"Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

III Trójmiejski Marsz Równości

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 maja 2017 08:28

W sobotnie popołudnie ostatniego majowego weekendu po raz trzeci w Gdańsku odbył się Trójmiejski Marsz Równości. Udział w nim wzięło około 3-4 tysięcy osób. Na trasie pojawiały się kilkunasto- i kilkudziesięciu osobowe grupki kontrmanifestantów reprezentujących różnego rodzaju skrajnie prawicowe organizacje. W tym roku obyło się jednak bez większych incydentów.Trasa tegorocznego, III Trójmiejskiego Marszu Niepodległości biegła wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, począwszy na skrzyżowaniu z Aleją Wojska Polskiego i ulicą Braci Lewoniewskich, a skończywszy na skrzyżowaniu z ulicami Do Studzienki i Księdza Leona Miszewskiego. Pierwotnie III Trójmiejski Marsz Równości miał odbyć się ulicami Śródmieścia, jednak w ostatnim możliwym zgodnie z literą prawa momencie organizatorzy ze Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado zmienili trasę, czyniąc to ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz doświadczenia z pierwszej i drugiej edycji, kiedy różne kontrmanifestacje usiłowały zablokować bądź utrudnić przejście Marszu.


alt

Tęczowe flagi, od 1978 roku symbol organizacji LGBTQWedług organizatorów w tegorocznej edycji Marszu uczestniczyło około 4 tysięcy osób, co jest liczbą wiarygodną, ponieważ do Marszu jeszcze długo po jego rozpoczęciu, a już wówczas był on całkiem liczny – grupa zbierająca się w okolicach skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej, Alei Wojska Polskiego oraz ulicy Braci Lewoniewskich liczyła około 2 tysięcy osób, dołączały kolejne grupki uczestników.


alt

Czoło III Trójmiejskiego Marszu Równości na kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem
Po rozpoczęciu Marszu trzon uczestników rozciągnął się na kilkaset metrów. Przemarsz przebiegał spokojnie, choć dochodziło do pomniejszych incydentów sprowokowanych przez kontrmanifestujące skrajnie prawicowe grupki. Dzięki szybkim interwencjom policji, zabezpieczającej Marsz w liczbie około tysiąca funkcjonariuszy, nie doszło jednak do groźniejszych sytuacji.


alt

W III Trójmiejskim Marszu Równości uczestniczyło wiele lewicowych i liberalnych organizacjialt

III Trójmiejski Marsz Równości rozpoczęto występami wokalnymiPoza stowarzyszeniami od lat wspierającymi osoby homo-, bi-, trans- i aseksualne, a także partiami, które w swoich programach politycznych uwzględniają prawa i potrzeby osób o innej niż heteroseksualna orientacji (w Marszu uczestniczyli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Partii Razem), w tegorocznej edycji licznie udział wzięli zarówno szeregowi, jak i wysoko postawieni członkowie rządzącej w Gdańsku Platformy Obywatelskiej z Pawłem Adamowiczem, Prezydentem Miasta Gdańska na czele, a także Ewa Lieder, posłanka .Nowoczesnej. Adamowicz otworzył nawet Marsz krótkim przemówieniem, swoją obecność na Marszu motywując kwestiami religijnymi, a konkretnie stwierdzając, że „chrześcijaństwo łączy, nie dzieli”. Była to jednocześnie odpowiedzieć na pytanie dziennikarza z TVP, o łączenie praktyki religijnej z uczestnictwem w tego typu wydarzeniu. W tym kontekście postawę Adamowicza można by uznać za wzorcową, jednakże zapragnął on uczestniczyć w Trójmiejskim Marszu Równości dopiero w bieżącym roku, dlatego tę inicjatywę niestety należy zakwalifikować jako polityczny koniunkturalizm. Zwłaszcza, że PO w okresie swoich rządów nie podjęła żadnych politycznych kroków na rzec osób o innej niż heteroseksualna orientacji.


alt

W trzeciej edycji Trójmiejskiego Marszu Równości uczestniczył Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska


Blisko trzykilometrowy odcinek uczestnicy Marszu pokonali w około półtorej godziny. Cały Marsz, wraz z trwającymi około 40 minut początkowymi przemowami i śpiewami, trwał przeszło dwie godziny. W stosunku do poprzednich dwóch edycji charakteryzował się stosunkowo spokojnym przebiegiem, pomimo licznych prób zakłócenia jego przebiegu, podejmowanych przez skrajnie prawicowe organizacje . Postarali się o to zarówno organizatorzy Marszu, jak i Policja, która zatrzymała w jego trakcie najbardziej agresywnych kontr manifestantów. W jednej z tego typu inicjatyw uczestniczyła Anna Kołakowska, gdańska radna Prawa i Sprawiedliwości, która dwa lata temu wraz z rodziną próbowała zakłócić pierwszą edycję Marszu. W zeszłym roku, w trakcie drugiej z edycji policja zatrzymała jej córkę.


alt

III Trójmiejski Marsz Równości napotkał kontrmanifestacjealt

Na jednej z tablic skrajna prawica chwaliła politykę Ramzana Kadyrova, Szefa Republiki Czeczeńskiej Federacji Rosyjskiej, praktykującego muzułmanina i oddanego protegowane Vladimira Putina

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież