Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
sobota, 11 lipca 2020 09:52
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
O godz. 16.30 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się m ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot: Filantropia na pokaz - sierotami w rząd

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 lutego 2017 18:38

Jacek Karnowski zaprasza sieroty z Alleppo do Sopotu. I atakuje rząd, że w tej sprawie zachowuje się jak biurokrata zamiast wesprzeć gminną politykę imigracyjną. Okazywanie telewizyjnego współczucia dla dzieci z Aleppo, a także ich opiekunów, dobrze wpływa na wizerunek prezydenta, który z rządem Beaty Szydło w każdej sprawie ma na politycznym pieńku...


Tymczasem niespełna dwa lata temu prowadzący w Sopocie integracyjny punkt przedszkolny, odpowiadając na apel władz, zgłosili do gdyńskiego i sopockiego magistratu propozycję przyjęcia bezpłatnie dwójki dzieci z rejonu konfliktu w Donbasie. Z Gdyni ofertą zainteresował się jeden z wiceprezydentów, w Sopocie nie zareagował nikt.


Innym przypadek społecznych emocji prezydenta Sopotu przypomina na facebooku Ewa Szmytkowska, zajmująca się w swojej fundacji pomocą dzieciom z autyzmem. Wystąpiła do włodarza o 1200 złotych na wsparcie jednej z akcji terapeutycznych, co z braku środków w miejskiej kasie okazało się niemożliwe.


Dziś, kiedy Sopot sprzedał wiele budynków, w których były realizowane funkcje opiekuńcze Jacek Karnowski gotów jest pokazać swoje filantropijne oblicze. Komentarze w tej sprawie Grażyny Czajkowskiej i Małgorzaty Tarasiewicz lepiej oświetlają intencje prezydenta.


- Głosując na grudniowej sesji za przyjęciem rezolucji w sprawie pomocy uchodźcom z Syrii kierowałam się chęcią pomocy i wrażliwością na los pokrzywdzonych w wyniku wojny - powiedziała Grażyna Czajkowska, radna Miasta Sopot. - W zeszłym roku i latach poprzednich przyjęliśmy do Sopotu rodziny z Ukrainy i byłam przekonana, że odbędzie się to w takim samym trybie. Czyli po rozpoznaniu potrzeb potencjalnej rodziny w uzgodnieniu z ofertą jaką może przedstawić nasze miasto zostały podjęte procedury krajowe i międzynarodowe zaproszenia rodziny. Jak się okazuje ze strony urzędu zabrakło dokładnego rozeznania możliwości pomocy syryjskim dzieciom i rodzinom, poznania ich potrzeb i uwarunkowań związanych z kulturą i religią oraz skoordynowanej z tym oferty miasta. Uważam, że powinniśmy, po rozpoznaniu potrzeb, oferować pomoc w leczeniu i rehabilitacji dzieci i rodzin poszkodowanych w wojnie. Zapewnić im możliwość pobytu i pomocy finansowej podczas leczenia, a jeszcze lepiej sfinansować pomoc medyczną w kraju sąsiadującym z Syrią, kraju o podobnej kulturze. Jestem otwarta na pomoc dzieciom, bo od wielu lat charytatywnie pracuję przy zbieraniu funduszy na dofinansowanie obiadów szkolnych dla potrzebujących sopockich dzieci. Ze zdumieniem obserwuję jak sprawa została wykorzystana w celach politycznych przez prezydenta, nabrała niepotrzebnego rozgłosu medialnego, a temat faktycznej pomocy poszkodowanym w syryjskiej wojnie odszedł na dalszy plan.


- To smutne, że Prezydent Karnowski nie cofnął się w swoich działaniach politycznych przed instrumentalnym wykorzystaniem nieszczęścia sierot z Aleppo - stwierdziła Małgorzata Tarasiewicz, działaczka społeczna, dyrektorka Stowarzyszenia NEWW, współzałożycielka inicjatywy wyborczej „Mieszkańcy dla Sopotu”, kontrkandydatka Jacka Karnowskiego w wyborach na prezydenta Sopotu. - Wniosek prezydenta do rządu, w którym zwracał się o przysłanie "sierot z Aleppo" do Sopotu był źle przygotowany i ogólnikowy. Nie precyzował ilości osób, które Sopot miałby przyjąć. Nie brał pod uwagę oczywistych zasad, którymi zresztą kierują się instytucje międzynarodowe zajmujące się uchodźcami, kładąc szczególny nacisk na zatrzymywanie dzieci w ich środowisku kulturowym. Potwierdziła to potem Janina Ochojska, prezeska PAH, która od wielu lat zajmuje się uchodźcami stwierdzając, że w krajach muzułmańskich de facto nie ma sierot, bo zawsze opuszczonymi dziećmi zajmie się bliższa lub dalsza rodzina. Mimo to, prezydent nie przyjął do wiadomości informacji o tym, że Sopot mógłby zaproponować, podobnie jak Kraków, leczenie specjalistyczne w Gdańsku, zebrać z pomocą Polskiej Misji Medycznej pieniądze na leki do syryjskich szpitali lub zainteresować się rodzinami imigranckimi, które już są w Polsce, uzyskały status uchodźców i czekają na przyjęcie przez jakiś samorząd. O tych rodzinach wspomnieli w liście do prezydenta urzędnicy MSWiA. Ponieważ jednak prezydentowi chodzi o to żeby podsycać konflikt więc odrzuca wszelkie działania, które są w zasięgu ręki i nadal domaga się żeby do Sopotu przyjechały dzieci, choć nie ma tu przygotowanego zaplecza czy specjalistów, którzy mogliby się nimi zająć. Dzieci miałyby w oderwaniu od rodziny i swojego środowiska, straumatyzowane po stracie najbliższych i przeżyciach wojennych znaleźć się w obcym mieście gdzie nawet nie wiadomo konkretnie gdzie by mieszkały? Podobno w filii domu dziecka na 23 Marca?
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież