Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Mecz Północ - Południe inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 08:03
Mecz Północ - Południe inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
W poniedziałek, 06 lipca 2020 r. o godzinie 18.45, na stadionie im. Z ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Harcerze seniorzy świętowali Dzień Myśli Braterskiej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 lutego 2016 20:45

Około 40 druhów i druhen z Harcerskiego Kręgu Seniorów "Korzenie" wzięło udział w spotkaniu z okazji Dnia Myśli Braterskiej, przypadającego w dniu urodzin gen. Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu, które odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest 22 lutego w rocznicę urodzin gen. Roberta Baden-Powella i jego żony Olave St. Clair Baden-Powell. W dniu święta przyjaźni obchodzonego w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie druhowie i druhny z Harcerskiego Kręgu Seniorów "Korzenie" spotkali się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Była to pierwsza wizyta harcerzy seniorów w PBW, ale zapowiedzieli uczestnicy spotkania nie ostatnia.


alt

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu harcerskiego


Przed spotkaniem harcmistrz Bogdan Radys, komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów "Korzenie" z Gdańska, przekazał na ręce Małgorzaty Kłos, dyrektor PBW, pamiątki do izby harcerskiej - oryginalny tekst przyrzeczenia harcerskiego z 1939 roku oraz urnę z prochami z obozu Buchenwald, w którym zginęła nauczycielka z Wolnego Miasta Gdańska.


alt

Małgorzata Kłos, dyrektor PBW, prezentuje pamiątkę do izby harcerskiej - oryginalny tekst przyrzeczenia harcerskiego z 1939 roku otrzymany od Harcerskiego Kręgu Seniorów "Korzenie"


Podczas spotkania zaprezentowano dokument „Irena Konieczna - cała dla życia”, sylwetkę harcerki i lekarki (ginekolog-położnik), która aresztowana za działalność w Szarych Szeregach uwięziona została w KL Auschwitz-Birkenau, założycielki pierwszej drużyny harcerskiej Nieprzetarty Szlak dla dzieci niepełnosprawnych.


alt

Prezentacja dokumentu „Irena Konieczna - cała dla życia”


- Spotkanie było świąteczne z okazji Dnia Myśli Braterskiej - powiedziała Danuta Parys-Siodelska, harcmistrzyni, zastępczyni komendanta Harcerskiego Kregu Seniorów "Korzenie". - Spotkaliśmy się tego dnia żeby być razem, być ze sobą, złożyć sobie życzenia, pośpiewać, pośmiać razem, pogadać. Jak było widać tego nam ciągle brakuje. A lubimy się ze sobą spotykać. Przy okazji wspominaliśmy druhnę Irenę Konieczną, lekarce, szefowej naszego referatu w swoim czasie, instruktorce, która pracowała z dziećmi specjalnej troski. Była to również okazja do poznania niezwykłej historii jej życia związanej z ratowaniem życia dzieci w Oświęcimiu.


alt

Podczas spotkania nie zabrakło tradycyjnych piosenek harcerskich


altHarcerski Krąg Seniorów "Korzenie" działa w Gdańsku już 40 lat. W tym roku jesienią będzie obchodził jubileusz 40-lecia istnienia. Obecnie Krąg liczy około 50 osób. Spotkania odbywają się najczęściej raz w miesiącu, ale członkowie Kręgu biorą udział m.in. w wykładach historycznych. Do Kręgu przyjmowane są osoby, które skończyły 55 lat. - Członkami Kręgu są ludzie w wieku bardzo zasłużonym - powiedziała Danuta Parys-Siodelska. - Naszych dziewięćdziesięciolatków plus nazywamy "Super Seniorami". Takich osób jest siedem. Są w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Twierdzą, między innymi druhna Felicja i druh Glapiak, że to właśnie harcerstwo ich trzyma w takiej kondycji. Spotykamy się na biwakach, o dziwo (śmiech). Nie śpimy już pod namiotami co prawda, ale pośrodku lasu, w harcerskich bazach. Jeździmy na wycieczki bliższe i dalsze. Najbliższa wyprawa jaka nas czeka to Gruzja i Armenia. W ubiegłym roku byliśmy w Rumunii i Bułgarii. Najstarszy uczestnik tej wycieczki miał "tylko" 87 lat i nie miał żadnej taryfy ulgowej. Wbrew pozorom na tych naszych spotkaniach jest najmniej wspomnień. My żyjemy dniem dzisiejszym. Chociaż rewolucji w związku robić nie chcemy. To zostawiamy młodym.


altW województwie pomorskim działa działa jeszcze pięć kręgów seniorów: w Gdyni, Malborku, Tczewie, Kwidzynie i Lęborku.


alt- W harcerstwie jestem od 7 roku życia - wyznał harcmistrz Sylwester Glapiak, 91-letni honorowy komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów "Korzenie", jeden z "Super Seniorów". - To dzięki harcerstwu przetrwałem wojnę. Nauczyło mnie dyscypliny i odwagi. Zdobyłem umiejętności, które pomogły przetrwać okres wojenny.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież