Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Głos przedsiębiorców: Tarcze dla firm

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2020 19:31

Sita nie tarcze, betonowe koła ratunkowe dla polskich firm - taka jest narracja polskiej opozycji o tarczach antykryzysowych i subwencjach finansowych dla polskich przedsiębiorców w trudnych czasach kryzysu ekonomicznego w zalewającej Europę pandemii. Przed tygodniem nawet miał miejsce "protest przedsiębiorców" gdzie z policją w Warszawie starły się grupy dyżurnych zadymiarzy spod znaków KOD-u i LGBT.


Te wydarzenia i pomoc Państwa dla firm w kryzysie na łamach "GG" komentują gdańscy przedsiębiorcy.

KRZYSZTOF PODKÓWKA, właściciel centrum wypoczynkowego "Orle" w Gdańsku Sobieszewie, zatrudnia kilkadziesiąt pracowników:
W żadnym stopniu nie identyfikuję się z ludźmi, którzy w moim imieniu wszczynają zadymy z polską policją. Są inne metody na wyrażanie protestu. Uważam, że środowisko przedsiębiorców ma wystarczającą ilość organizacji, które mogą swoje racje przedstawiać np. w sejmie albo w Centrum Dialogu Społecznego w naszym imieniu. Wierzę, że jest wielu ludzi niezadowolonych i zatroskanych o swoją przyszłość. Mam tu na myśli przede wszystkim drobnych usługodawców i gastronomików.

Reprezentuję branżę turystyczno-hotelarską. Zatrudniam kilkadziesiąt osób. Też na początku pandemii byłem pełen niepokoju. Miałem jednak świadomość jak trudno przez lata budowaliśmy siłę naszej firmy i na początku starałem się nie zwalniać załogi.

Zawarliśmy porozumienie na okres nieczynnych naszych obiektów. Obniżyliśmy wynagrodzenia na czas przestoju naszych usług. Po uzyskaniu przez rząd zgody z UE na subwencje z budżetu Państwa pomoc ruszyła natychmiastowo. Po wysłaniu wniosków w ciągu 24 godzin na koncie firmy mieliśmy solidne wsparcie finansowe. Zważywszy, że jest szansa umorzenia subwencji w 75% w ciągu 3 lat to muszę ocenić tę pomoc na bardzo wysokim poziomie. Stwierdzam jednak, że przy systematycznie prowadzonej księgowości wszystko okazało się dostępne i proste.

Brakuje mi jeszcze rozwiązań pomocowych ze strony gminy. Koszty stałe są nadal wysokie i bez żadnych ulg. Opłaty mediów, czynszów i podatków od nieruchomości. Nie można czekać bo długi rosną i z odsetkami mogą stać się przeszkodą nie do pokonania dla np. gastronomii i branży usług np. fryzjerskich, kosmetycznych.

Z punktu widzenia branży hotelowo-wypoczynkowej wysoko oceniam zapowiadany przez rząd 1000+, czyli bon dla każdego Polaka, który będzie chciał spędzić urlop w Polsce. Nasza branża także to wysoko docenia.

GRZEGORZ PELLOWSKI, gdański mistrz piekarnictwa i cukiernictwa, członek zarządu Gdańskiej Izby Rzemieślniczej, zatrudniający prawie 180 osób:
Protest pseudoprzedsiębiorców w Warszawie oceniam jak najgorzej. Jako wieloletni pracodawca na polskim rynku nie życzę sobie aby jacyś dziwni ludzie podszywali się pod nasze środowisko. Agresja wobec polskiej policji ze statusem przedsiębiorcy na ustach to nie do przyjęcia. Liczę, że Państwo poradzi sobie z tymi obwoźnymi zadymiarzami, którzy dzisiaj są przedsiębiorcami a wczoraj byli Kaszubami w Pucku. Ten rząd rozmawia z nami przedsiębiorcami. Jeszcze przed pandemią gościła w naszej Izbie Rzemieślniczej pani minister Jadwiga Emilewicz. Trudno do nas trafić na ul. Piwną naszej pani Prezydent, to przykre gdyż współtworzymy z nią to miasto. Aż strach pomyśleć co stanie się z setkami lokali użytkowych na gdańskich ulicach jak gospodarze tego miasta nie pochylą się nad ich kłopotami?

Pomoc z budżetu państwa oceniam wysoko. Od sporządzenia wniosków i aplikacji do wpłaty na konto kikumilionowej subwencji minęło kilkadziesiąt godzin. Chyba 42 godziny. Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych także jest wzorowa. Jeszcze przed złożeniem odpowiedniego wniosku miałem sygnał telefoniczny aby osobiście poinformować Zakład o wysłaniu dokumentów. Jakoś tak dziwnie się składa, że ze strony budżetu Państwa jest więcej chęci pomocy i zrozumienia niż ze strony gminy. Z kosztów stałych, które obciążają moją firmę, bez względu na zawieszoną działalność - Energa SA idzie na ustępstwa, SAUR Neptun Gdańsk z udziałem właścicielskim gminy jest restrykcyjny i nieprzejednany.
rozmawiał: mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież