Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot: Filantropia na pokaz - sierotami w rząd

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 lutego 2017 18:38

Jacek Karnowski zaprasza sieroty z Alleppo do Sopotu. I atakuje rząd, że w tej sprawie zachowuje się jak biurokrata zamiast wesprzeć gminną politykę imigracyjną. Okazywanie telewizyjnego współczucia dla dzieci z Aleppo, a także ich opiekunów, dobrze wpływa na wizerunek prezydenta, który z rządem Beaty Szydło w każdej sprawie ma na politycznym pieńku...


Tymczasem niespełna dwa lata temu prowadzący w Sopocie integracyjny punkt przedszkolny, odpowiadając na apel władz, zgłosili do gdyńskiego i sopockiego magistratu propozycję przyjęcia bezpłatnie dwójki dzieci z rejonu konfliktu w Donbasie. Z Gdyni ofertą zainteresował się jeden z wiceprezydentów, w Sopocie nie zareagował nikt.


Innym przypadek społecznych emocji prezydenta Sopotu przypomina na facebooku Ewa Szmytkowska, zajmująca się w swojej fundacji pomocą dzieciom z autyzmem. Wystąpiła do włodarza o 1200 złotych na wsparcie jednej z akcji terapeutycznych, co z braku środków w miejskiej kasie okazało się niemożliwe.


Dziś, kiedy Sopot sprzedał wiele budynków, w których były realizowane funkcje opiekuńcze Jacek Karnowski gotów jest pokazać swoje filantropijne oblicze. Komentarze w tej sprawie Grażyny Czajkowskiej i Małgorzaty Tarasiewicz lepiej oświetlają intencje prezydenta.


- Głosując na grudniowej sesji za przyjęciem rezolucji w sprawie pomocy uchodźcom z Syrii kierowałam się chęcią pomocy i wrażliwością na los pokrzywdzonych w wyniku wojny - powiedziała Grażyna Czajkowska, radna Miasta Sopot. - W zeszłym roku i latach poprzednich przyjęliśmy do Sopotu rodziny z Ukrainy i byłam przekonana, że odbędzie się to w takim samym trybie. Czyli po rozpoznaniu potrzeb potencjalnej rodziny w uzgodnieniu z ofertą jaką może przedstawić nasze miasto zostały podjęte procedury krajowe i międzynarodowe zaproszenia rodziny. Jak się okazuje ze strony urzędu zabrakło dokładnego rozeznania możliwości pomocy syryjskim dzieciom i rodzinom, poznania ich potrzeb i uwarunkowań związanych z kulturą i religią oraz skoordynowanej z tym oferty miasta. Uważam, że powinniśmy, po rozpoznaniu potrzeb, oferować pomoc w leczeniu i rehabilitacji dzieci i rodzin poszkodowanych w wojnie. Zapewnić im możliwość pobytu i pomocy finansowej podczas leczenia, a jeszcze lepiej sfinansować pomoc medyczną w kraju sąsiadującym z Syrią, kraju o podobnej kulturze. Jestem otwarta na pomoc dzieciom, bo od wielu lat charytatywnie pracuję przy zbieraniu funduszy na dofinansowanie obiadów szkolnych dla potrzebujących sopockich dzieci. Ze zdumieniem obserwuję jak sprawa została wykorzystana w celach politycznych przez prezydenta, nabrała niepotrzebnego rozgłosu medialnego, a temat faktycznej pomocy poszkodowanym w syryjskiej wojnie odszedł na dalszy plan.


- To smutne, że Prezydent Karnowski nie cofnął się w swoich działaniach politycznych przed instrumentalnym wykorzystaniem nieszczęścia sierot z Aleppo - stwierdziła Małgorzata Tarasiewicz, działaczka społeczna, dyrektorka Stowarzyszenia NEWW, współzałożycielka inicjatywy wyborczej „Mieszkańcy dla Sopotu”, kontrkandydatka Jacka Karnowskiego w wyborach na prezydenta Sopotu. - Wniosek prezydenta do rządu, w którym zwracał się o przysłanie "sierot z Aleppo" do Sopotu był źle przygotowany i ogólnikowy. Nie precyzował ilości osób, które Sopot miałby przyjąć. Nie brał pod uwagę oczywistych zasad, którymi zresztą kierują się instytucje międzynarodowe zajmujące się uchodźcami, kładąc szczególny nacisk na zatrzymywanie dzieci w ich środowisku kulturowym. Potwierdziła to potem Janina Ochojska, prezeska PAH, która od wielu lat zajmuje się uchodźcami stwierdzając, że w krajach muzułmańskich de facto nie ma sierot, bo zawsze opuszczonymi dziećmi zajmie się bliższa lub dalsza rodzina. Mimo to, prezydent nie przyjął do wiadomości informacji o tym, że Sopot mógłby zaproponować, podobnie jak Kraków, leczenie specjalistyczne w Gdańsku, zebrać z pomocą Polskiej Misji Medycznej pieniądze na leki do syryjskich szpitali lub zainteresować się rodzinami imigranckimi, które już są w Polsce, uzyskały status uchodźców i czekają na przyjęcie przez jakiś samorząd. O tych rodzinach wspomnieli w liście do prezydenta urzędnicy MSWiA. Ponieważ jednak prezydentowi chodzi o to żeby podsycać konflikt więc odrzuca wszelkie działania, które są w zasięgu ręki i nadal domaga się żeby do Sopotu przyjechały dzieci, choć nie ma tu przygotowanego zaplecza czy specjalistów, którzy mogliby się nimi zająć. Dzieci miałyby w oderwaniu od rodziny i swojego środowiska, straumatyzowane po stracie najbliższych i przeżyciach wojennych znaleźć się w obcym mieście gdzie nawet nie wiadomo konkretnie gdzie by mieszkały? Podobno w filii domu dziecka na 23 Marca?
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież