Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kazimierz Koralewski: Budżet ostrożny czy zapowiedź marazmu?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 grudnia 2019 18:00

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2020 rok. Urzędnicy twierdzą, że jest on stabilny. Klub PiS wstrzymał się od głosu, ale nie cały bo jeden głos był za, a jeden przeciw. Dajecie kredyt zaufania prezydent Gdańska i jej pierwszemu budżetowi?
Kazimierz Koralewski: Co do kredytu to miasto musi tenże obsługiwać. W mojej ocenie budżet jest nie tyle ostrożny, co pesymistyczny. Skarbnik miasta utrzymuje, że opiera się na wskaźnikach ministerialnych, ale przecież przyszłoroczny budżet nie będzie miał mniej wpływów, niż ten w bieżącym, bardzo dobrym, roku. Będzie z budżetem tak, jak z nietrafioną prognozą edukacyjną.


- Rosną wydatki na edukację…
Kazimierz Koralewski: Wieszczono, że nie będzie pracy, że nauczyciele będą zwalniani, okazało się, że brakuje nauczycieli. Są wakaty. Faktem jest, że miasto powinno pomagać edukacji, szczególnie tej zawodowej. Wykwalifikowana kadra przyciąga bowiem inwestorów.


- Przyjęto mniejszy, o 100 milionów w czteromiliardowym budżecie, wpływ z PIT, założono deficyt 491 milionów złotych…
Kazimierz Koralewski: Deficyt wynika z wydatków majątkowych i inwestycji, a tych Gdańsk bardzo potrzebuje. Miasto zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych. Gdańsk potrzebuje wzrostu wydatków na komunikację publiczną, na drogi, na ich remonty i budowę nowych. Mieliśmy już większe deficyty. Gdańsk jest bogatym miastem. Powinien się rozwijać. Spojrzeliśmy na prognozę finansową na najbliższe trzy lata i wynika z niej, że wydatki majątkowe maleją. Rodzi się więc pytanie, czy nie ma projektów inwestycyjnych na następne lata? Brakuje inwencji? Miasto popada w marazm.

alt


- Inwestycje są zwijane?
Kazimierz Koralewski: Jest realizowane niezbędne minimum. Kończy się inwestycje Nową Bulońską, wiadukt na Biskupiej Górce, infrastrukturę na Stogach, będą oczywiste wydatki na tabor. Ale to ciągle mało. Potrzebujemy drogi wzdłuż morza, od strony zatoki, w pasie Nadmorskim, czyli Drogi Zielonej, potrzebujemy nowej Świętokrzyskiej. Te realizacje powinny być już rozplanowane do realizacji na najbliższe lata. A tu ni widu, ni słychu.


- Być może ów marazm jest pokłosiem aktywności pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz i jej ekipy na niwie zagranicznej, a to w Watykanie, a to w Lubece. Wyjazdy są rozliczane skrupulatnie, by ani złotówka, czy euro, z portfela pani prezydent nie ubyły za kawę, kieliszek Chianti czy karafkę innego dobrze zbudowanego wina lub za prosciutto z melonem…
Kazimierz Koralewski: Pani prezydent powinna jednak podróżować mniej po świecie. Gdańszczanie zapewne się zastanawiają nad efektami. A może są bardzo liberalni, jeśli chodzi o wybryki i fanaberie władzy oraz ich tolerowanie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież