Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Co i gdzie na tegorocznym Jarmarku Św. Dominika

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 sierpnia 2016 07:05

Jarmark Św. Dominika co roku ściąga do Gdańska prawdziwe tłumy turystów. Bywalców jednej z największych imprez plenerowych w Europie przyciąga nie tylko niesamowita atmosfera wydarzenia oraz oferta kulturalna jarmarku, ale przede wszystkim kilkaset straganów, na których można kupić wyjątkowe przedmioty oraz skosztować regionalnych specjałów. Przedstawiamy zarys rozmieszczenia atrakcji tegorocznego jarmarku.


W tym roku na Placu Kobzdeja znajduje się tzw. zielnik miejski, czyli miejsce gdzie można przysiąść i w cieniu altan rozkoszować się zapachem ziół, które znajdują się w donicach przy miejscach do siedzenia. Dzięki zielnikowi możemy nie tylko zobaczyć jak wygląda np. tymianek, ale także dowiedzieć się jakie ma działanie. Plac Kobzdeja to także strefa gier planszowych. W namiocie przy specjalnie przygotowanych stanowiskach możemy spróbować swoich sił w różnych grach planszowych, a jeśli któraś z nich nas zainteresuje mamy możliwość kupienia jej, gdyż obok namiotu ustawiono stoisko z grami. Na Placu Kobzdeja coś dla siebie znajdą także najmłodsi, bo to właśnie tam przygotowano „Wodne Igrzyska – Strefa Żywiec Zdrój”, gdzie dzieci mogą m.in. zagrać w kapsle, wziąć udział w grach drużynowych, czy sprawdzić swoją wiedzę na temat wody.


Na Długim Targu stanęła elektroniczna brama odliczająca gości jarmarku, którzy zdecydują się przez nią przejść. Liczba odwiedzających co chwilę wzrasta. Przy Neptunie ustawiono koławkę i ławkoło, gdzie można usiąść i posłuchać gwaru Jarmarku Św. Dominika lub szumu morza. W tych miejscach zorganizowano także tzw. bookcrossing, czyli wymianę używanych książek.


Strefa straganów zaczyna się od ulicy Pańskiej. Przy Baszcie Jacek ustawiono kramy z jedzeniem m.in. Karczmę pod Kogutem. Można tu skosztować jedzenia z grilla np. kiełbasy, szaszłyków, czy golonki. Wokół roznosi się również zapach zasmażanej kapusty. Przy stoiskach znajdują się krzesełka i stoliki w formie gastronomicznego ogródka, gdzie w spokoju można zjeść zakupione posiłki.



alt



Dalej na ulicy Pańskiej znajdziemy stragany z regionalnymi przysmakami. Można tam kupić m.in. tradycyjne wędliny i kiełbasy, różnego rodzaju bochny chleba oraz serki z Nowego Targu, czyli m.in. popularny oscypek i równie smaczny bundz. Ustawiono tu również stoisko Browaru Koreb, czyli regionalnego browaru z Łaska. Na straganie można nabyć piwo, ale także od razu go spróbować, gdyż obok kramu znajdziemy ławki i stolik dla klientów. Idąc dalej ulicą Pańską znajdziemy stoiska z: ceramiką pochodzącą z Estonii, wyrobami drewnianymi m.in. wałkami do ciast i sztućcami, czapkami i skarpetami, monetami, banknotami i medalami, przyrządami do dekorowania ciast i tortów.


Na ulicy Węglarskiej można kupić m.in. kamienie szlachetne i półszlachetne, maskotki, wyroby z futer, biżuterię z bursztynu i kamieni półszlachetnych, wyroby ceramiczne, noże, wyroby skórzane m.in. paski, drewniane zabawki, ilustrowane pamiątki (m.in. notesy, koszulki, magnesy) autorstwa Glinianej Kury, skórzaną biżuterię MonEgo, .



alt



alt



Ulica Kołodziejska to miejsce, gdzie znajdziemy piękną biżuterię m.in. wyroby Pracowni Cudów, która oferuje niepowtarzalną, ręcznie robioną biżuterię z miedzi stylizowanej na stare srebro. Na Kołodziejskiej ustawiono także stragany z przypinkami i naszywkami na ubrania, maskotkami, przedmiotami wykonanymi z muszli oraz ręcznie farbowanymi szalami i chustami.


Na Tkackiej można kupić wiele wyrobów rękodzielniczych m.in. podkładki ceramiczne, ręcznie malowane kubki, drewniane szkatułki i pudełka, biżuterię z minerałów, biżuterię pozłacaną, kolorowe wianki ze sztucznych kwiatów, ręcznie farbowane ubrania, obrazy malowane na płótnie.



alt



Ulica Świętego Ducha kusi straganami z produktami gastronomicznymi. Kupimy tu m.in. góralskie serki, przyprawy, herbaty, zioła, miody. Ponadto na Świętego Ducha ustawiono kramy z biżuterią wykonaną m.in. z bursztynu, rękodziełem drewnianym i skórzanym, ubrankami i akcesoriami dla dzieci, drewnianymi meblami, szczotkami i pędzlami z naturalnych surowców, biżuterią o charakterze etnicznym, ręcznie robionymi lalkami, torebkami z filcu, ceramiką, odzieżą z lnu i konopi, obrazami, rękodziełem afrykańskim.


Mnóstwo straganów pojawiło się nad Motławą. Na ulicy Długie Pobrzeże znajdziemy m.in. ceramikę artystyczną np. w kształcie gdańskich kamieniczek, różnego rodzaju pamiątki znad morza, lizaki o przeróżnych kształtach, naszywki i przypinki do ubrań, odzież robioną na drutach, poduszki w kształcie zabawnych sówek, syrenie ogony wykonane z materiału, zegarki, kubki, ręcznie malowane trampki. Stoisk nad Motławą jest tak wiele, a zainteresowanie klientów jest tak duże, że momentami ciężko przedrzeć się przez tłum uczestników jarmarku.



alt



alt



Interesujące przedmioty znajdziemy także przy ulicy Stągiewnej, na Zielonym Moście. W tym miejscu ustawiono stragany z biżuterią – można kupić na nich biżuterię wykonaną z perły hodowlanej, bursztynu, czy srebra oraz biżuterię przeznaczoną do ozdabiania całego ciała. Ponadto na Zielonym Moście znajdują się kramy z wyrobami wykonanymi ze szkła artystycznego oraz gliniane garnki, które do Gdańska przywieźli mieszkańcy Podhala. Są tam także stoiska z torebkami, pamiątkami znad morza i parasolami. Ciekawie prezentuje się stoisko, które jest stylizowane na indiańskie – kupimy tam m.in. sweterki z Peru, koszulki, tzw. łapacze snów, czy etniczną biżuterię. Na Zielonym Moście coś dla siebie znajdą także łasuchy, ponieważ można tu nabyć różne rodzaje miodu, przysmaki pochodzące prosto z Turcji, cukierki krówki, żelki, a także sztandarowy specjał Jarmarku Św. Dominika, czyli pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. Ponadto na mostku ustawiono mobilne kawiarnie i food truck, gdzie kupimy m.in. apetyczne burgery z wołowym mięsem.



alt



Na niektórych straganach klienci mają możliwość zapłacenia za zakupy kartą, co w dzisiejszych czasach „plastikowego pieniądza” jest dużym udogodnieniem. Ponadto w różnych punktach, m.in. przy Dworze Artusa, ustawiono mobilne bankomaty sieci Euronet.


Karolina Rabiej


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież