Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Gmina Gdańsk oszukuje mieszkańców?

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 listopada 2016 17:44

Rozmowa z Kacprem Płażyńskim, aplikantem adwokackim z gdyńskiej kancelarii prawnej profesora Adama Jedlińskiego- Od pewnego czasu zajmuje się Pan problemem samowoli urzędniczej wybrzeżowych włodarzy, dotyczącej  między innymi parkingów. Problem dotyczy wielu miejsc w Trójmieście, nas w tej chwili interesuje Oliwa. Pytanie zatem brzmi. Kto ma zapłacić za ekspansję prywatnego kapitału przy ulicy Grunwaldzkiej w Oliwie. Czy Bogu ducha winni zwykli obywatele Górnej Oliwy?
Kacper Płażyński: Niestety, winna jest polityka planistyczna władz Gdańska, a w zasadzie brak takiej polityki. Przy projektowaniu Olivia Business Centre nie przewidziano wszystkich związanych z powstaniem tak dużej inwestycji konsekwencji. Natężenie ruchu w okolicy wzrasta niemiłosiernie. Olbrzymia, kilkutysięczna rzesza pracowników i drugie  tyle odwiedzających ich interesantów, nie ma gdzie się podziać ze swoimi samochodami, a gdzieś Ci ludzie zmuszeni są przecież parkować. Dzisiejsze technologie pozwalają chociażby na budowanie  kilkukondygnacyjnych parkingów podziemnych i takie rozwiązanie w tym miejscu znacząco zmniejszyłoby problem, który w tej chwili dotyka przede wszystkim Bogu ducha winnych mieszkańców Oliwy. Zgoda miasta na taką zabudowę, bez wcześniejszego zagwarantowania u inwestora powstania odpowiedniej wielkości zaplecza parkingowego, stanowi grzech pierworodny tej inwestycji. Niestety, ale ten brak myślenia po stronie władz z uwzględnieniem kilkuletniej perspektywy rozwoju Gdańska, jest również widoczny w innych częściach miasta. Podobna sytuacja jest w Gdańsku Wrzeszczu przy Politechnice Gdańskiej, UCK  czy GUMedzie. Ta krótkowzroczna polityka doprowadziła do powstania dużego problemu. Jednak jego powstanie można było i należało przewidzieć, a dzięki temu zawczasu przeciwdziałać. Zamiast tego odpowiedzialność przerzuca się na mieszkańców Oliwy tworząc strefę płatnego parkowania. W dodatku wmawia im się, że powstanie strefy to jedyne możliwe rozwiązanie ich problemu. Dzisiejsza technika daje duże możliwości przeciwdziałania takim zjawiskom. Wymaga jednak więcej konsultacji, pracy i jest kosztowniejsza. Ale co tam, lepiej utworzyć strefę płatnego parkowania i problem z głowy…Żałuję, że Rada Dzielnicy Oliwy dała się w tą sprawę wmanewrować i poparła powstanie płatnej strefy.  


- Jak się teraz okazuje całe przedsięwzięcie wytyczenia parkingów zostało źle przygotowane?
Kacper Płażyński: W tej sprawie złożyłem skargę na Prezydenta Gdańska. Od trzech lat orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego jest jednolite i nie da się na podstawie tego orzecznictwa wywieść innych wniosków niż takie, że w ramach płatnego parkowania  nie można pobierać opłat za postój samochodów na nieoznaczonych miejscach parkingowych. W Gdańsku takich miejsc oznaczonych zgodnie z prawem, na których mogą być pobierane opłaty, w zasadzie nie ma. Porażające jest to, że Prezydenta Gdańska od lat wyciąga z kieszeni mieszkańców pieniądze w sposób kompletnie bezprawny i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. A to kwota niemała bo idąca w dziesiątki milionów złotych. Nie dość, że miasto oszukiwało swoich mieszkańców to jeszcze podjęło ryzyko narażenia się na wiele procesów, które przegrałoby przed sądem. To zdumiewające.


alt


- A jak zakończył się wakacyjny spór o parkingi w Brzeźnie i Sobieszewie?
Kacper Płażyński: Stoję na stanowisku, że prywatny inwestor pobierał tam opłaty bezprawnie, co potwierdził również Wojewoda Pomorski wydając w tej sprawie decyzję stwierdzającą nieważność zarządzenia Prezydenta Gdańska, na podstawie którego działalność tego inwestora była w ogóle możliwa. Poszkodowanym gdańszczanom obiecałem pomoc i w najbliższą środę zamierzam tę obietnicę spełnić. Przygotowałem pozew zbiorowy, którego celem jest odzyskanie dla poszkodowanych mieszkańców pieniędzy, które zostały od nich z naruszeniem prawa pobrane. Oczywiście działam w tej sprawie pro bono i nie pobieram żadnego wynagrodzenia.


- Pojawiają się niepokojące informacje na temat budowy  nowych olbrzymich parkingów w centrum Gdańska.
Kacper Płażyński: To plan budowy parkingów podziemnych w ścisłym centrum Gdańska między innymi na Targu Rybnym i na Targu Węglowym. Co prawda przetargi nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale to niepokojący kierunek. Nowoczesne metropolie starają się wyprowadzić ruch ze ścisłego, zabytkowego centrum miasta. Martwią też pozostałe lokalizacje przeznaczone na utworzenie parkingów – obok Teatru Szekspirowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Zamiast służyć mieszkańcom mogą stanowić zaplecze parkingowe dla nowo powstającego kompleksu handlowego „Forum Radunia”. Niestety Gdańsk staje się stolicą tego typu obiektów, ale to dyskusja na oddzielną rozmowę.


- Czy należy uważać, że Pana aktywność może znamionować przygotowywanie się do startu w przyszłych wyborach samorządowych  na prezydenta Gdańska?
Kacper Płażyński: W tej chwili nawet takiej możliwości nie rozważam. Owszem, docierają do mnie głosy, że są w Gdańsku środowiska, które widziałyby mnie w takiej roli. Do wyborów zostały jednak dwa lata. Tymczasem skupiam się na pracy zawodowej, a wolny czas staram się poświęcać pomagając gdańszczanom, angażując się w działalność społeczną. Na ewentualne poparcie gdańszczan zamierzam sobie zasłużyć ciężką pracą, pokorą i uczciwością.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież