Centrum Gdyni zmieniło się w tor Formuły 1 » W Gdyni powstał tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem zorganizowano pokazy gru... Kampania „Razem ścigamy się z cukrzycą” » W ramach kolejnej edycji kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zap... Dwa tygodnie do "Jesieni w ogrodzie" » Około stu Wystawców weźmie udział w dziewiątej edycji kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”, kt... Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia z liderem na remis
sobota, 24 sierpnia 2019 18:27
Lechia z liderem na remis
Trzeci mecz na Stadionie Energa i trzeci remis Lechii. Biało-zieloni ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot: Filantropia na pokaz - sierotami w rząd

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 lutego 2017 18:38

Jacek Karnowski zaprasza sieroty z Alleppo do Sopotu. I atakuje rząd, że w tej sprawie zachowuje się jak biurokrata zamiast wesprzeć gminną politykę imigracyjną. Okazywanie telewizyjnego współczucia dla dzieci z Aleppo, a także ich opiekunów, dobrze wpływa na wizerunek prezydenta, który z rządem Beaty Szydło w każdej sprawie ma na politycznym pieńku...


Tymczasem niespełna dwa lata temu prowadzący w Sopocie integracyjny punkt przedszkolny, odpowiadając na apel władz, zgłosili do gdyńskiego i sopockiego magistratu propozycję przyjęcia bezpłatnie dwójki dzieci z rejonu konfliktu w Donbasie. Z Gdyni ofertą zainteresował się jeden z wiceprezydentów, w Sopocie nie zareagował nikt.


Innym przypadek społecznych emocji prezydenta Sopotu przypomina na facebooku Ewa Szmytkowska, zajmująca się w swojej fundacji pomocą dzieciom z autyzmem. Wystąpiła do włodarza o 1200 złotych na wsparcie jednej z akcji terapeutycznych, co z braku środków w miejskiej kasie okazało się niemożliwe.


Dziś, kiedy Sopot sprzedał wiele budynków, w których były realizowane funkcje opiekuńcze Jacek Karnowski gotów jest pokazać swoje filantropijne oblicze. Komentarze w tej sprawie Grażyny Czajkowskiej i Małgorzaty Tarasiewicz lepiej oświetlają intencje prezydenta.


- Głosując na grudniowej sesji za przyjęciem rezolucji w sprawie pomocy uchodźcom z Syrii kierowałam się chęcią pomocy i wrażliwością na los pokrzywdzonych w wyniku wojny - powiedziała Grażyna Czajkowska, radna Miasta Sopot. - W zeszłym roku i latach poprzednich przyjęliśmy do Sopotu rodziny z Ukrainy i byłam przekonana, że odbędzie się to w takim samym trybie. Czyli po rozpoznaniu potrzeb potencjalnej rodziny w uzgodnieniu z ofertą jaką może przedstawić nasze miasto zostały podjęte procedury krajowe i międzynarodowe zaproszenia rodziny. Jak się okazuje ze strony urzędu zabrakło dokładnego rozeznania możliwości pomocy syryjskim dzieciom i rodzinom, poznania ich potrzeb i uwarunkowań związanych z kulturą i religią oraz skoordynowanej z tym oferty miasta. Uważam, że powinniśmy, po rozpoznaniu potrzeb, oferować pomoc w leczeniu i rehabilitacji dzieci i rodzin poszkodowanych w wojnie. Zapewnić im możliwość pobytu i pomocy finansowej podczas leczenia, a jeszcze lepiej sfinansować pomoc medyczną w kraju sąsiadującym z Syrią, kraju o podobnej kulturze. Jestem otwarta na pomoc dzieciom, bo od wielu lat charytatywnie pracuję przy zbieraniu funduszy na dofinansowanie obiadów szkolnych dla potrzebujących sopockich dzieci. Ze zdumieniem obserwuję jak sprawa została wykorzystana w celach politycznych przez prezydenta, nabrała niepotrzebnego rozgłosu medialnego, a temat faktycznej pomocy poszkodowanym w syryjskiej wojnie odszedł na dalszy plan.


- To smutne, że Prezydent Karnowski nie cofnął się w swoich działaniach politycznych przed instrumentalnym wykorzystaniem nieszczęścia sierot z Aleppo - stwierdziła Małgorzata Tarasiewicz, działaczka społeczna, dyrektorka Stowarzyszenia NEWW, współzałożycielka inicjatywy wyborczej „Mieszkańcy dla Sopotu”, kontrkandydatka Jacka Karnowskiego w wyborach na prezydenta Sopotu. - Wniosek prezydenta do rządu, w którym zwracał się o przysłanie "sierot z Aleppo" do Sopotu był źle przygotowany i ogólnikowy. Nie precyzował ilości osób, które Sopot miałby przyjąć. Nie brał pod uwagę oczywistych zasad, którymi zresztą kierują się instytucje międzynarodowe zajmujące się uchodźcami, kładąc szczególny nacisk na zatrzymywanie dzieci w ich środowisku kulturowym. Potwierdziła to potem Janina Ochojska, prezeska PAH, która od wielu lat zajmuje się uchodźcami stwierdzając, że w krajach muzułmańskich de facto nie ma sierot, bo zawsze opuszczonymi dziećmi zajmie się bliższa lub dalsza rodzina. Mimo to, prezydent nie przyjął do wiadomości informacji o tym, że Sopot mógłby zaproponować, podobnie jak Kraków, leczenie specjalistyczne w Gdańsku, zebrać z pomocą Polskiej Misji Medycznej pieniądze na leki do syryjskich szpitali lub zainteresować się rodzinami imigranckimi, które już są w Polsce, uzyskały status uchodźców i czekają na przyjęcie przez jakiś samorząd. O tych rodzinach wspomnieli w liście do prezydenta urzędnicy MSWiA. Ponieważ jednak prezydentowi chodzi o to żeby podsycać konflikt więc odrzuca wszelkie działania, które są w zasięgu ręki i nadal domaga się żeby do Sopotu przyjechały dzieci, choć nie ma tu przygotowanego zaplecza czy specjalistów, którzy mogliby się nimi zająć. Dzieci miałyby w oderwaniu od rodziny i swojego środowiska, straumatyzowane po stracie najbliższych i przeżyciach wojennych znaleźć się w obcym mieście gdzie nawet nie wiadomo konkretnie gdzie by mieszkały? Podobno w filii domu dziecka na 23 Marca?
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież