Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jarmark Świąteczny w Gdańsku – estetycznie na plus

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 grudnia 2012 11:59

Jeszcze tylko do niedzieli potrwa Jarmark Świąteczny na Targu Węglowym. Choć unikalnych produktów na prezenty raczej tutaj nie uświadczysz, warto zajrzeć chociażby do Wielkiej Zbrojowni, którą po pięciu latach, wreszcie otwarto do codziennego użytku, lecz niestety na krótko, bo jedynie do świąt.Gdy zmęczy nas slalom pomiędzy futrzanymi czapkami, kapciami, jadłem niezbyt regionalnym, nie z Kaszub, lecz z południa Polski, konikami machającymi główką i wydającymi z siebie mocno irytujące dźwięki – propozycja studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Zbrojowni może dać nam chwilę oddechu. Bowiem właśnie specjalnie na tegoroczny Jarmark Świąteczny stworzyli oni 12 choinek z nietypowego tworzywa. Znajdziemy tu zatem drzewka z tektury, styropianu, kubeczków jednorazowych czy firan. Efekt zaskakujący.
– Raczej Niemcy czy Holendrzy dostrzegają ich wyjątkowość – mówi Maja Wyrzykowska, sprzedająca w jednym ze straganów usytuowanych we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni. – Gdańszczanie raczej mijają, bez zachwytu. Natomiast ja ogromnie się cieszę, że mogę właśnie teraz tu pracować, kiedy Zbrojownia jest wreszcie otwarta i tak efektowna – podkreśla.


alt


alt


alt


To kontynuacja zmian i przedsięwzięć, które toczą się na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzięki dotacji unijnej. ASP ma się stać ośrodkiem kultury dla całego obszaru Morza Bałtyckiego, a Wielka Zbrojownia „Zbrojownią Sztuki”, miejscem otwartym dla każdego. Pomysłodawca i zwycięzca konkursu pt. Koncepcja przebudowy przyziemia I piwnic budynku Wielkiej Zbrojowni, zlokalizowanego przy Targu Węglowym 6 w Gdańsku, profesor Stanisław Fiszer podkreślił, że nawiązuje do dzieła Antoniego van Obbergena, architekta z początku XVII wieku, którego jednym z dzieł jest właśnie ten zabytkowy budynek.


alt


alt


alt


By w pełni zrealizować zwycięską koncepcję, trzeba poczynić stosowne przygotowania, uzyskać odpowiednie pozwolenia. W wakacje parter Wielkiej Zbrojowni znów na krótko będzie otwarty i zapełni się pracami dyplomowymi absolwentów polskich uczelni artystycznych. Po jej zakończeniu zaczną się prace budowlane.


alt


alt


alt


Po opuszczeniu Wielkiej Zbrojowni już jakoś życzliwiej patrzę na stragany i marznących sprzedawców. Zauważam stoisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, pomagającego osobom bezdomnym i prowadzącym na terenie Gdańska dla nich schroniska, dostrzegam coraz efektowniejszą oprawę Targu Węglowego. Tylko kupujących jak na lekarstwo.
– Klienci stali się bardziej wymagający. Szukają rękodzieła. Zwracają uwagę, czy przypadkiem towar nie pochodzi z Chin – zauważa Maja Wyrzykowska.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież