Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Otyłość i palenie – najwięksi wrogowie układu krążenia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 09 września 2015 15:37

Osoby po zawałach, udarach i operacjach na naczyniach powinny regularnie wykonywać badania kontrolne związane z gospodarką lipidową w organizmie – poziom cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL i HDL oraz trójglicerydów. Osoby po 50 roku życia z nadwagą i otyłością, palące papierosy są szczególnie narażone na choroby krążenia, a wysoki poziom cholesterolu jest tylko jednym z wielu czynników ryzyka wystąpienia chorób sercowo naczyniowych.  Co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążenia?
Istnieją czynniki ryzyka na które nie mamy żadnego wpływu - są to na przykład płeć – mężczyźni są bardziej narażeni na choroby układu krążenia, zaawansowany wiek - wraz z upływem lat zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z cholesterolem czy obciążenie rodzinne chorobami serca. Istnieją również takie czynniki ryzyka, które można skutecznie zwalczać, zmniejszając prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Nawet przy prawidłowym stężeniu cholesterolu ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie jeśli współistnieją inne czynniki, takie jak: palenie papierosów, zła dieta, brak aktywności fizycznej, nadwaga lub otyłość czy choroby współistniejące (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2).


Niebezpieczna otyłość
Dodatkowe kilogramy powodują, że ryzyko wystąpienia podwyższonego cholesterolu jest większe, a szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Otyłość brzuszna nazywana też trzewną, centralną lub typu „jabłko” jest spośród wszystkich rodzajów otyłości najgorsza – tłuszcz otula narządy wewnętrzne i osłabia ich funkcjonowanie, a w konsekwencji prowadzi do zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Tłuszcz w okolicy brzucha w połączeniu z nadciśnieniem albo z cukrzycą znacznie zwiększa ryzyko powikłań chorób sercowo-naczyniowych, prowadzi do zawału serca oraz udaru mózgu.

Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej można określić za pomocą wskaźnika WHR (z ang. wist-hip ratio), dzieląc obwód mierzony w okolicy pasa przez obwód bioder. Wartość WHR powyżej 1,0 u mężczyzn i ponad 0,85 u kobiet świadczy o otyłości brzusznej. Popularny wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index) jest mniej istotny w diagnozowaniu otyłości brzusznej - nie daje informacji o lokalizacji tkanki tłuszczowej. Można ważyć za dużo, ale obwód pasa mieć zgodny z normą. Zdarza się też, że BMI jest w normie, a mimo to występuje otyłość brzuszna. Dlatego najlepiej to sprawdzić za pomocą krawieckiej miarki i jeśli wynik jest powyżej normy, zmienić swój styl życia i zredukować nadmiar kilogramów.Nie puszczaj zdrowia z dymkiem
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie szkodzi zdrowiu. Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Nikotyna i tlenek węgla zawarte w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi, ponadto uszkadzają ściany naczyń krwionośnych od środka, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej oraz inicjują powstawanie zakrzepów we krwi. W dymie nikotynowym znajduje się ponad 4 tysiące substancji, które źle wpływają na układ krążenia (m.in. zwiększają krzepliwość krwi i skłonność płytek krwi do zlepiania się). Palenie papierosów powoduje obniżenie „dobrego” cholesterolu HDL. Osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem niż niepalący. Aby organizm oczyścił się z toksyn i osiągnął taki stan, jak u osoby, która nigdy nie paliła potrzeba aż 10 lat, dlatego warto zdecydować się jak najwcześniej i rzucić ten zgubny nałóg.


Bardzo ważna kontrola
W myśl twierdzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, badania kontrolne i profilaktyczne są podstawą leczenia, a także zapobiegania chorobom układu krążenia. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Wspólnie w trosce o serce” Centrum Medyczne Synexus oferuje w swoich przychodniach bezpłatny pakiet kontroli kardiologicznej dla osób po zawałach, udarach, zabiegach kardiologicznych, a także szczególnie narażonych na choroby układu krążenia (mężczyzn powyżej 50 rż i kobiet powyżej 60rż z nadwagą/otyłością, obciążonych chorobami krążenia w wywiadzie rodzinnym lub palących papierosy). W skład pakietu wchodzi lipidogram (oznaczenie frakcji cholesterolu LDL, HDL, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego), kreatynina (ocena pracy nerek) i oznaczenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo bezpłatne badanie densytometryczne kości, które określa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne SYNEXUS

Telefon: 22 203 03 00
www.przychodniasynexus.pl

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież