Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Po raz osiemnasty przyznano medale św. Wojciecha i księcia Mściwowa II

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 czerwca 2014 21:02

W poniedziałkowe popołudnie Dwór Artusa gościł uroczyste obrady Rady Miasta, podczas których przyznano medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. Wśród nagrodzonych byli m.in. Janusz Lewandowski oraz Joanna Muszkowska-Penson.



Medale – obok honorowego obywatelstwa miasta – są najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Radę Miasta Gdańska. Wręcza się je od 1997 roku osobom, instytucjom oraz organizacjom z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku medalu św. Wojciecha działalność laureata musi sięgać poza granice kraju.


Na początku uroczystości w Dworze Artusa wręczano medale św. Wojciecha. Pierwszym wyróżnionym był Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i współzałożyciel Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Polityk Platformy Obywatelskiej otrzymał medal za ogromne zasługi dla rozwoju polskiej i gdańskiej myśli ekonomicznej, organizacji procesów prywatyzacyjnych i zmian ustroju gospodarczego w naszym kraju, a także za wieloletnią zaangażowaną i wysoce kompetentną pracę w strukturach Parlamentu i Komisji Europejskiej.
- Wybrałem dziś Gdańsk, mimo że byłem zaproszony na galę "Teraz Polska" w Warszawie, gdzie też jestem laureatem – mówi Lewandowski. - To tu jest moje miejsce. Gdańsk jest dla mnie najważniejszy.


Drugim laureatem jest Peter Oliver Loew. Dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. W swoim dorobku ma książki dotyczące dziejów Gdańska oraz stosunków polsko-niemieckich w czasach nowożytnych (m.in. „Biografia miasta Gdańska”, „Gdańsk literacki 1793-1945).


Trzecią osobą, która otrzymała medal św. Wojciecha jest prof. Błażej Sliwiński, historyk Uniwersytetu Gdańskiego. Kapituła postanowiła przyznać mu wyróżnienie przede wszystkim za badanie dziejów Gdańska z jego początków, co dokumentował w takich książkach, jak „Poczet książąt gdańskich: dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku”czy „Rzeź i zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku”. Duży wpływ na wyróżnienie miał też fakt, że był kierownikiem zespołu, który opracował „Encyklopedię Gdańską”. - Tylko za nią mógłby dostać ten medal – mówił Andrzej Januszajtis.


Medale księcia Mściwoja II przypadły w tym roku dwóm osobom i dwóm instytucjom. Otrzymali je żeglarz Andrzej Dębiec (organizator Międzynarodowego Klubu Morza "Zejman" oraz Skansenu Żeglugi z unikatowym wnętrzem dawnej tawerny gdańskiej, wyposażonej w ponad 17 tys. eksponatów) oraz prof. Joannie Muszkowskiej-Penson. We wrześniu 1941 r. trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, skąd został uwolniona w kwietniu 1945 r. Po wojnie przez wiele lat pracowała w Akademii Medycznej oraz Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od sierpnia 1980 do 1990 r. była osobistym lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy. W czasie stanu wojennego – od 13 grudnia 1981 do lipca 1982 – ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski oraz organizowała opiekę lekarską dla ukrywających się działaczy opozycji. Była też kolporterką podziemnych wydawnictw, za co trafiła na kilka dni do aresztu. Od 2006 r. pracuje w gdańskim biurze Wałęsy. - Aż mi trochę niezręcznie, że wyróżniliśmy ją dopiero teraz – powiedział po uroczystości prof. Jerzy Młynarczyk, członek kapituły medali.


Medal ks. Mściwoja II otrzymają także redakcja ukazującego się od 1963 r., Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Pomerania”, poświęconego tematyce kaszubskiej oraz założyciele Stowarzyszenia SUM (Społeczny Urząd Miejski - PAP), pomysłodawców takich imprez w Gdańsku jak „Parada Niepodległości”, „Misterium Męki Pańskiej” i „Orszak Trzech Króli”.


- W tym roku przyznaliśmy tylko siedem medali, gdzie możemy aż osiemnaście, ale uważam ten wybór za bardzo trafny – podkreśla prof. Młynarczyk. - Otrzymały je osoby, co do których nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Historycy dostają medalu jakby z urzędu, ale na uwagę zasługuje też Stowarzyszenie SUM, które w bardzo krótkim czasie potrafiło zrobić coś bardzo pozytywnego dla Gdańska.


Do dziś przyznano 76 medali św. Wojciecha oraz 134 księcia Mściwoja II.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież