Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Buzek zaprasza na ulicę „Solidarności 1980” do Brukseli

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 sierpnia 2011 14:07

30 sierpnia jednej z alejek wiodących wokół Parlamentu Europejskiego nadana będzie nazwa Esplanada „Solidarność 1980”. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaprosił obecnego lidera NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę na uroczystość nadania imienia związku ulicy biegnącej w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Europarlamentu ("esplanada" – określenie na ciąg komunikacyjny coś między placykiem, a deptakiem). 

 

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda odwdzięczył się przewodniczącemu Buzkowi zaproszeniem na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych do Gdańska.  Dzień wcześniej takie zaproszenie otrzymał Lecha Wałęsa.  Wcześniej planowano nadanie imienia Solidarności centralnemu placowi Brukseli przy Parlamencie Europejskim. Ta propozycja napotkała jednak opory europejskich socjalistów, głównie z Belgii. Stąd nie plac, a ulica-deptak, a w nazwie  pojawia się obok pisanej solidarycą nazwy związku także data 1980. Procedura przełamywania oporów wobec tej nazwy trwała blisko dwa lata. Po dwóch latach negocjacji z władzami Brukseli, do których należy to miejsce, udało się powrócić do założeń, według których nazwa miała nawiązywać do ruchu NSZZ "Solidarność". W końcu odkładana od ubiegłego roku uroczystość nadania imienia Solidarności ulicy przy Parlamencie Europejskim odbędzie się  30 sierpnia. 

 

- W przeddzień kolejnej rocznicy dobrego zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, będziemy nadawali oficjalnie nazwę alei, która ciągnie się wzdłuż Parlamentu Europejskiego, aleją „Solidarności”. Polskiej „Solidarności”, bo będzie również wymieniana data 1980" - powiedział   Jerzy Buzek
- To trwało długo, żeby przekonać władze brukselskie, prawie półtora roku rozmawiałem z różnymi szczeblami władz Brukseli, żeby przyjąć taką nazwę, włącznie z napisem „Solidarność”. O to było właściwie najtrudniej, żeby to był ten symbol, który znamy najlepiej z biało-czerwoną, polską flagą, a na białym tle czerwony napis „Solidarność" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego po godzinnym spotkaniu z szefostwem "S" w gdańskiej siedzibie związku.

 

Okalająca plac aleja leży w sercu stolicy Belgii. Przechodzą tam codziennie tysiące ludzi z całego świata.
- Udało się i teraz codziennie tablicę z logo „Solidarności” będą widziały tysiące mieszkańców i gości stolicy Belgii. W ten sposób uznany został znaczący wkład polskiej „Solidarności” w zmianę sytuacji w Europie, w pojednanie między Wschodem a Zachodem. Poza tym, solidarność jest nam zawsze potrzebna i warto, szczególnie teraz w czasie kryzysu, wrócić do tej nazwy. To słowo jest dziś równie ważne jak 30 lat temu - solidarni chcemy być z naszymi sąsiadami, z Europą Wschodnią, z Afryką Północną - zaznaczył Jerzy Buzek.

 

alt

 

 Na uroczystości w Brukseli oprócz władz tego miasta i premiera Belgii będzie też były premier Holandii  Wim Kok. 
- To jeden z bardziej znaczących działaczy związkowych w latach 80. w Europie, kiedy trzeba było pomóc polskie podziemnej Solidarności i ma on w tym ogromny udział - przypomniał Buzek.

 

Swój udział w uroczystości w Brukseli zapowiedział  pierwszy przewodniczący "S" Lech Wałęsa.
- "Solidarność" to jest nasz polski znak firmowy i trzeba bardzo dbać o ten znak. Wierzę, że to będą obchody wspólne nas wszystkich, bo w czasie tej rocznicy nic nas nie powinno dzielić - dodał Buzek.

 

Dziękując za zaproszenie do Brukseli Piotr Duda odpowiedział, że "była i jest jedna „Solidarność”, nie ma kilku, nie ma dwóch, nie ma trzech".
W części artystycznej wystąpią Myslovitz i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

 

Jerzy Buzek spotkał się z prezydium Komisji Krajowej „S”. Rozmawiano m.in. o  dialogu społecznym w Polsce, zbliżającej się euromanifestacji we Wrocławiu i proteście, który 30 czerwca „Solidarność” zorganizowała w Warszawie.
- Ta akcja była dobrze odebrana. Mówiliście o obecnych problemach – ubóstwie, rozpiętości płac, a równocześnie nie było w tym agresji – powiedział Jerzy Buzek.

- Z powodu obowiązków w Parlamencie Europejskim mogę nie pojawić się w Gdańsku 31 sierpnia. Natomiast na pewno 3 września będę na Śląsku na obchodach rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – zapowiedział szef Parlamentu Europejskiego. 

 

- W ostatnich latach różnie do bywało. Niech te obchody będą okazją do przypomnienia, że nie ma drugiej czy trzeciej Solidarności”, ale że jest jedna „Solidarność” - dodał Piotr Duda i dodał, że bez "Solidarności" Europa wyglądałaby dziś zupełnie inaczej.

 

Inaczej też miało wyglądać usytuowanie placu. Miała być Agora "Solidarności", a będzie Plac Simone Veil  (autorki tzw. "ustawy Veil" o dopuszczalności przerywania ciąży na żądanie kobiety z 1975 r., w  latach 1979-1982 – przewodniczącej Parlamentu Europejskiego).
Miano "Solidarności 1980" nosić więc będą boczne placyki - deptaki, prowadzące do "Agory Simone Veil" przy szkole sztuk pięknych i  nowymi skrzydłami Europarlamentu.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież