W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kazimierz Koralewski: Budżet ostrożny czy zapowiedź marazmu?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 grudnia 2019 18:00

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2020 rok. Urzędnicy twierdzą, że jest on stabilny. Klub PiS wstrzymał się od głosu, ale nie cały bo jeden głos był za, a jeden przeciw. Dajecie kredyt zaufania prezydent Gdańska i jej pierwszemu budżetowi?
Kazimierz Koralewski: Co do kredytu to miasto musi tenże obsługiwać. W mojej ocenie budżet jest nie tyle ostrożny, co pesymistyczny. Skarbnik miasta utrzymuje, że opiera się na wskaźnikach ministerialnych, ale przecież przyszłoroczny budżet nie będzie miał mniej wpływów, niż ten w bieżącym, bardzo dobrym, roku. Będzie z budżetem tak, jak z nietrafioną prognozą edukacyjną.


- Rosną wydatki na edukację…
Kazimierz Koralewski: Wieszczono, że nie będzie pracy, że nauczyciele będą zwalniani, okazało się, że brakuje nauczycieli. Są wakaty. Faktem jest, że miasto powinno pomagać edukacji, szczególnie tej zawodowej. Wykwalifikowana kadra przyciąga bowiem inwestorów.


- Przyjęto mniejszy, o 100 milionów w czteromiliardowym budżecie, wpływ z PIT, założono deficyt 491 milionów złotych…
Kazimierz Koralewski: Deficyt wynika z wydatków majątkowych i inwestycji, a tych Gdańsk bardzo potrzebuje. Miasto zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych. Gdańsk potrzebuje wzrostu wydatków na komunikację publiczną, na drogi, na ich remonty i budowę nowych. Mieliśmy już większe deficyty. Gdańsk jest bogatym miastem. Powinien się rozwijać. Spojrzeliśmy na prognozę finansową na najbliższe trzy lata i wynika z niej, że wydatki majątkowe maleją. Rodzi się więc pytanie, czy nie ma projektów inwestycyjnych na następne lata? Brakuje inwencji? Miasto popada w marazm.

alt


- Inwestycje są zwijane?
Kazimierz Koralewski: Jest realizowane niezbędne minimum. Kończy się inwestycje Nową Bulońską, wiadukt na Biskupiej Górce, infrastrukturę na Stogach, będą oczywiste wydatki na tabor. Ale to ciągle mało. Potrzebujemy drogi wzdłuż morza, od strony zatoki, w pasie Nadmorskim, czyli Drogi Zielonej, potrzebujemy nowej Świętokrzyskiej. Te realizacje powinny być już rozplanowane do realizacji na najbliższe lata. A tu ni widu, ni słychu.


- Być może ów marazm jest pokłosiem aktywności pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz i jej ekipy na niwie zagranicznej, a to w Watykanie, a to w Lubece. Wyjazdy są rozliczane skrupulatnie, by ani złotówka, czy euro, z portfela pani prezydent nie ubyły za kawę, kieliszek Chianti czy karafkę innego dobrze zbudowanego wina lub za prosciutto z melonem…
Kazimierz Koralewski: Pani prezydent powinna jednak podróżować mniej po świecie. Gdańszczanie zapewne się zastanawiają nad efektami. A może są bardzo liberalni, jeśli chodzi o wybryki i fanaberie władzy oraz ich tolerowanie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież