Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk uczcił pamięć ofiar Grudnia’70 i stanu wojennego

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 grudnia 2012 15:09

W niedzielę kwadrans po 10. przedstawiciele gdańskiej ‘S” zapalili znicze pamięci przy budynku dawnego KW PZPR, miejsca starć z MO w Grudniu’70. Kwiaty oraz płonące race i znicze upamiętniły też śmierć Antoniego Browarczyka w miejscu tragedii z 17 grudnia 1981 roku. Pikietę zorganizowały NSZZ „Solidarność” oraz kibice Lechii Gdańsk ze Stowarzyszenia Lwy Północy.


- Antoni Browarczyk, wspaniały młody człowiek, zginął bo przyszedł zaprotestować przeciwko bezprawiu, bo przyszedł oddać cześć tym, którzy zginęli w Grudniu 1970 roku. Nasza obecność jest ku przestrodze, by żadna władza nie używała aparatu represji, że nigdy więcej nie będą składane ofiary z młodego życia. Mam nadzieję, że jak spotkamy się w tym miejscu za rok to tutaj będzie stał pomnik poświęcony Antoniemu Browarczykowie, wspaniałemu młodemu człowiekowi, kibicowi Lechii, którego życie zostało tak brutalnie przerwane. Cześć jego pamięci! – mówił przed krzyżem upamiętniającym tragedię Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.


alt


alt


Łez nie kryła Grażyna Browarczyk, siostra zamordowanego chłopaka.
- Łączę się w bólu ze wszystkimi rodzinami ofiar Grudnia i stanu wojennego. Wiem co przeżywają. To już 31 rocznica stanu wojennego. Podobno czas leczy, ale mimo tych lat ta rana ciągle w nas tkwi. Jest krwawa. Nigdy się nie zagoi. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli by oddać hołd memu bratu i wszystkim ofiarom. Oby ta walka nie poszła na marne – powiedziała Grażyna Browarczyk.


alt


alt


Przypomnijmy, że 17 grudnia 1981, powracając do domu z praktyki w zakładzie elektromechanicznym, Antoni Browarczyk natrafił na demonstrację. Został trafiony w głowę wystrzelonym pociskiem.


alt


alt


W Grudniu 1970 roku od kul wojska i milicji, oprócz stoczniowców, portowców, kierowców na ulicach Gdańska i Gdyni padli także nastolatkowie. Bilans 1970 roku był tragiczny. Zginęło co najmniej 44 osoby w Gdyni, w Szczecinie, w Gdańsku i w Elblągu. Rany odniosło blisko 1200 osób, a aresztowanych zostało nie mniej niż 3 tysiące. 


alt


alt


Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców blisko sześćset osób oddało cześć ofiarom represji.
- Zomowcom ktoś wydawał rozkazy. Rozkazodawcy uszli bez kary. Wszystkie rządy po 1989 roku popełniły grzech zaniechania, łącznie z rządem, w którym uczestniczyła „Solidarność” – mówił przed pomnikiem Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”.


alt


Duda zaapelował o jedność i solidarność by „zwyciężyć XIX-wieczny kapitalizm i zarazę liberalną”.
- Pomnik Poległych Stoczniowców stanął ku przestrodze władzy, każdej władzy, by konflikty rozwiązywać na drodze dialogu. I na znak naszej pamięci. Nie ma dzisiaj dialogu społecznego, nie ma godnej pracy. Za godność człowieka oddali życie robotnicy w 1970 roku i w 1981. Robotnicy zrobili wiele dla wolności, ale wolność trzeba pielęgnować. By być w pełni wolnym trzeba dbać o godność pracownika, o bezpieczeństwo socjalne Polaków. Upominać się o godność tych, którzy ciężko pracując przez cały miesiąc nie mogą związać końca z końcem – mówił Piotr Duda.
We mszy św. w kościele św. Brygidy i marszu pod pomnik uczestniczył też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jego wystąpienie, w którym przypomniał lata 70. I pierwsze demonstracje w kolejne rocznice Grudnia’70, przerywało buczenie i okrzyki m.in. Stocznia Gdańska bez Lenina!, które nawiązywały do decyzji miejskiego włodarza o przywróceniu nad bramą stoczni pseudonimu wodza bolszewików, czyli napisu „im. Lenina”. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+4 #3 Rebelia 2012-12-19 17:33
Bolek w cichości serca myśli jak puścić w skarpetkach tych co głoszą fakty o syndromie szampańskich cierpień internowanego Bolka i bolkowatości jasnej
Cytować
 
 
0 #2 kowal 2012-12-18 15:46
co z bolkiem?
Cytować
 
 
+6 #1 Rebelia 2012-12-16 16:09
Cześć i chwała Bohaterom!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież