Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc... Co można w gdańskim sądzie? Żarty z ministra czy kpina z... » "Ziobro! Zakaz lotów nad sądami". Polityczny plakat tej treści przyozdabiał wejście do budynku Sądu ... Tadeusz Cymański: Życzyłbym sobie mądrej opozycji » Z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), byłym eurodeputowanym, byłym działaczem NSZZ „Solid... W Mińsku Piotr Duda, lider „Solidarności”, a w środę w Warszawie lider... » Na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych do Mińska po...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rewa 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:41
Rewa 2020
W pierwszych dniach września postanowiłem odpocząć. Wybrałem

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kazimierz Koralewski: Budżet ostrożny czy zapowiedź marazmu?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 grudnia 2019 18:00

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2020 rok. Urzędnicy twierdzą, że jest on stabilny. Klub PiS wstrzymał się od głosu, ale nie cały bo jeden głos był za, a jeden przeciw. Dajecie kredyt zaufania prezydent Gdańska i jej pierwszemu budżetowi?
Kazimierz Koralewski: Co do kredytu to miasto musi tenże obsługiwać. W mojej ocenie budżet jest nie tyle ostrożny, co pesymistyczny. Skarbnik miasta utrzymuje, że opiera się na wskaźnikach ministerialnych, ale przecież przyszłoroczny budżet nie będzie miał mniej wpływów, niż ten w bieżącym, bardzo dobrym, roku. Będzie z budżetem tak, jak z nietrafioną prognozą edukacyjną.


- Rosną wydatki na edukację…
Kazimierz Koralewski: Wieszczono, że nie będzie pracy, że nauczyciele będą zwalniani, okazało się, że brakuje nauczycieli. Są wakaty. Faktem jest, że miasto powinno pomagać edukacji, szczególnie tej zawodowej. Wykwalifikowana kadra przyciąga bowiem inwestorów.


- Przyjęto mniejszy, o 100 milionów w czteromiliardowym budżecie, wpływ z PIT, założono deficyt 491 milionów złotych…
Kazimierz Koralewski: Deficyt wynika z wydatków majątkowych i inwestycji, a tych Gdańsk bardzo potrzebuje. Miasto zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych. Gdańsk potrzebuje wzrostu wydatków na komunikację publiczną, na drogi, na ich remonty i budowę nowych. Mieliśmy już większe deficyty. Gdańsk jest bogatym miastem. Powinien się rozwijać. Spojrzeliśmy na prognozę finansową na najbliższe trzy lata i wynika z niej, że wydatki majątkowe maleją. Rodzi się więc pytanie, czy nie ma projektów inwestycyjnych na następne lata? Brakuje inwencji? Miasto popada w marazm.

alt


- Inwestycje są zwijane?
Kazimierz Koralewski: Jest realizowane niezbędne minimum. Kończy się inwestycje Nową Bulońską, wiadukt na Biskupiej Górce, infrastrukturę na Stogach, będą oczywiste wydatki na tabor. Ale to ciągle mało. Potrzebujemy drogi wzdłuż morza, od strony zatoki, w pasie Nadmorskim, czyli Drogi Zielonej, potrzebujemy nowej Świętokrzyskiej. Te realizacje powinny być już rozplanowane do realizacji na najbliższe lata. A tu ni widu, ni słychu.


- Być może ów marazm jest pokłosiem aktywności pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz i jej ekipy na niwie zagranicznej, a to w Watykanie, a to w Lubece. Wyjazdy są rozliczane skrupulatnie, by ani złotówka, czy euro, z portfela pani prezydent nie ubyły za kawę, kieliszek Chianti czy karafkę innego dobrze zbudowanego wina lub za prosciutto z melonem…
Kazimierz Koralewski: Pani prezydent powinna jednak podróżować mniej po świecie. Gdańszczanie zapewne się zastanawiają nad efektami. A może są bardzo liberalni, jeśli chodzi o wybryki i fanaberie władzy oraz ich tolerowanie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież