Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duda zaprosił Wałęsę na obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 sierpnia 2011 13:03

altPrzewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaprosił Lecha Wałęsę do udziału w obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 

 

Lech Wałęsa po latach odwiedził siedzibę Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Były prezydent został zaproszony przez Piotra Dudę, lidera związku i otrzymał zaproszenie na uroczystości rocznicowe Sierpnia,80. Wałęsa jeszcze nie zdecydował, czy weźmie udział w uroczystościach rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku. Jednak zadeklarował, że będzie wspierał NSZZ Solidarność. Kiedy Wałęsa na zaproszenie Piotra Dudy po wielu latach ponownie odwiedził gabinet przewodniczącego związku nie powstrzymał się od kąśliwej uwagi.

 

- Dawno nie byłem w tym miejscu. Może to było 10 lat temu?  Sporo się tu zmieniło Jakiś taki skromny ten gabinet przewodniczącego. W moich czasach był bogatszy – zauważył Wałęsa. Co prawda były prezydent czuje się zaproszony na solidarnościowe uroczystości, ale się waha.
- Mam dość akademii. Nie bawią mnie. Chcę angażować się tam gdzie są problemy trudne. Od 15 sierpnia wracam do zajęć. Czuję się już o wiele lepiej. Drżyjcie narody – żartował Wałęsa.

 

Z kolei 30 sierpnia w Brukseli będzie uroczyste nadanie nazwy Placu „Solidarności 1980” jednemu z placów w pobliżu Europarlamentu. Na te uroczystości Wałęsa się wybiera - jeśli zdrowie mu dopisze.

 

Gdańskie rocznicowe uroczystości powstania „Solidarności” są zaplanowane na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz na uroczystej mszy świętej. 31 sierpnia w Sali BHP otwarta zostanie wystawa z okazji 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów.  Gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej przygotuje okolicznościową wystawę z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Spotkanie prezydium „S” z Wałęsą trwało ponad godzinę. 
- W „Solidarności” cały czas się spierajmy, ale w tym dniu bądźmy razem. Panie prezydencie, niech pan nie mówi „nie” - zapraszał Piotr Duda.

 

Kiedy Lech Wałęsa dostał oficjalne zaproszenie na gdańskie obchody 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych powiedział, że lepiej się mu współpracuje z obecnymi władzami Solidarności. Wałęsa nie uczestniczył w poprzednich uroczystościach sierpniowych. Nie było go też przed rokiem na zjeździe zorganizowanym z okazji 30. rocznicy powstania związku. Solidarnością kierował wówczas Janusz Śniadek, dzisiaj kandydat PiS do Sejmu.
- Nie mówię „nie”. Dzisiaj związkowcy widzę mniej politykują, a więcej działają. Czuję się ojcem tego związku. Liczę na dobrą współpracę  - odpowiedział Lech Wałęsa.

 

Duda wyraził nadzieję, że Wałęsa będzie na obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zapowiedział też, że chce zaprosić Lecha Wałęsę na posiedzenie Komisji Krajowej.
- Zachowujemy proporcję między historią a sprawami bieżącymi. Poinformowałem Lecha Wałęsę o problemach dotyczących m.in. płacy minimalnej. Cieszymy się, że obywatelski projekt o płacy minimalnej trafi do pierwszego czytania w Sejmie  – powiedział Duda i dodał, że kurs franka szwajcarskiego rośnie z godziny na godzinę, a skutki kryzysu nie mogą być przerzucane na pracowników.
- Bankowcy doprowadzili do tego kryzysu. Nie damy go przerzucić na zwykłych obywateli. Nie tędy droga – obwieścił Duda. Podczas zamkniętego dla prasy spotkania członkowie prezydium Komisji Krajowej „S” przekazali Lechowi Wałęsie informacje m.in. o zaplanowanej na 17 września  manifestacja we Wrocławiu.

 

- Na spotkania robocze zawsze jestem gotowy. Służę radą i współpracą. Wasze zadanie nie jest łatwe, nie wiem, jakbym sobie dziś radził na waszym miejscu. Nie wszystko mi się podoba, nie o taką Polskę walczyłem. „Solidarność” musi pomóc uporządkować Polskę – mówił Lech Wałęsa do członków prezydium Komisji Krajowej.
- Daję radę. Czuję się coraz lepiej, trenuję, jeżdżę na rowerze, odzyskuję zdrowie – tak Lech Wałęsa odpowiedział na pytanie dziennikarzy o stan zdrowia.

 

Było to czwarte z kolei spotkanie Wałęsy z Dudą. Obecny przewodniczący Solidarności dwukrotnie gościł w gdańskim biurze prezydenta Wałęsy w Zielonej Bramie. W czerwcu Duda odwiedził byłego prezydenta w szpitalu.

 

W środę rano siedzibę związku odwiedzi Jerzy Buzek. Tematem spotkania będą m.in. zaplanowane na 30 sierpnia uroczystości w Brukseli. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczącego Jerzego Buzka, jednemu z placów w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Parlamentu Europejskiego zostanie w tym dniu nadane imię „Solidarności 1980”. Przewodniczący NSZZ „S” poinformuje także  Buzka o manifestacji, która odbędzie się 17 września we Wrocławiu. Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” w stolicy Dolnego Śląska demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy.   

 

Przypomnijmy, że pierwszy krajowy zjazd delegatów NSZZ “Solidarność" odbył się w Gdańsku w Hali Olivia w dwóch turach: 5-10 września oraz 26 września-7 października 1981 roku. Uczestniczyło w nim 814 delegatów i kilka tysięcy gości. Przewodniczącym obrad był Jerzy Buzek, wówczas naukowiec Politechniki Śląskiej, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 lisekchtrusek 2011-08-10 10:22
Pan przewodniczący Duda myśli, że kumając się z Platfusami Wałęsami coś wywalczy???? Chyba "zwalczy" do końca swój związek. A później PO wystawi go do europarlamentu buhahahhaa
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież