Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Potulski: Falandyzacja prawa po gdańsku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 23 października 2015 17:40

To co miasto zrobiło w sprawie szkoły na Kokoszkach to typowa falandyzacja prawa – takiego zdania jest działacz SLD, były poseł i wiceminister edukacji Franciszek Potulski, przewiduje, ze w dalszym ciągu taktyka postępowania miasta się nie zmieni. Potulski, który po raz ósmy startuje w wyborach podkreśla, że chciałby zjednoczyć wokół siebie środowisko, ludzi wrażliwych na sprawy oświaty.Franciszek Potulski przypomina, ze był jedną z osób, która zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu nieprawidłowości przy formowaniu szkoły. – Chodziło o to, że trybunał Konstytucyjny w 2010 roku orzekł iż samorządy, na których ciąży odpowiedzialność za organizacje oświaty, nie mogą przekazywać  tej funkcji innym podmiotom. Prawnicy miejscy tak długo szukali kruczków prawnych, aż znaleźli rozwiązanie, ze przekazana został nie szkoła a budynek, same mury. To taka typowa falandyzacja prawa, nawet o szczebel wyżej od falandyzacji – powiedział GG Franciszek Potulski. Dodał, ze prokuratura nie doszukała się znamion przestępstwa. Z kolei do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wystąpiła „Solidarność” – Tu muszę pogratulować kolegom z Solidarności, że udało im się rozstrzygnąć sprawę pozytywnie – podkreślił Potulski. Dodał, że WSA początkowo kwestionował fakt, że do sądu zwrócił się związek zawodowy, jednak NSA zlecił ponowne rozpatrzenie sprawy. – Czytam teraz, że prawnicy miejscy czekają na uzasadnienie wyroku, będziemy więc świadkami dalszego ciągu falandyzacji prawa – dodał polityk SLD.  Przypomniał, że w szkole gościły m.in. Ewa Kopacz i Joanna Kluzik – Rostkowska. - Mam wrażenie, że to polityczna dywersja Platformy Obywatelskiej. Nie wiem, może prezydent Gdańska nie lubi obydwu pań? – zaznaczył Franciszek Potulski. Były poseł i wiceminister edukacji nie może się tez zgodzić z lansowanym stwierdzeniem, że gdyby szkoła na Kokoszkach była państwowa byłby w niej niższy poziom nauczana.  – Ta szkoła dała 1 milion złotych zysku operatorowi i to przy założeniu, że nauka trwa tam tylko na jedną zmianę – dodał.


Franciszek Potulski od lat znany jest jako działacz oświatowy, nadchodzące wybory parlamentarne są jego ósmymi, w których bierze udział. –  Mój start traktuję jako próbę integracji środowiska wokół spraw oświaty. Sporo wiem, o oświacie, o funkcjonowaniu państwa i samorządu o budżecie – zaznaczył. Podkreślił, że o oświacie dyskutuje się obecnie w kompletnie niewłaściwy sposób. – Nie można na przykład mówić tylko o potrzebie likwidowania gimnazjów, trzeba podjąć próbę analizy sytuacji, oceny szkolnictwa i trzeba spróbować znaleźć wyjście, być może okaże się, że trzeba system oświaty zreformować, ale nie możemy mówić, że gimnazja wychowują chuliganów. To nie wina gimnazjów, te szkoły dostają tak wychowane dzieci z domy, z podwórka – powiedział Franciszek Potulski.  Były wiceminister oświaty ubolewa tez nad sposobem prowadzenia dyskursu politycznego. – Co raz mniej zwraca się uwagi na fachowość kandydatów, to co który wie i potrafi nie ma znaczenia. Zachowania w debacie politycznej odbieram jako zachowania na meczu piłkarskim. To czego byliśmy świadkami po spotkaniach polityków, te wiece przypomniały mi zachowania kiboli po opuszczeniu stadionu – ocenił nasz rozmówca.

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież