Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duda: Wśród politycznych celebrytów nie znajdziemy męża stanu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2011 17:54

altZ Piotrem Dudą przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawia Artur S. Górski


- Solidarność zerwała z zasadą politycznego pluralizmu, zapraszając na rocznicowe obchody władze państwowe, de facto pochodzących z jednej partii?
Piotr Duda: Skąd takie przypuszczenia? Jak mam takie twierdzenie skomentować? My,  jako Komisja Krajowa zaprosiliśmy władze państwowe na państwowe przecież święto. Na naszej liście nie ma przewodniczących partii politycznych, a Donald Tusk jest zaproszony jako premier RP, ale nie szef Platformy Obywatelskiej. Na uroczystości może przyjść każdy, kto ma Solidarność w sercu. Nie potrzeba żadnych specjalnych zaproszeń i korowodów, że ten został zaproszony, a tamten nie.  Nie rozumiem tego zamieszania.


- Jednak Solidarność była ruchem społecznym skupiającym różne sposoby postrzegania polityki, gospodarki. Teraz dla opozycji miejsca ma zabraknąć?
Piotr Duda: Cieszę się, że i dzisiaj ludzie Solidarności angażują się w inne też poza związkowe działania, że chcą być w samorządach, w parlamencie. Nie mam prawa komukolwiek czegoś narzucać. O to przecież była tamta walka, by każdy mógł prezentować swoje poglądy. Gdyby nie Solidarność z 1980 roku pewnie dzisiaj nie rozmawialibyśmy swobodnie przez telefon komórkowy bo tamten system zakładał kontrolę obywatela. Dla każdego znajdzie się miejsce pod Pomnikiem 31 sierpnia, ta samo w Szczecinie dzień wcześniej, czy później na Śląsku, w Jastrzębiu. Ten dzień jest świętem państwowym i z tego powodu zapraszani są tylko przedstawiciele władz centralnych. Komisja Krajowa jest jednym ze współorganizatorów obchodów. Zostali zaproszeni wszyscy poprzedni przewodniczący związku. Swoich gości zaprosi Region Gdański, tak samo prezydent Gdańska, marszałek Pomorza i Europejskie Centrum Solidarności. Jednak nie wpiszemy się w kampanię wyborczą.

 

alt

 
- Tą zaczął w pańskiej obecności Lech Wałęsa w siedzibie związku.
Piotr Duda: Prezydent i były lider Solidarności miał takie prawo by opinie swoje wyrażać. Ze mną tego nie uzgadniał.  Skoro został zapytany to odpowiedział. Tak samo nic nie stoi na przeszkodzie, aby Jarosław Kaczyński, tak jak inni, uczestniczył w obchodach. Kto chce może przyjechać nie patrząc na zaproszenia. Każdy komu droga jest Polska i Solidarność, a nie tylko by się pokazać.


- Politycy chcą się jednak pokazać. Taka jest ich natura i styl działania.
Piotr Duda: Ci, którzy są po to tylko by się pokazać, by się zaprezentować to politycy-celebryci. Bardziej nawet celebryci niż politycy. Próżno wśród nich szukać męża stanu. Zresztą o kim można byłoby powiedzieć w najnowszej historii: oto mąż stanu?


- Jest, była taka postać. To był ks. kardynał Stefan Wyszyński.
Piotr Duda: A ja chciałbym powiedzieć tak o którymś z żyjących, współczesnych ludziach polityki. Na razie jest grupa celebrytów polityki, którzy próbują przeniesienia kampanii na święto „Solidarności”, w której są różne koncepcje relacji z polityką. Kto ma idee w sercu to przyjdzie i o zaproszenia nie będzie się upominał.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 Gina 2011-08-11 20:36
i z Solidarnosci zostana popluczyny.przytulajace sie do rzadzacych meneli,zdrajcow budujacych w Polsce totalitaryzm i dyktature,pod dyktando putina(ludziom bez honoru)nigdy nie pisze imienia i nazwiska z duzej litery,na wzor KGB i WSI.dlatego jasnowidz z gnoju slaskiego przewidzial katastrofe-zamach,kilka m-cy wczesniej.
Cytować
 
 
+1 #1 lech 2011-08-11 19:09
Tak się zastanawiam..PO co Dudzie przewodnictwo nad Solidarnością ..skoro on ma i Tuska ..i Bolka...za kompanów..PO co mu jeszcze Solidarność ? Zachłanny jakiś?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież