Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jarmark Świąteczny w Gdańsku – estetycznie na plus

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 grudnia 2012 11:59

Jeszcze tylko do niedzieli potrwa Jarmark Świąteczny na Targu Węglowym. Choć unikalnych produktów na prezenty raczej tutaj nie uświadczysz, warto zajrzeć chociażby do Wielkiej Zbrojowni, którą po pięciu latach, wreszcie otwarto do codziennego użytku, lecz niestety na krótko, bo jedynie do świąt.Gdy zmęczy nas slalom pomiędzy futrzanymi czapkami, kapciami, jadłem niezbyt regionalnym, nie z Kaszub, lecz z południa Polski, konikami machającymi główką i wydającymi z siebie mocno irytujące dźwięki – propozycja studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Zbrojowni może dać nam chwilę oddechu. Bowiem właśnie specjalnie na tegoroczny Jarmark Świąteczny stworzyli oni 12 choinek z nietypowego tworzywa. Znajdziemy tu zatem drzewka z tektury, styropianu, kubeczków jednorazowych czy firan. Efekt zaskakujący.
– Raczej Niemcy czy Holendrzy dostrzegają ich wyjątkowość – mówi Maja Wyrzykowska, sprzedająca w jednym ze straganów usytuowanych we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni. – Gdańszczanie raczej mijają, bez zachwytu. Natomiast ja ogromnie się cieszę, że mogę właśnie teraz tu pracować, kiedy Zbrojownia jest wreszcie otwarta i tak efektowna – podkreśla.


alt


alt


alt


To kontynuacja zmian i przedsięwzięć, które toczą się na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzięki dotacji unijnej. ASP ma się stać ośrodkiem kultury dla całego obszaru Morza Bałtyckiego, a Wielka Zbrojownia „Zbrojownią Sztuki”, miejscem otwartym dla każdego. Pomysłodawca i zwycięzca konkursu pt. Koncepcja przebudowy przyziemia I piwnic budynku Wielkiej Zbrojowni, zlokalizowanego przy Targu Węglowym 6 w Gdańsku, profesor Stanisław Fiszer podkreślił, że nawiązuje do dzieła Antoniego van Obbergena, architekta z początku XVII wieku, którego jednym z dzieł jest właśnie ten zabytkowy budynek.


alt


alt


alt


By w pełni zrealizować zwycięską koncepcję, trzeba poczynić stosowne przygotowania, uzyskać odpowiednie pozwolenia. W wakacje parter Wielkiej Zbrojowni znów na krótko będzie otwarty i zapełni się pracami dyplomowymi absolwentów polskich uczelni artystycznych. Po jej zakończeniu zaczną się prace budowlane.


alt


alt


alt


Po opuszczeniu Wielkiej Zbrojowni już jakoś życzliwiej patrzę na stragany i marznących sprzedawców. Zauważam stoisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, pomagającego osobom bezdomnym i prowadzącym na terenie Gdańska dla nich schroniska, dostrzegam coraz efektowniejszą oprawę Targu Węglowego. Tylko kupujących jak na lekarstwo.
– Klienci stali się bardziej wymagający. Szukają rękodzieła. Zwracają uwagę, czy przypadkiem towar nie pochodzi z Chin – zauważa Maja Wyrzykowska.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież