polskiego dziedzictwa przez okupantów. Ale na tym nie poprzestają. Przypominają również o jego ratowaniu – procesie, który nigdy się nie zakończył, a którego bohaterowie, tacy jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz po dziś dzień inspirują do troski o wspólną spuściznę. Ekspozycja jest wielkim pytaniem o wpływ „drugiej Apokalipsy” – by użyć słów Zbigniewa Herberta – na kształt polskiego dziedzictwa tu i teraz, 30 lat po upadku narzuconego Polsce komunizmu.

alt


alt


alt


- Wojna jak wszyscy wiemy nie jest wymysłem XX wieku - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas otwarcia wystawy "Dziedzictwo utracone". - Przerażające, barbarzyńskie wojny towarzyszyły cywilizacjom od samego zarania. Wojnom zawsze towarzyszy ból, cierpienie, płacz, krew. To pewien standard ludzkich cywilizacji, przerażający, bo wciąż obecny także w XXI wieku. W XX wieku i podczas II Wojny Światowej człowiek nie wymyślił również eksterminacji z powodów narodowych, nie wymyślił barbarzyńskich grabieży. To także zjawisko, które towarzyszy człowiekowi od samego początku cywilizacji. Plan eksterminacji całych narodów jest tym co nie wydarzyło się nigdy wcześniej przed rokiem 1939. Eksterminacja Polaków jesienią 1939 roku to był scenariusz napisany dużo wcześniej. To także plan decydował o grabieży polskiego dziedzictwa kulturalnego w czasie II Wojny Światowej.

alt


alt


alt


- Pomysł na wystawę zrodził się jeszcze w 2017 roku - powiedział Bartłomiej Garba, kurator wystawy, kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Osobiście jestem związany z Ministerstwem Kultury w zakresie współpracy cywilno-wojskowej. Podczas naszych spotkań dyskutujemy wiele i zastanawiamy się jak zabezpieczać dziedzictwo kulturowe podczas konfliktów zbrojnych. To przełożyło się na pomysł by ten temat poruszyć na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej. Kiedy zaczynaliśmy pracę nad tą wystawą dokonaliśmy pewnego researchu. Zastanowiliśmy się jak ten temat był wcześniej prezentowany na przestrzeni lat. Koledzy przebadali katalogi z poprzednich wystaw. Obserwowaliśmy co działo się przez kolejne dekady w kraju i zagranicą. Pojawiły się kolejne koncepcje. Zaczęliśmy się zastanawiać czy nie warto mówić też o ludziach, którzy ratowali o tym - cele militarne, a ochrona ludzi i dziedzictwa. Bo wojna rządzi się swoimi prawami, które starano się różnymi konwencjami na przestrzeni lat cywilizować. Wystawa ma taką konstrukcję, że zaczyna się pewnym prologiem, wprowadzeniem. Następnie zasadzamy się w dwóch przestrzeniach gdzie opowiadamy i o niszczeniu i o ratowaniu, a ostatecznie o konsekwencjach i pewnym pytaniu - Czym jest dziedzictwo, zarówno w sensie narodowym, w sensie instytucjonalnym, jak również czym jest dla nas, czym jest z perspektywy rodziny, naszego codziennego życia?

alt


alt


alt


Na wystawie „Dziedzictwo utracone” goście mają niepowtarzalną okazję podziwiać wyjątkowe rzeczy. Na wystawie prezentowane są m.in.: rzeźba „Kobiety Jerozolimskie”, drewno polichromowane, pocz. XV w., autor nieznany; zbiory Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Rzeźba jest jednym z przykładów dzieł ewakuowanych z Pelplina do Torunia, gdzie zaopiekowało się nimi wojsko, umieszczając je w suterenach koszar miejscowego batalionu balonowego; popiersie Józefa Piłsudskiego autorstwa Alfonsa Karnego, pochodzące z pomnika odsłoniętego w 1936 roku w Brasławiu. Po wkroczeniu w 1939 r. Armii Czerwonej do Brasławia, mieszkańcy miejscowości w obawie przed zniszczeniem postanowili zdemontować i ukryć pomnik Józefa Piłsudskiego. Jan Klenowicz, który uczestniczył w przedsięwzięciu, w 1991 r. odwiedzając po wielu latach rodzinne miasto, odnalazł rzeźbę i przywiózł ją do Polski. Zbiory Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Na wystawie prezentowana jest monumentalna ściana z dziełami utraconymi znajdującymi się w Bazie Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oświetlona ściana rzuca cień, który dodatkowo podkreśla skalę utraconego w okresie II wojny światowej dziedzictwa.
Zwiedzający mają możliwość pobrania kart z najcenniejszymi zabytkami spośród wymienionych w Bazie, takimi jak na przykład „Portret młodzieńca” Rafaela Santi.

Kuratorami wystawy są: Marta Baranowska, Izabela Boguszewska, Bartłomiej Garba, dr Dmitriy Panto, Marek Zembrzycki.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do 23 czerwca 2019 r.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież