4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rolki górą, czyli Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 sierpnia 2016 07:48

W sobotnie popołudnie, 20 sierpnia, na terenach MTG Amber Expo odbył się Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy, czyli największa impreza rolkarska w Polsce. Podczas imprezy rozegrano bieg na dystansie maratońskim (42,23 km), półmaraton (21,23 km) oraz wyścig fitness (10 km). W zawodach wzięli udział nie tylko rolkarze z Polski, ale także Felix Rijhnen – Mistrz Europy i Wicemistrz Świata oraz Katharina Rumpus – Mistrzyni Europy i Mistrzyni Świata Juniorów, którzy w Maratonie Sierpniowym, na dystansie ponad 42 km okazali się najlepsi.


– Jakie były początki naszej imprezy… W 2009 roku odbyła się pierwsza edycja Maratonu Sierpniowego, natomiast wcześniej ścigaliśmy się w ramach Maratonu „Solidarności”, ale dostaliśmy tam czerwoną kartkę, i dlatego koniec jednego jest początkiem drugiego. Przyszedł pomysł do głowy, aby zrobić swoją własną imprezę i zrobić ją w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie związane z jazdą na rolkach, jakie posiada rolkarz. Minęło 7 lat i jest nas ponad 1000 osób. Zaczynaliśmy od jeszcze mniejszej grupy, bo było nas, za pierwszej edycji, około 300. Zaczynaliśmy na Placu Zebrań Ludowych w strugach deszczu z olbrzymim strachem, czy nam to wyjdzie. No ale 8 lat, ósmy rok teraz, więc 7 lat wspólnej zabawy  utwierdza nas w przeświadczeniu, że rzeczywiście my możemy na was liczyć, i że również wy na nas się nie zawiedliście do dnia dzisiejszego i myślę, że tak pozostanie – powiedział Wojciech Hartung, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Twister”.


Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy dwukrotnie zyskał rangę zawodów Pucharu Świata, co ściągało do Gdańska zagranicznych zawodników ze światowych czołówek. Rośnie także liczba rolkarzy w Polsce, gdyż ten sport staje się coraz bardziej popularny i w związku z tym w kraju organizowane są różne imprezy związane z tym sportem, a jedną z najważniejszych jest właśnie Maraton Sierpniowy.


– Bardzo się cieszymy, że poziom naszych zawodników rośnie. Skąd wynika obecność gości zagranicznych? Z tego, że to jest fajna impreza. Są fajne nagrody do wygrania – powiedział Bartosz Pisarek, prezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. – Gościmy w tym roku znakomitych gości, łącznie z Kathariną Rumpus, która niespełna 3 tygodnie temu została Mistrzynią Europy w maratonie, więc na pewno jest w znakomitej formie. Mamy Felixa Rijhnena również medalistę Mistrzostw Europy, które miały miejsce 3 tygodnie temu, ale liczymy też na naszych zawodników, którzy w ostatnich latach dominowali na tej imprezie, że nawiążą wyrównaną walkę z gwiazdami światowego i europejskiego wrotkarstwa.altaltMaraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy rozegrany został na trzech dystansach fitness (10 km), półmaraton (21,23 km) oraz maraton (42,23). Do rywalizacji stanęło ponad 900 zawodników. Trasa zawodów głównych przebiegała od ulicy Żaglowej, poprzez Narwicką, Wyzwolenia, z powrotem do Żaglowej.altaltaltW dystansie maratońskim dominowali Mistrzowie Europy. W klasyfikacji OPEN zwyciężył Felix Rijhnen z czasem 1 h 5 min. Drugi był Bartosz Chojnacki, natomiast trzeci Wojciech Barana. W klasyfikacji kobiet wygrała Katharina Rumpus 1 h 19 min. Druga była Aleksandra Goss, zaś trzecia Anna Muzyka.


Jeśli chodzi o dystans 21,23 km w klasyfikacji OPEN dominował tu Wojciech Walich z czasem 39 min. Kolejne miejsca zajęli Paweł Ostrowski i Adam Konop. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Kinga Zielińska z czasem nieco ponad 45 minut. Druga była Iga Wojtasik, a trzecia Anna Walczak.altZawodom towarzyszyły imprezy dodatkowe m.in. zawody dla dzieci, targi wrotkarskie i sportowe, a także szkółki, w których każdy chętny mógł spróbować swoich sił na rolkach. Na stoiskach, które pojawiły się przy MTG Amber Expo, można było kupić lub wypożyczyć profesjonalny sprzęt do jeżdżenia na rolkach. Dostępne były tam także m.in. odżywki dla sportowców oraz specjalne energetyczne batoniki.altNa imprezie pojawili się profesjonaliści, ale także amatorzy i miłośnicy rolek.

– Lubię jeździć na rolkach, ponieważ to przyjemny sposób spędzania czasu poza domem. Lubię rozpędzać się na nich na takim gładkim asfalcie i czuć jak jadę, sama nie wiem dlaczego, ale to jest przyjemne. Poza tym to jest bardzo przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, bo jazda na rolkach nie jest jakoś bardzo męcząca, przynajmniej nie tak jak bieganie, a bardzo szybko widać efekty, szczególnie w dolnych partiach ciała – powiedziała pani Agata, która jest miłośniczką rolek i amatorką.


Podczas wydarzenia zawodnicy oraz uczestnicy mogli wesprzeć Fundację Hospicyjną im. ks. Eugeniusza Dutkikewicza. Rolkarze biegu fitness mieli możliwość wystartowania w specjalnym zespole "Tumbo Team", a wówczas połowa kwoty ich wpisowego przeznaczana była na potrzeby fundacji.


Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Twister” i Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Impreza została objęta honorowym patronatem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz prezydenta RP Lecha Wałęsy. Sponsorami wydarzenia byli m.in. STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Compensa, Netz, Carrefour, Pro Bar. Partnerzy Maratonu Sierpniowego to m.in. Amber Expo, Stadion Energa Gdańsk, Fundacja Hospicyjna, MOSiR Gdańsk, Roll 4 All.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież