Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po naszych publikacjach: wyjaśnienia dyrektor Biura Rozwoju Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 maja 2017 21:19

W nawiązaniu do materiału „Gedania – świetny biznes czy świętokradztwo?” opublikowanym na portalu wybrzeze24.pl otrzymaliśmy pismo z wyjaśnieniami dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.


W podpisanym jedynie literkami „(tes,toł,s)” artykule pt. „Gedania – świetny biznes czy świętokradztwo?” (http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/gedania-swietny-biznes-czy-swietokradztwo) znalazł się m.in. taki fragment, który zawiera nieprawdziwe informacje:
„Tymczasem redakcja "Gazety Gdańskiej" dowiedziała się o spotkaniu jednego z gdańskich inwestorów z dyr. Biura Rozwoju Gdańska, Edytą Damszel-Turek w sprawie zmiany planu w okolicach stadionu i inwestycji Robyga, które odbyło się w drugiej połowie stycznia b. roku. Według informacji "GG", dyr. Damszel-Turek miała zniechęcać lokalnego inwestora i posiadacza działki do występowania o zmianę planu, który dopuściłby zabudowę mieszkaniowa. Miała stwierdzić, że Gdańsk ma dostatecznie dużo terenów przeznaczonych pod budowy mieszkaniowe.
Na pytanie o potwierdzenie takiego stanowiska, redakcja otrzymała z Biura Rozwoju Gdańska anonimową odpowiedz z... kuriozalną prośbą o ujawnienie oświadczenia inwestora. Zatem pytanie pozostaje otwarte - czy dyrektor BRG rzeczywiście formułowała takie stanowisko wobec właściciela firmy, którego pomysł inwestycyjny był konkurencyjny wobec zamierzeń Robyga?”W ostatnim roku z terenu Letnicy wpłynęły dwa wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioski dotyczyły terenów zlokalizowanych na południe od stadionu będących fragmentem dużego obszaru wykorzystywanego i przeznaczonego planistycznie na cele przemysłowo-usługowe.


Nieprawdą jest, że tereny wnioskowane o zmianę planu sąsiadują z inwestycją Robyga, która prowadzona jest po drugiej stronie alei Macieja Płażyńskiego, na terenach na północ od terenów rewitalizowanej Starej Letnicy, w sąsiedztwie dawnego składowiska popiołów EC. Sytuacja planistyczna i uwarunkowania funkcjonalne są zupełnie inne dla lokalizacji Robyga i terenów wnioskowanych o zmianę planu. Tereny inwestycji firmy Robyg, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Letnica – osiedle część północna z 2012 roku, przeznaczone są na cele mieszkaniowo-usługowe.


Przywołane wnioski o zmianę planu złożone zostały w drugiej połowie zeszłego roku  przez firmę P.H.U. LINEA-SIM sp. z o. o. i WPRD GRAVEL sp. z o.o. Oba wnioski zmierzały do wprowadzenia funkcji mieszkaniowej i usługowej w miejsce użytkowania i przeznaczenia przemysłowo-usługowego.
Wskazane we wnioskach działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Młyniska-Letnica, który przewiduje dla tych terenów funkcję produkcyjno-usługowo-składową. W obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (uchwalonym w 2007 roku i spójnym planistycznie z obowiązującym planem miejscowym) tereny te znajdują się w obszarze terenów o dominującej zabudowie produkcyjno-usługowo-składowej.


Również w obecnie procedowanym nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tereny te znajdują się w obszarze terenów przemysłowo-usługowo-składowych.


Przeznaczenie i tym samym ograniczenie dla wprowadzania funkcji mieszkaniowej na omawianym obszarze w sporządzanym obecnie Studium wynika wprost z analiz przeprowadzonych na potrzeby Studium. Zgodne z wymogiem Art. 10 zaktualizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku na podstawie analiz ekonomicznych, środowiskowych, społecznych i prognoz demograficznych sformułowano maksymalne w skali gminy zapotrzebowanie na nową zabudowę w podziale na funkcje. Przeprowadzony następnie bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową na terenach o w pełni wykształconej zwartej strukturze funkcjonalno-przestrzennej oraz w obowiązujących planach miejscowych wskazał, że w skali miasta wyczerpane zostało prognozowane w oparciu o prognozę demograficzną zapotrzebowanie na nową zabudowę mieszkaniową. Bilanse te przekładają się na ograniczenie wprowadzania funkcji mieszkaniowej na tereny dotąd wyłączone z zagospodarowania mieszkaniowego.

Dodatkowo należy wskazać, że utrzymanie dotychczasowego przeznaczenia przemysłowo-usługowo-składowego dla tego obszaru wpisuje się w zdeterminowaną strukturę miejską tworząc bazę dla różnorodnych miejsc pracy (usług, przemysłu i składów). Wnioskowana funkcja usługowa może być lokalizowana na przedmiotowym terenie bez ograniczeń.

Wzmiankowane w artykule spotkanie z dyrektor Edytą Damszel-Turek odbyło się na początku lutego 2017 roku i jego celem było wyjaśnienie z wnioskodawcami czy podtrzymują wnioski o zmianę planu w zakresie całkowitej rezygnacji z funkcji przemysłowej i przeznaczenie przedmiotowych terenów na funkcje jedynie usługowe co zawężałoby spektrum użytkowania terenów (z takiego zawężenia funkcji przedstawiciele firmy P.U.H. LINEA-SIM sp. z o. o. ustnie się wycofali). W trakcie spotkań przedstawione zostały również przytoczone wyżej argumenty odnośnie braku możliwości wprowadzenia funkcji mieszkaniowej w ten przemysłowo-usługowy obszar, co zostało przedstawione nieprawdziwie w artykule jako „zniechęcanie do składania wniosków” (wnioski były już przecież złożone), a spotkanie miało jedynie charakter informacyjno-wyjaśniający w kontekście obowiązującego i opracowywanego nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska – określającego politykę przestrzenną miasta, z którą to polityką plany miejscowe nie mogą być sprzeczne.


W ślad za spotkaniami ze składającymi wnioski o zmianę planu rozpatrzenie wniosków wraz z powyższym uzasadnieniem zostało w marcu bieżącego roku przekazane na piśmie obu firmom.

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież