„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Miasto przekazało budynek Caritas

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 14 lutego 2014 20:38

13 lutego Miasto Gdańsk przekazało wyremontowany budynek z ulicy Dobrej 8 we władanie Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz podpisało umowę  z wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu rewitalizacji Dolnego Miasta. Złożenie podpisu na oby dwóch dokumentach było jedynie niezbędną formalnością, która stała się początkiem prac SKANSKA S.A mającymi się zakończyć do czerwca 2015 roku oraz otwarciem świetlicy pod rządami ks. Janusza Steć. Koszt projektu rewitalizacji szacuje się na 36 mln zł, a remont ulic i budynków to tylko niektóre z zadań jakie stoją przez wykonawcą.


Początki istnienia Dolnego Miasta należy upatrywać w  XVII wieku. Mimo historycznego znaczenia, dzielnica ta została zapomniana. Zabytkowe kamienice nie zachwycają, a wręcz odstraszają swoim wyglądem. Turyści kończą zwiedzanie na ulicy Długiej, a miejscowi uważają ten rejon za mało atrakcyjny nie tylko z punktu widzenia mieszkaniowego, ale i inwestycyjnego. Miasto Gdańsk przygotowało program rewitalizacji Dolnego Miasta. Remont budynków, wymiana nawierzchni jezdni  i modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej to tylko część założeń inwestycyjnych, które zobowiązała się wykonać SKANSKA S.A na mocy popisanej umowy.

Dolne Miasto zajmuje powierzchnię 61,8 ha i jest zamieszkałe przez 5 868 osób. Jej piękno schowane jest pod ruinami i wszechobecną ponurością. Choć dzielnica ten jest odległa od ulicy Długiej zaledwie 10-15 minut pieszo, spotkanie tu turysty graniczy z cudem. Odnowa okolicy ma na celu polepszenie życia mieszkańców oraz przypomnienie o tym zakątku Gdańska tubylcom.

Na uroczystości podpisania umowy i wręczenia kluczy do obiektu, poza prezydentem Pawłem Adamowiczem, obecni byli Paweł Piński (Dyrektor Zespołu Projektów Skanska SA), ks. Janusz Steć (Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej), Włodzimierz Bartosiewicz (Dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska), Grzegorz Sulikowski (Z-ca Dyrektora Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków, kierownik Referatu Rewitalizacji).


alt


- O rewitalizacji Dolnego Miasta marzyło nam się już 18 lat temu. Stało się wówczas  takim miejscem, od którego chcieliśmy odnawiać różne dzielnice naszego miasta. Wtedy jeszcze Polska nie była w UE i nie śniliśmy nawet o otrzymaniu dodatkowych środków, które zasiliłyby projekt - poinformował prezydent Paweł Adamowicz.

Ogólny koszt projekt to niecałe 36 mln zł.  Miasto Gdańsk przeznaczyło na ten cel z budżetu 19 mln zł, zaś dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło około 16 mln zł.

Partnerami zostali Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Klub Wodny „Gdańskie Lwy” oraz 14 wspólnot mieszkaniowych z Dolnego Miasta. Łącznie dołożyli oni 812 tys. zł.

- Rewitalizacja polega na wprowadzeniu nowych mieszkańców, aby nowa krew wprowadziła nowe wartości.  Efektem rewitalizacji będzie również wzrost wartości gruntów - nadmienił prezydent.

Wykonawcą robót jest SKANSKA S.A., która za wykonanie pracy otrzyma prawie 24 mln zł.

Zadania inwestycyjne
Prace remontowe będą polegały na wymianie nawierzchni jezdni i chodników, zbudowaniu aktywnego systemu odprowadzającego wody opadowe i gruntowe oraz  utworzenie ciągu pieszo- jezdnego z miejscami parkingowymi.

Jednym słowem  przebudowana zostanie przestrzeń publiczna i infrastruktura podziemna  w obrębie pasów drogowych ulic: Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Łąkowej, Radnej i Toruńskiej. Łącznie remont obejmie 1,69 km ulic.

- Obecnie jesteśmy na etapie przekazywania planu budowy z inwestorem. Nastąpi to w ciągu 7 dni.  Myślę, że koło 24 lutego będziemy już na placu budowy. Zaczniemy od zabezpieczenia przyległych ulic i bierzemy się za przebudowę infrastruktury podziemnej, która rozciąga się na około 10 km. Nie ukrywam, że nie da się tego zrobić bez bólu. natomiast będziemy się starać to minimalizować – zapowiedział Paweł Piński, Dyrektor Zespołu Projektów Skanska SA.

Zachowane zostanie torowisko tramwajowe, po którym jeździć będzie zabytkowy tabor (w czasie ekspozycji), a okolica nabierze zielonych odcieni, choćby z uwagi na powstanie alei jarzębów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej i Wróblej. Na ulicy pojawią się drzewa i krzewy, a chodniki będą zdobić trawniki. Oprócz tego pojawią się nowe ławki, a rowerzyści będą mieli gdzie postawić rower.


alt


- Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich przewiduje prace przygotowawcze. Następnie wykonany  rozbiórkę istniejących nawierzchni dróg w ulicach Śluzy i Dolnej, po czym przystąpimy do wykonania nawierzchni z kostki kamiennej oraz ułożenia chodników z płyt betonowych - mówił Łukasz Kaźmierczak, kierownik robót drogowych SKANSKA.

W ramach programu rewitalizacji wyremontowanych zostanie 31 budynków mieszkalnych położonych przy ulicy Dolnej, Łąkowej, Toruńskiej oraz Wróblej. Założona zostanie izolacja oraz wzmocnione fundamenty.

Koszt projektu to w przybliżeniu 3,6 mln zł.

- Proszę dbać o permanentną komunikację  z mieszkańcami, żeby  byli oni informowani o wyłączeniu prądu, wody i innych problemach - apelował prezydent Gdańska.

Warto dodać, że w ramach projektów inwestycyjnych w roku ubiegłym wyremontowano i wyposażono zabytkowy budynek przy ul. Dobrej 8. Przeniesiona zostanie tu Świetlica Ucznia oraz Okienko Przedszkole (była siedziba na ul. Dolnej 4). Realizatorem tych działań jest partner projektu- Caritas Archidiecezji Gdańskiej, który będzie prowadził tam działania społeczne dedykowane najmłodszym mieszkańcom Dolnego Miasta. Przekazanie obiektu wartego 2 mln zł na najbliższe 20 lat nastąpiło 13 lutego, bezpośrednio po zawarciu umowy z wykonawcą robót budowlanych.

- Caritas nie potrzebuje tego budynku, ale jest on potrzebny młodym mieszkańcom tego obszaru. Włączamy się już od kilku lat w rewitalizację społeczną, która jest bardzo ważnym komponentem w zmianie dzielnicy. W perspektywie pracy w bardzo różnych obszarach Metropolii, chyba tutaj zauważam największy sukces partnerstwa społecznego. Te organizacje, które weszły w partnerstwo, podjęły bardzo trudną współpracę, co nie jest łatwe na polu organizacji pozarządowych. Tutaj efekty są już widoczne. Mimo tego, że ulica Łąkowa dopiero będzie przybudowana, to zmiany społeczne już zaszły - z uznaniem wypowiadał się ks. Janusz Steć, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Zmodernizowany zostanie również budynek Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i to z myślą o osobach niepełnosprawnych- zostanie przystosowanych do ich potrzeb.

Zadania społeczne
Problemem Dolnego Miasta są nie tylko podupadłe kamienice, ale i trudna sytuacja społeczno- ekonomiczna. Władze miasta uważają, że rewitalizację należy rozpocząć od poprawy życia mieszkańców. Dzieci powinny mieć możliwość wydostania się z trudnej sytuacji i rozwijania swoich pasji. Nie zapomniano również o seniorach. Łącznie przewidziano realizację 46 działań społecznych, z których skorzysta około 1218 osób.

Wśród nich znajdziemy:
- Klub Młodzieży (prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO),
- Poradnia dla Rodziców mających problemy wychowawcze (przy pomocy Fundacji FOSA),
- Klub Seniora (pod patronem Caritas),
- Młodzieżowa Drużyna smoczych Łodzi (zajęcia sportowe prowadzone przez Klub Wodny „Gdańskie Lwy”),
- Dotyk Sztuki (warsztaty artystyczne prowadzone przez CSW Łaźnia).

Koszt działań społecznych oszacowany jest na 5,3 mln zł.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież