Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Głos przedsiębiorców: Tarcze dla firm

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2020 19:31

Sita nie tarcze, betonowe koła ratunkowe dla polskich firm - taka jest narracja polskiej opozycji o tarczach antykryzysowych i subwencjach finansowych dla polskich przedsiębiorców w trudnych czasach kryzysu ekonomicznego w zalewającej Europę pandemii. Przed tygodniem nawet miał miejsce "protest przedsiębiorców" gdzie z policją w Warszawie starły się grupy dyżurnych zadymiarzy spod znaków KOD-u i LGBT.


Te wydarzenia i pomoc Państwa dla firm w kryzysie na łamach "GG" komentują gdańscy przedsiębiorcy.

KRZYSZTOF PODKÓWKA, właściciel centrum wypoczynkowego "Orle" w Gdańsku Sobieszewie, zatrudnia kilkadziesiąt pracowników:
W żadnym stopniu nie identyfikuję się z ludźmi, którzy w moim imieniu wszczynają zadymy z polską policją. Są inne metody na wyrażanie protestu. Uważam, że środowisko przedsiębiorców ma wystarczającą ilość organizacji, które mogą swoje racje przedstawiać np. w sejmie albo w Centrum Dialogu Społecznego w naszym imieniu. Wierzę, że jest wielu ludzi niezadowolonych i zatroskanych o swoją przyszłość. Mam tu na myśli przede wszystkim drobnych usługodawców i gastronomików.

Reprezentuję branżę turystyczno-hotelarską. Zatrudniam kilkadziesiąt osób. Też na początku pandemii byłem pełen niepokoju. Miałem jednak świadomość jak trudno przez lata budowaliśmy siłę naszej firmy i na początku starałem się nie zwalniać załogi.

Zawarliśmy porozumienie na okres nieczynnych naszych obiektów. Obniżyliśmy wynagrodzenia na czas przestoju naszych usług. Po uzyskaniu przez rząd zgody z UE na subwencje z budżetu Państwa pomoc ruszyła natychmiastowo. Po wysłaniu wniosków w ciągu 24 godzin na koncie firmy mieliśmy solidne wsparcie finansowe. Zważywszy, że jest szansa umorzenia subwencji w 75% w ciągu 3 lat to muszę ocenić tę pomoc na bardzo wysokim poziomie. Stwierdzam jednak, że przy systematycznie prowadzonej księgowości wszystko okazało się dostępne i proste.

Brakuje mi jeszcze rozwiązań pomocowych ze strony gminy. Koszty stałe są nadal wysokie i bez żadnych ulg. Opłaty mediów, czynszów i podatków od nieruchomości. Nie można czekać bo długi rosną i z odsetkami mogą stać się przeszkodą nie do pokonania dla np. gastronomii i branży usług np. fryzjerskich, kosmetycznych.

Z punktu widzenia branży hotelowo-wypoczynkowej wysoko oceniam zapowiadany przez rząd 1000+, czyli bon dla każdego Polaka, który będzie chciał spędzić urlop w Polsce. Nasza branża także to wysoko docenia.

GRZEGORZ PELLOWSKI, gdański mistrz piekarnictwa i cukiernictwa, członek zarządu Gdańskiej Izby Rzemieślniczej, zatrudniający prawie 180 osób:
Protest pseudoprzedsiębiorców w Warszawie oceniam jak najgorzej. Jako wieloletni pracodawca na polskim rynku nie życzę sobie aby jacyś dziwni ludzie podszywali się pod nasze środowisko. Agresja wobec polskiej policji ze statusem przedsiębiorcy na ustach to nie do przyjęcia. Liczę, że Państwo poradzi sobie z tymi obwoźnymi zadymiarzami, którzy dzisiaj są przedsiębiorcami a wczoraj byli Kaszubami w Pucku. Ten rząd rozmawia z nami przedsiębiorcami. Jeszcze przed pandemią gościła w naszej Izbie Rzemieślniczej pani minister Jadwiga Emilewicz. Trudno do nas trafić na ul. Piwną naszej pani Prezydent, to przykre gdyż współtworzymy z nią to miasto. Aż strach pomyśleć co stanie się z setkami lokali użytkowych na gdańskich ulicach jak gospodarze tego miasta nie pochylą się nad ich kłopotami?

Pomoc z budżetu państwa oceniam wysoko. Od sporządzenia wniosków i aplikacji do wpłaty na konto kikumilionowej subwencji minęło kilkadziesiąt godzin. Chyba 42 godziny. Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych także jest wzorowa. Jeszcze przed złożeniem odpowiedniego wniosku miałem sygnał telefoniczny aby osobiście poinformować Zakład o wysłaniu dokumentów. Jakoś tak dziwnie się składa, że ze strony budżetu Państwa jest więcej chęci pomocy i zrozumienia niż ze strony gminy. Z kosztów stałych, które obciążają moją firmę, bez względu na zawieszoną działalność - Energa SA idzie na ustępstwa, SAUR Neptun Gdańsk z udziałem właścicielskim gminy jest restrykcyjny i nieprzejednany.
rozmawiał: mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież