W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dni Bremy w Gdańsku – 40 lat porozumienia

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 12 sierpnia 2016 20:39

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę podpisania Porozumienia Ramowego o współpracy i przyjaźni pomiędzy Gdańskiem i Bremą. 12 kwietnia 1976 roku porozumienie podpisali prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski oraz, zmarły w kwietniu tego roku, burmistrz i prezydent Senatu Bremy Hans Koschnick. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia w dniach 4-7 sierpnia odbyły się „Dni Gdańska” w Bremie, natomiast teraz, w dniach 12-15 sierpnia w Gdańsku trwają „Dni Bremy”.


12 kwietnia 1976 roku ówczesny prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski oraz ówczesny burmistrz i prezydent Senatu Bremy Hans Koschnick podpisali Porozumienie Ramowe o współpracy i przyjaźni obu miast. Nastąpiło to 6 lat po zawarciu układu między Polską, a Republiką Federalną Niemiec o normalizacji stosunków obu państw. Teraz takie porozumienia jak pomiędzy Gdańskiem i Bremą wydają się czymś zupełnie normalnym, natomiast wówczas, gdy Europę dzieliła „żelazna kurtyna”, było to czymś wyjątkowym i niezwykle ważnym w kontaktach nie tylko dwóch miast, ale także państw. Porozumienie Gdańska oraz Bremy nie było i nie jest tylko suchym dokumentem – to realne działania i kontakty, które dają korzyści obu miastom.


– Kontakty z Bremą, czy kontakty z Gdańskiem nie są jednostronne. To nie jest tak, że my Polacy jesteśmy biedniejsi i uczymy się od bremeńczyków, wręcz przeciwnie. Bardzo wielu moich bremeńskich rozmówców podkreśla, że pobyt w Polsce, kontakt z polskimi kolegami otwiera im też jakby zupełnie nowe perspektywy – powiedział Dominik Pick, historyk, kulturoznawca i specjalista od relacji polsko-niemieckich, podczas kwietniowego spotkania z okazji 40-lecia partnerstwa w Europejskim Centrum Solidarności.


– Pomoc ze strony Bremy była nie tylko w okresie „Solidarności”, ale również w okresie różnych nieszczęść, które spadały na mieszkańców Gdańska – powiedział Tomasz Posadzki, były prezydent Gdańska, podczas tego samego spotkania.


W ramach obchodów 40 rocznicy Porozumienia Ramowego obecnie w Gdańsku trwają „Dni Bremy”, które oficjalnie rozpoczęły się dzisiaj o 17:00 na przedprożach Dworu Artusa. Pojawili się na nich m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz senator finansów Bremy Karolina Linnert.alt– Stare dwa hanzeatyckie miasta Brema i Gdańsk świętują 40-lecie swej współpracy. Tydzień temu Gdańsk gościł w Bremie z artystami, a dzisiaj bremeńczycy przyjechali się nam pokazać. Cieszmy się. Niech żyje Brema, niech żyje Gdańsk, niech żyją mieszkańcy naszych miast – powiedział podczas otwarcia „Dni Bremy” prezydent Adamowicz.alt– Brema przywiozła ze sobą dwa zespoły. Pierwszy z nich „Suesse Frauen”, czyli „Słodkie kobitki” działają w ramach fundacji „Blaumeiera”, która łączy osoby upośledzone psychicznie oraz osoby zdrowe i oni razem tworzą sztukę. Chcemy pokazać tym występem jak dużo można zdziałać wspólnie. Tylko wspierając się po drodze możemy dojść do celu – powiedziała Karolina Linnert.altDrugim zespołem artystycznym, który przybył z Bremy do Gdańska była grupa teatralna „Interaktiwo”, która przedstawiła legendę o „Muzykantach z Bremy”.altWystęp „Suesse Frauen” był nieco zaskakujący, ponieważ aktorki przebrane za pokojówki w przedstawienie zaangażowały publiczność. Niektórzy widzowie zostali poproszeni o rozstawienie suszarki do ubrań, a innym jedna ze „Słodkich kobitek” przypinała spinacze do bielizny. Publiczność bawiła się doskonale.altDrugi występ oparty był na baśni braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, która opowiada o ośle, psie, kocie i kogucie, które wspólnymi siłami zdołały odnaleźć razem nowy dom. Podczas występów pojawił się także kogut, który jest symbolem zarówno Jarmarku Św. Dominika, jak i Bremy. Po oficjalnym otwarciu z udziałem turystów i mieszkańców goście przeszli do wnętrz Dworu Artusa, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w których wzięli udział m.in. bremeńscy parlamentarzyści, radni miasta Gdańska, konsule generalni m.in. Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, a także prezydenci miasta Gdańska – Tomasz Posadzki oraz prof. Jerzy Młynarczyk.altaltZ okazji „Dni Bremy” w dniach 12-15 sierpnia na Targu Węglowym będzie można podejść do specjalnego bremeńskiego stanowiska, przy którym otrzymamy materiały promocyjne dotyczące Bremy, a także skosztujemy bremeńskiej kuchni m.in. kiełbasek.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież