Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budżet Gdańska na rok 2013 przyjęty

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 grudnia 2012 17:38

altNie było niespodzianek na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta i budżet Gdańska na rok 2013 został przyjęty. Za przyjęciem głosowało 26 radnych, a przeciwko było 8.Przed głosowaniem odbyła się debata. Radni opozycji starali się wskazać złe strony budżetu m.in. zbyt optymistyczne przewidywania dochodów lub zbyt duże wydatki na niektóre inwestycje. Radni PO odpierali te zarzuty broniąc budżetu. Wynik głosowania nie był trudny do przewidzenia. Za przyjęciem budżetu głosowało 26 radnych rządzącej PO, a przeciwko była opozycja czyli ośmioro radnych.


Najtrudniejszy budżet kadencji
- Jeszcze tak trudne budżetu w tej kadencji nie widziałam - stwierdziła Jolanta Banach (SLD). - Dlaczego jest on trudny? Dlatego, że wszystkie zobowiązania inwestycyjne, wśród tych inwestycji jedne moim zdaniem zasadne, inne nie, te transportowe, drogowe owszem tak, ale inne nie, kosztują nas dzisiaj straszne pieniądze. Będziemy płacić 50 milionów rocznie za stadion. Pięć milionów płacimy za ERGO Arenę i dwa miliony dokładamy na bieżące utrzymanie. Bieżące utrzymanie stadionu to 10 milionów. To powoduje, że w roku, w którym kryzys gospodarczy jest ostrzejszy maleją dochody wtedy rosną zobowiązania z tytułu obsługi długu czyli 47 procent rośnie obsługa długu. Wydajemy ponad 100 milionów na spłatę kredytów. W takiej sytuacji co się robi? Tnie się wydatki bieżące, podwyższa się różnego rodzaju opłaty, daniny i podatki i komercjalizuje niektóre zadania. Jeśli chodzi o tą ostatnią rzecz to komercjalizuje się czynsze, opiekę przedszkolną. To dotyczy coraz częściej szkół, które są przekazywane podmiotom nie publicznym. Jeśli chodzi o wydatki bieżące to drugi z rzędu mam spadek wydatków. Na przykład na dotacje do GZNK na remonty domów; na utrzymanie bieżące dróg, nie inwestycje; na dofinansowanie policji, dodatkowy patroli, dofinansowanie straży pożarnej, ale mamy wzrost straży miejskiej. Oprócz ograniczenia wydatków bieżących i komercjalizacji niektórych usług są opłaty lokalne. Na sesji podejmujemy dziś decyzję o zwiększenie opłat własnych rodziców w przedszkolach. Rosną opłaty za pobyt dziecka w żłobkach. Już urosły nam czynsze, śmieci mają nam urosnąć. Mamy najwyższe ustawowo dopuszczalne podatki od nieruchomości. Te trzy zjawiska są konsekwencją gorszej kondycji gospodarczej i spłaty wcześniejszych zobowiązań kredytowych. Pozytywów budżetu nie widzę. Sama Platforma nie widzi pozytywów za bardzo. Pozytywem jest nadwyżka budżetowa. Można tak na to patrzeć, ale nadwyżka budżetowa jest osiągnięta wielkim wysiłkiem nierealizowania niektórych zadań bieżących, obciążenia dodatkowego mieszkańców. To jest za wielki koszt moim zdaniem ta nadwyżka, która i tak nie będzie przeznaczona na jakieś inwestycje, ale na spłatę długu.


Przedświąteczny optymistyczny wybryk Pawła Adamowicza
- W dobie kryzysu, gdy w Polsce żyje wiele osób niezbyt zamożnych wydatki, które planuje prezydent, kolejne skarbonki bez dna jak nowe Centrum Dziedzictwa Kulturowego Gdańska na przykład, mogą uwikłać nas w kolejną, dodatkową pętlę zadłużeniową - zauważył Kazimierz Koralewski (PiS). - Musimy pamiętać o tym, że sama kwota 80 milionów złotych w ciągu roku, która została umieszczona jako podatek śmieciowy dyskwalifikuje ten budżet. W tym budżecie są poczynione pewne posunięcia oszczędnościowe. To trzeba docenić. Nie mniej jednak jest ona na dzisiaj jak widać optymistyczny i będzie musiał być w przyszłym roku weryfikowany pod kątem gorszych dochodów. Myślę, że jest to taki przedświąteczny optymistyczny wybryk Pawła Adamowicza, który skorygują następne miesiące przyszłego roku.


Dobrze zarządzać ryzykami
- Jestem zadowolony z nadwyżki budżetowej, która jest zaproponowana w tym budżecie - wyznał Maciej Krupa (PO). - Zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych tylko te samorządy, które będą nadwyżkę, zwłaszcza chodzi o nadwyżkę dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi będą mogły w przyszłości realizować inwestycje. Mówimy oczywiście o inwestycjach, na które będzie potrzebne zaciągnięcie kredytu. Ale jeżeli miałaby być jeszcze szansa na wykorzystanie dodatkowych środków z Unii Europejskiej w kolejnej perspektywie finansowej no to oczywiście współfinansowanie w postaci pieniędzy pochodzących z kredytów będzie też koniecznością. Cieszę się, że ta nadwyżka w budżecie została wykazana, ale zdaję sobie sprawę z tego jak trudno będzie w trakcie roku budżetowego tą nadwyżkę utrzymać. Jeżeli popatrzymy na zmniejszone wydatki na utrzymanie dróg, na optymistycznie założone dochody z PIT-u to widzimy jakie są tutaj ryzyka. Dobre zarządzanie tymi ryzykami będzie potrzebne. To, że zdajemy sobie z tego sprawę, to że zostało to dziś głośno powiedziane i nazwane to dobrze. Musimy w trakcie roku budżetowego cały czas zwracać uwagę czy w tych dwóch elementach oraz jeszcze innych głównych pozycjach jak wydatki na edukację, na komunikację publiczną czy jak dochody generowane z wpływów z podatku od nieruchomości i ze sprzedaży majątku miasta Gdańska rzeczywiście pozwalają nam na utrzymanie tej zaplanowanej nadwyżki budżetowej.

Założenie budżetu Gdańska na rok 2013
Dochody budżetu Miasta Gdańska 2 718 749 016 zł
dochody wynikające z realizacji zadań gminy 1 795 016 515 zł
- dochody bieżące 1 555 618 180 zł
- dochody majątkowe 239 298 335 zł
dochody wynikające z realizacji zadań powiatu 923 732 501 zł
- dochody bieżące 422 183 715 zł
- dochody majątkowe 501 548 786 zł

Wydatki budżetu Miasta Gdańska 2 708 921 768 zł
wydatki na realizację zadań gminy 1 791 467 137 zł
- wydatki bieżące 1 459 344 334 zł
- wydatki majątkowe 332 122 803 zł
wydatki na realizację zadań powiatu 917 454 631 zł
- bieżące 406 895 643 zł
- majątkowe 510 558 988 zł

Planowana nadwyżka budżetowa 9 827 248 zł, zostanie w całości przeznaczona na spłatę rat kapitałowych zaciągniętych kredytów.

Kwota planowanych przychodów budżetu Miasta Gdańska 164 289 600 zł, a rozchodów 174 116 848 zł.
Utworzono rezerwy ogólną w wysokości 6 890 000 zł i celowe - 7 120 717 zł.
Miasto udzieli dotacji
dla jednostek sektora finansów publicznych 62 106 735 zł
- przedmiotowych 2 600 000 zł
- podmiotowych 47 860 944 zł
dla jednostek spoza sektora finansów publicznych 120 742 566
- podmiotowych 81 617 787 zł
- celowych 39 124 779 zł

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież