Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podczas 36 rocznicy Sierpnia ’80 warto odwiedzić Salę BHP

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 sierpnia 2016 22:32

W związku z trwającą właśnie rocznicą Sierpnia ’80 warto odwiedzić miejsce, które przy okazałym gmachu Europejskiego Centrum Solidarności wydaje się niepozorne, jednak może pochwalić się niesamowitą historią. 150 metrów od bramy Stoczni Gdańskiej znajduje się historyczna Sala BHP, która początkowo pełniła funkcję magazynu torped, a później stała się miejscem, w którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe”. Obecnie obiekt stał się budynkiem konferencyjno-muzealnym. Rocznica strajków Sierpnia ’70 stała się okazją do zaprezentowania odwiedzającym muzeum nowej wystawy – „Stocznia Solidarności”, ukazującej historyczne przemiany, które zaszły w Stoczni Gdańskiej.


Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku i początkowo pełnił funkcję magazynu torped i montowni uzbrojenia okrętów wojennych. Funkcja obiektu diametralnie zmieniła się w roku 1961, gdy podczas końcowego etapu budowy statku Maria Konopnicka zginęło 22 stoczniowców. Po tym tragicznym wydarzeniu budynek został przekształcony w miejsce szkolenia pracowników i zyskał obecną nazwę, czyli Sala Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W latach 1978-1980 w części budynku stworzono Muzeum Zakładowe Stoczni Gdańskiej.altSzczególne znaczenie Sala BHP zyskała w sierpniu 1980 roku. To właśnie tam podczas trwających w Stoczni Gdańskiej im. Lenina strajków powstał i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. To w Sali BHP toczyły się negocjacje pomiędzy ówczesnym rządem, a MKS-em. To w tym niezwykłym, naznaczonym historią miejscu 31 sierpnia 1980 roku przy stole prezydialnym Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski, ówczesny wicepremier PRL, podpisali najważniejsze z „Porozumień Sierpniowych”. Między innymi dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w murach Sali BHP, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Niewielki budynek stał się miejscem, gdzie rozpoczęła się nowa, wolna Rzeczpospolita.


6 grudnia 1999 roku Sala BHP została wpisana do rejestru zabytków, natomiast w 2004 roku jej właścicielem została „Solidarność”. 24 sierpnia 2010 roku, po remoncie, obiekt stał się miejscem o charakterze konferencyjno-muzealnym. Salę BHP można odwiedzić codziennie, a wstęp jest bezpłatny.altObecnie, od 14 sierpnia, w dużej sali historycznego budynku trwa wystawa „Stocznia Solidarności”, podczas której mamy możliwość poznania historii Stoczni Gdańskiej od 1844 roku. Historyczne przemiany, które dotknęły stocznię zostały, oczywiście w skrócie, zaprezentowane na specjalnych standach. Przy każdym z etapów przedstawionych podczas ekspozycji pojawił się model statku, który w danym momencie był produkowany w Stoczni Gdańskiej. Eksponaty wykonane zostały w skali 1:100 i robią wrażenie swoją starannością.altSzczególnie atrakcyjnym elementem wystawy są trzy dioramy, czyli makiety modelarskie, które przedstawiają istotne dla Stoczni Gdańskiej miejsca lub wydarzenia. Podczas zwiedzania wystawy mamy możliwość obejrzenia „Dioramy Sierpniowej”, która obrazuje najważniejszy obszar stoczni w momencie ogłoszenia podpisania „Porozumień Sierpniowych”. Na makiecie możemy zobaczyć Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, nieistniejące już budynki oraz  2,5 tysiąca postaci. Możemy także uruchomić dźwięk, który jeszcze lepiej ukaże nam kluczowe wydarzenie tamtego okresu. Ponadto na wystawie „Stocznia Solidarności” podziwiać możemy „Dioramę Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3”, a także dioramę przedstawiającą wizję rozbudowy zakładu z lat ’70.altWystawa została także opatrzona oryginalnymi eksponatami z przeszłości. W dużej sali możemy podziwiać m.in. stół prezydialny, przy którym podpisano „Porozumienia Sierpniowe” oraz jedną z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkującymi podczas Sierpnia ’80. Nad drzwiami do sal zawisły sztandary Związku. Wystawa potrwa do 14 października.altW Sali BHP znajduje się również Mała Sala Historyczna, w której możemy na własne oczy zobaczyć m.in. flagę z podpisami delegatów i gości obecnych na I Krajowym Zjeździe „Solidarności”, maszyny do pisania oraz kopiarki służące w przeszłości do tworzenia i powielania dokumentów oraz druków ulotnych, a także zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z epoką PRL-u, a także prześledzić drogę do polskiej wolności.


Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież