Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska Barbórka Lotosu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 grudnia 2011 23:22

altW Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczysta akademia z okazji Barbórki, Dnia Górnika – tradycyjnego polskiego święta górniczego obchodzonego 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników. Na Pomorzu święto to obejmuje m.in. pracowników firmy LOTOS Petrobaltic S.A. W imieniu gospodarzy gości powitali i podziękowali za dotychczasowy trud pracy, prezes Grupy LOTOS S.A. Paweł Olechnowicz oraz prezes LOTOS Petrobaltic S.A. Paweł Siemek.Wskazywali oni na to, że Barbórka to tradycyjne święto braci górniczej, obchodzone uroczyście nie tylko na Śląsku, z którym najczęściej się kojarzy. Obchodzimy je wszędzie tam, gdzie spod ziemi wydobywa się skarby, które pod jej pokładem ukryła natura. Ukryła je także pod dnem morza i to właśnie LOTOS Petrobaltic je stamtąd wydobywa – i stąd też gdańska Barbórka i górnicze mundury, które wpisują się w morski pejzaż naszego miasta.


alt


Od 21 lat obchodzimy ten dzień w obecności znamienitych gości – przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, urzędów oraz instytucji, z którymi współpracujemy oraz kościoła, dziękując za wsparcie duchowe, jakże ważne podczas trudnej pracy na morzu i wstawiennictwo u Świętej Barbary – patronki górników, a także wszystkich ludzi, których praca wiąże się z ryzykiem i narażaniem życia, w tym także ludzi morza. Można powiedzieć, że św. Barbara jest podwójną patronką morskich górników.


alt


Paweł Olechnowicz zarysował założenia rozwoju firmy do 2020 roku. Do tego czasu LOTOS, firma, która nie jest przeznaczona na sprzedaż, będzie dysponować własnymi zasobami, stanowiącymi ekwiwalent 330 mln baryłek ropy naftowej oraz zwiększy wydobycie do 100 tys. baryłek dziennie (5 mln ton rocznie). Program rosnącego wydobycia obejmuje bliskie geograficznie regiony o niskim poziomie ryzyka. LOTOS ma osiągnąć 30 proc. udziału w krajowym rynku paliw oraz sprzedaż przewyższającą o 15 proc. własny potencjał produkcyjny. Innymi słowy, LOTOS będzie jednym z najnowocześniejszych koncernów naftowych w Europie z konsekwentnie rosnącymi udziałami w rynku. Tworzącym nową wartość dla akcjonariuszy, skutecznie zarządzanym i przyjaznym dla środowiska. Międzynarodową pozycję koncernu LOTOS wzmocni energiczna aktywność w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.


alt


Głos zabrał także Czesław Okińczyc, doradca premiera Republiki Litewskiej oraz członka Rady Uniwersytetu Wileńskiego. Podziękował za dotychczasową współpracę Polski i Litwy w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej, a także za ufundowanie przez LOTOS Petrobaltic nowej tablicy upamiętniającej króla Polski Stefana Batorego, założyciela w 1579 roku Akademii jego imienia, a obecnie Uniwersytetu Wileńskiego.


Zebrani w Dworze Artusa, minutą ciszy uczcili tych, którzy w mijającym roku odeszli z górniczego grona.

Akademia z okazji święta górników – Barbórka, była najlepszą okazją i miejscem do przekazania wyróżnień za dobrą pracę, wręczenia honorowych nominacji i odznaczeń.


alt

 Minister Środowiska przyznał odznaczenie Zasłużony dla Polskiej Geologii Barbarze Zarębskiej. 


alt


Minister Gospodarki przyznał wyższe stopnie górnicze i odznaczenia Zasłużony dla Górnictwa RP. Nominacje na generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia otrzymał Waldemar Plata, a II stopnia Leszek Pikulski i Andrus Bartkievicius. Nominację na Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego otrzymał Juozas Mockevicius, na Dyrektora Górniczego I stopnia – Artur Sowiński, na Dyrektora Górniczego III stopnia -  Dariusz Wojdyński, Marek Brzozowski i Artur Wójcikowski.


alt


Odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP otrzymali – Paweł Olechnowicz, Paweł Siemek i Andrzej Schulz.
Odznaki Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa otrzymali Aneta Kubala, Jolanta Zielińska-Pikulska i Krzysztof Sułecki.


Tytuły Inżyniera Górniczego I stopnia otrzymali wyróżniający się pracownicy: Edyta Nowak-Koszla, Małgorzata Śledzińska-Ratajczyk, Wojciech Pukowski, II stopnia – Jarosław Tyburcy i Andrzej Kozieł, III stopnia – Michał Wojciech Szczurzewski, Jarosław Banacki, Jakub Bruzda i Paweł Gumoś. Tytuł Technika Górniczego III stopnia otrzymał Krzysztof Richert.


alt


Prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic S.A. Paweł Siemek przyznał Honorowe Szpady Górnicze za całokształt zasług dla rozwoju polskiego górnictwa naftowego na morzu osobom: Jerzemu Jernasowi, Józefowi Wierzbowskiemu i Ryszardowi Rozmysłowiczowi.


alt


Firma LOTOS Petrobaltic z okazji tegorocznego Święta Górniczego otrzymała wiele listów z życzeniami i gratulacjami, m.in. prezes Zarządu PGNIG Michał Szubski podziękował za codzienny trud i poświęcenie, życząc wielu zawodowych sukcesów, wytrwałości i konsekwencji w działaniu.


alt


Ksiądz Andrzej Paździutko, kapelan górników morskich, zaprosił wszystkich zebranych wraz z rodzinami w najbliższą niedzielę 4.12.2011 na godzinę 11.00 do kościoła parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Miłosierdzia Królowej Różańca Świętego na Przymorzu, na doroczną uroczystą mszę świętą w intencji Górników Morskich.


alt


Całość barbórkowej uroczystości w Dworze Artusa w Gdańsku uświetniła orkiestra górnicza Pstrąg.


alt


Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #2 górnik 2012-02-06 16:41
A reszta?Schulz- administracja stanu wojennego u generaa Cygana,Siewert - esbek kontrolujuacy listy na poczcie kolejowej,Grabo wski - aparat propagandy pzpr,no i ukaszenka,hojni e oplacany poszukiwacz ropy w norwegii.To górnicy przodownicy....
Cytować
 
 
0 #1 Heniek 2012-02-05 19:29
Z tej całej ekipy kilka osób góra , godnie reprezentuje Petrobaltic a reszta .......
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież