„Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Potulski: Falandyzacja prawa po gdańsku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 23 października 2015 17:40

To co miasto zrobiło w sprawie szkoły na Kokoszkach to typowa falandyzacja prawa – takiego zdania jest działacz SLD, były poseł i wiceminister edukacji Franciszek Potulski, przewiduje, ze w dalszym ciągu taktyka postępowania miasta się nie zmieni. Potulski, który po raz ósmy startuje w wyborach podkreśla, że chciałby zjednoczyć wokół siebie środowisko, ludzi wrażliwych na sprawy oświaty.Franciszek Potulski przypomina, ze był jedną z osób, która zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu nieprawidłowości przy formowaniu szkoły. – Chodziło o to, że trybunał Konstytucyjny w 2010 roku orzekł iż samorządy, na których ciąży odpowiedzialność za organizacje oświaty, nie mogą przekazywać  tej funkcji innym podmiotom. Prawnicy miejscy tak długo szukali kruczków prawnych, aż znaleźli rozwiązanie, ze przekazana został nie szkoła a budynek, same mury. To taka typowa falandyzacja prawa, nawet o szczebel wyżej od falandyzacji – powiedział GG Franciszek Potulski. Dodał, ze prokuratura nie doszukała się znamion przestępstwa. Z kolei do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wystąpiła „Solidarność” – Tu muszę pogratulować kolegom z Solidarności, że udało im się rozstrzygnąć sprawę pozytywnie – podkreślił Potulski. Dodał, że WSA początkowo kwestionował fakt, że do sądu zwrócił się związek zawodowy, jednak NSA zlecił ponowne rozpatrzenie sprawy. – Czytam teraz, że prawnicy miejscy czekają na uzasadnienie wyroku, będziemy więc świadkami dalszego ciągu falandyzacji prawa – dodał polityk SLD.  Przypomniał, że w szkole gościły m.in. Ewa Kopacz i Joanna Kluzik – Rostkowska. - Mam wrażenie, że to polityczna dywersja Platformy Obywatelskiej. Nie wiem, może prezydent Gdańska nie lubi obydwu pań? – zaznaczył Franciszek Potulski. Były poseł i wiceminister edukacji nie może się tez zgodzić z lansowanym stwierdzeniem, że gdyby szkoła na Kokoszkach była państwowa byłby w niej niższy poziom nauczana.  – Ta szkoła dała 1 milion złotych zysku operatorowi i to przy założeniu, że nauka trwa tam tylko na jedną zmianę – dodał.


Franciszek Potulski od lat znany jest jako działacz oświatowy, nadchodzące wybory parlamentarne są jego ósmymi, w których bierze udział. –  Mój start traktuję jako próbę integracji środowiska wokół spraw oświaty. Sporo wiem, o oświacie, o funkcjonowaniu państwa i samorządu o budżecie – zaznaczył. Podkreślił, że o oświacie dyskutuje się obecnie w kompletnie niewłaściwy sposób. – Nie można na przykład mówić tylko o potrzebie likwidowania gimnazjów, trzeba podjąć próbę analizy sytuacji, oceny szkolnictwa i trzeba spróbować znaleźć wyjście, być może okaże się, że trzeba system oświaty zreformować, ale nie możemy mówić, że gimnazja wychowują chuliganów. To nie wina gimnazjów, te szkoły dostają tak wychowane dzieci z domy, z podwórka – powiedział Franciszek Potulski.  Były wiceminister oświaty ubolewa tez nad sposobem prowadzenia dyskursu politycznego. – Co raz mniej zwraca się uwagi na fachowość kandydatów, to co który wie i potrafi nie ma znaczenia. Zachowania w debacie politycznej odbieram jako zachowania na meczu piłkarskim. To czego byliśmy świadkami po spotkaniach polityków, te wiece przypomniały mi zachowania kiboli po opuszczeniu stadionu – ocenił nasz rozmówca.

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież