Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Majątek Kwaśniewskich na tajnym posiedzeniu Sejmu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 czerwca 2014 18:08

Czy majątek Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich mógł pochodzi z podejrzanych źródeł?  O to m.in. dzisiaj posłowie dopytywali Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sejm był jak oblężona twierdza – nie działał Internet, komórki trzeba było zostawić w depozycie.


Przed tajnym posiedzeniem Sejmu agenci ABW sprawdzali, czy w Sejmie nie było podsłuchów, a posłowie byli kontrolowani za pomocą detektorów do wykrycia metali. Internet został wyłączony. Skąd takie środki bezpieczeństwa? Otóż Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS miał parlamentarzystom ujawnić kulisy tajnych operacji z czasów, kiedy kierował Centralnym Biurem Antykorupcyjnym powołanym w 2006 roku.


Prokuratura wystąpiła do Sejmu o uchylenie immunitetu Kamińskiemu, zarzucając przekraczanie uprawnień oraz „tworzenie fałszywych dowodów". Chodzi o operacje CBA i  zatrzymanie jesienią 2009 r. celebrytki Weroniki Marczuk oraz ówczesnego prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych Bogusława Seredyńskiego, którym CBA próbowało udowodnić korupcję i płatną protekcję przy prywatyzacji WNT. Oboje jednak nie odpowiedzieli przed sądem. Sejm immunitetu Kamińskiemu nie uchylił.  


Druga operacja CBA dotyczy majątku byłego prezydenta. Według prokuratorskich dokumentów śledztwo zostało wszczęte w wakacje 2007 r. i dotyczyło „uchylania się Jolanty Kwaśniewskiej i Aleksandra Kwaśniewskiego od opodatkowania oraz podejmowanie działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych". Były to  podejrzenia  o przestępstwa skarbowe i kryminalne, jakimi jest tzw. pranie pieniędzy.


CBA zajęło się wówczas m.in. nieruchomościami Kwaśniewskich, a agenci biura próbowali dowieść, że Kwaśniewscy kupili willę w Kazimierzu Dolnym na podstawioną osobę.


Żeby zweryfikować te zarzuty, prokuratura przeanalizowała wszystkie transakcje na kontach osób podejrzewanych o krycie prezydenckiej pary. CBA na czele z Kamińskim było przekonane, że to była fikcyjna operacja, bo tak naprawdę właścicielami willi byli Kwaśniewscy. Agent Tomek latem 2009 r., podając się za biznesmena, złożył ofertę odkupienia domu za 1,6 mln zł, a dodatkowe 1,5 mln zostanie przekazane w gotówce, żeby uniknąć podatku.  Nielegalne 1,5 mln zł w walizce trafić miały do Kwaśniewskich, co byłoby dowodem, iż to oni byli rzeczywistymi właścicielami willi. Nielegalne pieniądze z walizki miał wymienić na euro Marek Zabrzeski, przyjaciel i biznesowy współpracownik Kwaśniewskiej.


Tyle że jeden z uczestników tej „transakcji” przełożył pieniądze z walizki, w której znajdował się nadajnik GPS, do bagażnika samochodu i CBA straciło możliwość ustalenia, do kogo trafią pieniądze.


Obecny szef CBA Paweł Wojtunik. twierdzi, że „Kamiński nie posiada zezwolenia na udzielenie informacji niejawnej", czyli nie może ujawniać kulis operacji CBA. Kamiński zaś traktuję to jako próbę zablokowania jego wystąpienia w Sejmie. 


Po stronie Kamińskiego stanęło biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu, gdyż „posłowi, którego dotyczy wniosek o uchylenie immunitetu, przysługuje konstytucyjne prawo do obrony”


Przypomnijmy, że Unia Europejska uważa, że skala korupcji w Polsce jest "niepokojąca". W Polsce problemem są zamówienia publiczne, nadzór nad spółkami skarbu państwa i nad ochroną zdrowia.


Brak przejrzystości przy przetargach publicznych i niewystarczający nadzór antykorupcyjny w spółkach Skarbu Państwa - to główne zarzuty Komisji Europejskiej, które znajdują się w raporcie na temat korupcji w 28 krajach Unii Europejskiej. 


Unijni komisarze przekazali polskim władzom zalecenia: mają zostać wzmocnione zasady ochrony antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa oraz zwiększona przejrzystość przy przetargach publicznych w dziedzinie ochrony zdrowia. Polska powinna też przyjąć długoterminową strategię antykorupcyjną i stworzyć szczegółową listę antykorupcyjnych działań. KE zaleca zmiany w funkcjonowaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego tak, aby procedura wyboru szefa CBA była przejrzysta i gwarantowała jego niezależność od polityków.


Pocieszający jest fakt, że z Indeksu Percepcji Korupcji, sporządzanego przez Transparency International, wynika, że w 2013 roku na 175 państw objętych monitoringiem Polska zajęła 38 miejsce pod względem oceny przejrzystości i uczciwości życia publicznego. W porównaniu z rokiem 2012 pozycja naszego kraju poprawiła się o trzy miejsca. 


Ostatni krajowy program walki z korupcją zakończył się w 2009 r., nowy ma być wdrożony w tym roku. Co prawda było kilka wersji rządowej strategii przeciwdziałania korupcji,  ale żadna nie została przyjęta. Tarcza antykorupcyjna, w 2008 r. opracowana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, miała chronić szczególnie istotne inwestycje. Jest utajniona. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 Hello Tomorrow 2014-06-11 09:12
I znów kłopot dla TR-EPa i palikociarni. Ich guru Olek to zdolny handlarz nieruchomościam i. Pasuje do Palikota fachmana od gorzałki. Co teraz ma zrobić? Jest kupiec na buty, ale nie chce zapłacić 350 złotych, tylko 310. Sprzedać buty?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież